Dlaczego kwiaty doniczkowe w domu żółkną jesienią? Sprawdź, co robić i jak pielęgnować kwiaty domowe na jesieni

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kwiaty doniczkowe miewają jesienią przebarwione, żółte liście. Ta zmiana wyglądu to sygnał, że z rośliną dzieje się coś niedobrego.
Kwiaty doniczkowe miewają jesienią przebarwione, żółte liście. Ta zmiana wyglądu to sygnał, że z rośliną dzieje się coś niedobrego. Katarzyna Piojda
Kolorowe liście cieszą nasze oczy jesienią, ale raczej nie wtedy, gdy są to żółte liście kwiatów doniczkowych, które stoją w naszym domu. A tak często się zdarza wraz z nadejściem sezonu grzewczego oraz zmniejszaniem się ilości światła dziennego. Piszemy, dlaczego kwiaty doniczkowe są jesienią w gorszej kondycji i jak o nie zadbać.

Spis treści

Gdy nasze kwiaty w doniczkach wiosną i latem były w pełnym rozkwicie, zazwyczaj myślimy, że i po sezonie niewiele się zmienią. Tymczasem właśnie wtedy, gdy zaczyna się jesień, rośliny domowe czasem tracą na wyglądzie. Wygląd to jedna sprawa, lecz druga dotyczy stanu i kondycji rośliny uprawianej w warunkach domowych.

Czytaj także:

Brak podlewania albo zbyt obfite podlewanie roślin

Żółte liście należy usunąć tak, żeby nie uszkodzić pozostałych części rośliny. To jednak nie rozwiązuje problemu.
– Jeżeli nasze kwiaty doniczkowe zaczynają po lecie żółknąć, więdnąć i opadać, często podejrzewamy, że to skutek braku regularnego podlewania – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Faktycznie, to może być powód. Równie dobrze liście o żółtej barwie mogą pojawiać się u rośliny w przypadku nadmiernego jej podlewania, ponieważ korzenie zaczynają gnić. To dlatego należy zobaczyć, czy ziemia w doniczce jest sucha, czy wilgotna. Wystarczy sprawdzić palcem jej wilgotność.

Jeżeli roślina jest przesuszona, należy zafundować jej pewnego rodzaju kąpiel, czyli wstawić do naczynia z wodą (najlepiej odstaną) na około godzinę. Przez otwory w dnie doniczki roślina pobierze taką ilość wody, jaka będzie potrzebna.

Gdy z kolei roślinę podlewaliśmy zbyt obficie, ratunkiem dla niej będzie przesadzenie do nowej ziemi i innej doniczki. Wcześniej trzeba jednak usunąć zgniłe korzenie.
Choć nie można uogólniać tej zasady, większość roślin doniczkowych preferuje regularne podlewanie. Inne, choćby kaktusy, dobrze znoszą natomiast podłoże przesuszone.

Zobacz rośliny doniczkowe, które zakwitną zimą i ozdobią twoje mieszkanie.

Zapomnij o pogodzie i ciesz się kwiatami! Polecamy najpiękni...

Rośliny pokojowe też mają stan spoczynku

– Podobnie jest ze słońcem: jedne kwiaty lubią silne słońce, a inne wolą półcień – kontynuuje Mikietyński. – Domowe rośliny doniczkowe podobnie, jak ogrodowe, mają stan spoczynku, na swój sposób zwalniają obroty. Jesienią i zimą są mniej wymagające niż w sezonie letnim. Z tego też względu w przypadku większości roślin doniczkowych po lecie robimy przerwę w nawożeniu i ograniczamy podlewanie. Gdy np. latem kwiaty podlewaliśmy co 2-3 dni, teraz zwykle wystarcza podlać je raz w tygodniu, nawet raz na dwa tygodnie. Trzeba pamiętać ponadto o tym, że niektóre rośliny nie lubią zraszania. Tak jest m.in. w przypadku roślin, których liście pokrywają włoski (np. sępolie, czyli tzw. fiołki afrykańskie). Spryskiwanie im nie pomoże, a nawet zaszkodzi.

Polecamy:

Zbyt ciepłe i suche powietrze nie sprzyja kwiatom

Powietrze w pomieszczeniach także może dać się we znaki naszej domowej zieleni.
– W wielu domach rośliny doniczkowe stoją na parapecie, bo w tym miejscu mają najlepszy dostęp do światła słonecznego. Tyle, że zazwyczaj pod parapetem jest zamontowany grzejnik – zaznacza dalej nasz ekspert. – Gdy zatem zaczyna się sezon grzewczy, ciepłe powietrze źle wpływa na roślinę znajdującą się w zasięgu kaloryfera. Z tego powodu lepiej więc zestawić rośliny z parapetu i zapewnić im takie miejsce, aby miały dostęp do światła, ale nie były bezpośrednio narażone na działanie ciepłego powietrza. Może to być przykładowo stół znajdujący się w pobliżu okna. Równie dobrze można skręcić kaloryfery i postawić miseczkę z wodą w pobliżu doniczki, aby powietrze nie było aż tak bardzo przesuszone.

Warto przeczytać:

Nie narażaj rośliny na zimno z zewnątrz

Systematyczne wietrzenie pomieszczeń jest istotne w każdym sezonie. Roślinom nie służą jednak drastyczne zmiany temperatur jesienią i zimą. Na roślinie pokojowej negatywnie odbije się wietrzenie, gdy doniczka stoi przy długo otwartym na oścież oknie. Taka zmiana temperatury z pewnością zaszkodzi niejednemu kwiatkowi.

Uwaga, szkodniki atakują

Jesienią rośliny doniczkowe mogą nadal zmagać się ze szkodnikami. Pojawianiu się insektów sprzyjają ciepło w pomieszczeniu, a do tego wilgotna gleba w doniczce.
– Jeśli np. na liściach pojawiły się pajęczynki, może to znaczyć, że mamy do czynienia z przędziorkiem. Gdy widać brązowe wypustki, być może zaatakował tarcznik – tłumaczy nasz ekspert. Czasem w zwalczeniu i jednych i drugich szkodników pomaga przemycie liści oraz innych części rośliny wodą z dodatkiem szarego mydła albo roztworem wody z octem i płynem do mycia naczyń. Tarczniki można też próbować zdjąć ręcznie np. za pomocą niewielkiej szczoteczki. Gdy domowe sposoby okażą się nieskuteczne, trzeba będzie sięgnąć po środki chemiczne. 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom