Czyszczenie stali nierdzewnej - co warto wiedzieć?

Materiał informacyjny Stalesia
Stal nierdzewna jest powszechnie stosowana zarówno w budownictwie, jak i w produkcji artykułów codziennego użytku. Nic więc dziwnego, że na co dzień spotykamy się z tym materiałem w naszych domach, garażach czy na ulicach miast. Choć stal nierdzewna jest materiałem wyjątkowo trwałym i odpornym na uszkodzenia, jeśli chcemy cieszyć się jego lśniącym połyskiem, musimy o niego odpowiednio zadbać. Co warto wiedzieć na temat czyszczenia stali nierdzewnej?

STAL NIERDZEWNA - HISTORIA SUKCESU

Mimo że od wynalezienia stali nierdzewnej minęło zaledwie nieco ponad sto lat, wyroby stalowe szybko zaczęły być powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach światowego przemysłu. Na co dzień stosuje się je w budownictwie, branży spożywczej, przetwórczej, gastronomicznej, a nawet chemicznej i energetycznej. Wszystko za sprawą wyjątkowych właściwości fizykochemicznych, które uzyskuje stal w wyniku dodatku do niej odpowiednich dodatków stopowych.

Stal nierdzewna jest odporna na korozje ze strony czynników atmosferycznych, roztworów alkalicznych, a nawet rozcieńczonych kwasów. Ponadto może być stosowana w wysokich temperaturach i agresywnym środowisku. Wszystko za sprawą domieszki chromu. Pierwiastek ten wchodzi w reakcje z atomami tlenu znajdującymi się w powietrzu i wodzie, wytwarzając na stalowych powierzchniach niewidzialną, ochronną powłokę. Ma ona charakter pasywny i jest ona całkowicie nietoksyczna. Co ważne, podlega ona samoregeneracji, dzięki czemu materiał zachowuje swoje wyjątkowe właściwości także po obróbce lub przetopieniu.

Czyszczenie elementów stalowych

Artykuły ze stali nierdzewnej nie wymagają od nas regularnej konserwacji, jednak jeśli chcemy, aby zachowały one dobry wygląd - musimy o nie odpowiednio dbać. Skupmy się na stalowych elementach, które na co dzień spotykanych w naszych domach - sztućcach, garnkach, obudowach urządzeń AGD czy zlewozmywakach. To z tymi wyrobami ze stali nierdzewnej spotykamy się przecież najczęściej.

Kluczem do utrzymania pięknego wyglądu stalowych elementów, jest ich regularne czyszczenie. Zazwyczaj wystarczy przetarcie powierzchni wilgotną ściereczką, jednak może się okazać, że zaschnięty brud będzie wymagał specjalnego traktowania. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wówczas artykułów ze stali nierdzewnej skrobać lub szorować, gdyż je zwyczajnie porysujemy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zalanie brudnego naczynia ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Możemy użyć także roztworu sody z octem. Woda z octem to również doskonałe rozwiązanie na pozbycie się osadów i kamienia. W przypadku tłustych plam - lepszym rozwiązaniem będzie ściereczka nasączona spirytusem.

Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne - wówczas możemy sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do czyszczenia powierzchni tego typu. Nie musimy się jednak obawiać, że stalowe garnki lub sztućce staną się szkodliwe dla naszego zdrowia. Pamiętajmy jednak, aby po wyczyszczeniu stalowych artykułów dobrze spłukać je wodą. Jako że materiał ten jest niechłonny, taki zabieg pozwoli nam na wyeliminowanie szkodliwych substancji ze stalowych powierzchni. Regularne czyszczenie stali nie wpływa na zmianę jej wyglądu. Nie pozbawia także stali jej antykorozyjnych właściwości. Wręcz przeciwnie - czysta powierzchnia jest lepiej zabezpieczona, gdyż atomy chromu i tlenu łatwiej wchodzą ze sobą w reakcję, chroniąc ją przed utlenianiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie