Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Wystarczy zadbać o kilka rzeczy, a będzie miał mnóstwo kwiatów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Uprawiając skrzydłokwiat, wystarczy uważać na kilka błędów. Najczęściej to one sprawiają, że skrzydłokwiat nie kwitnie.
Uprawiając skrzydłokwiat, wystarczy uważać na kilka błędów. Najczęściej to one sprawiają, że skrzydłokwiat nie kwitnie. ThangLe/pexels.com
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Tę piękną roślinę doniczkową uprawiamy przecież ze względu na piękne i oryginalne kwiaty! Choć liście są również dekoracyjne, to na kwiaty czekamy najbardziej. Jednak zdarza się, że skrzydłokwiat nie kwitnie. Powody tego mogą być różne, często są to nasze błędy w uprawie i pielęgnacji. Na szczęście łatwo je wyeliminować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak dbać o skrzydłokwiat, by miał mnóstwo kwiatów.

Spis treści

Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa, która wygląda elegancko właśnie ze względu na białe kwiaty, które pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi osadzonymi na długich ogonkach. Warto jednak wiedzieć, że prawdziwe kwiaty tej rośliny są drobne i niepozorne, osadzone na tzw. kolbie. Natomiast charakterystyczne białe „skrzydło” to tzw. pochwa kwiatostanowa. To właśnie od niego pochodzi nazwa rośliny skrzydłokwiat (Spathiphyllum).

Skrzydłokwiat w doniczce to pożyteczna roślina. Dlaczego?

Skrzydłokwiaty były popularne od lat, ze względu na ich urodę. Jednak ostatnio zwrócono na nie szczególną uwagę, ponieważ okazało się, że bardzo skutecznie oczyszczają powietrze. Spathiphyllum wychwytuje toksyczne substancje lotne , takie jak: formaldehyd, benzen, ksylol, amoniak, aceton czy toluen.

Skrzydłokwiaty nie są roślinami wymagającymi. Aby ładnie rosły, wystarczy im lekko kwaśna ziemia i regularne podlewanie. Zdarza się jednak, że nie chcą zakwitnąć. Przyczyny tego mogą być różne, ale często wynikają z naszych błędów. Na szczęście większość jest błaha i łatwa do wyeliminowania, dzięki czemu skrzydłokwiat zakwitnie.

Skrzydłokwiat nie kwitnie? Zwróć uwagę na światło

Skrzydłokwiat lubi umiarkowane słońce, ewentualnie półcień. Jeżeli jednak przez dłuższy czas stoi w całkowitym cieniu, możemy nie doczekać się jego kwiatów. Powinniśmy przenieść tę roślinę doniczkową w miejsce, gdzie jest widno i jasno. Idealnym stanowiskiem będzie szafka lub półka oddalona ok. metra o okna, czyli od bezpośrednich promieni słonecznych, wpadających do pomieszczenia. Trzeba uważać, ponieważ nadmiar słońca może powodować, że liście skrzydłokwiatu pożółkną lub pojawią się na nich brązowe plamy niczym efekt poparzenia liści. Dlatego najlepiej, żeby światło było rozproszone (np. przez firankę).

Jak nawozić skrzydłokwiat, by nie zaburzyć jego kwitnienia?

Drugim powodem braku kwitnienia u skrzydłokwiatu jest nieodpowiednie nawożenie. W przypadku, gdy nawóz ma w składzie zwiększone dawki azotu, wzmacniane są przede wszystkim liście rośliny. To dzieje się jednak kosztem ograniczenia kwitnienia. Jest i na to sposób: wybrać nawóz bogaty w fosfor i potas, ale z ograniczoną dawką azotu. Odpowiedni skład mają nawozy do roślin kwitnących.

Uwaga na podlewanie skrzydłokwiatu. To warunek dobrego kwitnienia

Skrzydłokwiat, jak niemal każda roślina, lubi systematyczne podlewanie. Niestety jeśli przedobrzymy z wodą i ziemia w doniczce będzie zbyt mokra, korzenie zaczną gnić. To spowoduje zahamowanie kwitnienia. Roślinę należy podlewać, kiedy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Najłatwiej to sprawdzić palcem. Jeśli jednak przelewaliśmy skrzydłokwiat, jest na to skuteczny sposób: zbyt mokrą glebę solidnie przesuszyć i po kilkunastu dniach, nawet po kilku tygodniach, roślina powinna być przygotowana do kwitnienia i to obfitego.

Znaczenie ma również jakość wody, którą podlewany roślinę. Najlepiej, jeżeli skrzydłokwiat będzie podlewany przegotowaną, ostudzoną, ale nie zimną wodą (chodzi o to, żeby była pozbawiona wapnia). Pamiętajmy też, że ziemia dla skrzydłokwiatu powinna być lekko kwaśna.

Warto wiedzieć, że skrzydłokwiaty lubią wilgotne powietrze, dlatego warto je zraszać. Do tego należy również używać przegotowanej wody, bo inaczej na liściach zostaną nieestetyczne, białe plamki.

Czytaj także:

Skrzydłokwiat nie kwitnie? Pomyśl o przesadzaniu, ale zwróć uwagę na doniczkę

Gdy przez kilka lat skrzydłokwiat nie kwitnie, być może doczekamy się u niego kwiatów, jeśli zafundujemy mu przeprowadzkę – przesadzimy go do nowej doniczki, z nową ziemią. Niby prozaiczny zabieg, ale przynosi efekty. Doniczka powinna być jednak niewiele większa od poprzedniej. Jeśli roślina będzie miała zbyt dużo „luzu”, najpierw zacznie rozbudowywać system korzeniowy, a nie wytwarzać kwiaty, a przecież na tym nam zależy. Przy okazji skrzydłokwiat warto przestawić w lepiej oświetlone miejsce, pamiętając, że roślina nie może stać w pełnym słońcu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom