Czy warto czekać na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych

redakcja.regiodom, Andrzej Zwoliński, Money.pl
Pieniądze na spłatę kredytuCzy warto czekać na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych
Pieniądze na spłatę kredytuCzy warto czekać na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych sxc.hu
Na program Mieszkanie dla Młodych rząd chce przeznaczyć 3,5 mld złotych. Nowy program dopłat w ciągu 5 lat ma trafić do 115 tysięcy rodzin i osób samotnych. Czy to pobudzi branżę budowlaną?

Eksperci i deweloperzy sceptycznie podchodzą do programu: – rewolucji na rynku nie będzie, bo przez niskie limity dopłat, zasięg Mieszkania dla Młodych będzie ograniczony. Jednak ci, którym uda się zakwalifikować, mogą zaoszczędzić po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poznaj również: Ostateczny kształt programu dopłat Mieszkanie dla Młodych przegłosowany 

Celem projektu Mieszkanie dla Młodych (MdM) jest wsparcie osób do 35. roku życia w zakupie pierwszego, nowego mieszkania. Pomoc ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu. W trakcie prac w komisjach, posłowie zdecydowali, by o dopłatę mogły ubiegać się osoby, które kupią nieruchomość od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Mieszkanie i dom mają mieć ograniczoną powierzchnię. Dla mieszkania ma to być 85 metrów kwadratowych i 110 metrów powierzchni użytkowej dla domu.

Rodziny bezdzietne i single będą mogli dostać 10 proc. dopłaty. Rodziny lub osoby samotnie wychowujące jedno lub więcej dzieci – 15 proc., a jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu na świat przyjdzie trzecie lub kolejne dziecko, to będą mogli dostać dodatkowo 5 proc. Nowością projektu jest fakt, że dopłata może być wliczana do wkładu własnego, wymaganego przez banki do udzielenia kredytu. Wsparcie dla osób samodzielnie budujących dom, miałoby polegać na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy domu. 

Chęć pośredniczenia w udzielaniu kredytów z dopłatami wyraziło już 10 banków, a sejmowe komisje zwiększyły ostatnio środki na realizację MdM. Zgodnie z założeniami, rząd wyda na ten program do końca 2018 roku ponad 3,5 mld zł.

Ze statystyk wynik, że w Polsce brakuje od 700 tys. do nawet 2 mln mieszkań. Z liczbą 351 mieszkań na 1000 mieszkańców pozostajemy na ostatnim miejscu w Europie. Podobnie jak to było w Rodzinie na Swoim, Mieszkanie dla Młodych zakłada jednak maksymalne limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania. Niestety w części największych miast kryteria te spełnią tylko najtańsze lokale, zlokalizowane na ich obrzeżach. Największy kłopot, by znaleźć takie mieszkanie, będą mieli mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Wrocławia (źródło: Money.pl na podstawie danych od deweloperów i MTBiGM).

– Procent nowych lokali, które spełniają obecne kryteria szacuję na około 3 proc. w takich miastach jak Warszawa i Kraków do 40–50 proc. w Łodzi czy w Katowicach – mówi Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego zdaniem dostępność dopłat rozbija się właśnie o ustalane limity. – Może niektórzy deweloperzy zdecydują się nieznacznie obniżyć ceny do limitów, ale nie spodziewam się, że to będzie masowy proceder. Koszty budowy są coraz wyższe i deweloperzy po ostatnich obniżkach prowizji, wymuszonych kryzysem, nie mogą sobie pozwolić na straty.

Liczba budowanych mieszkań i domów wciąż maleje

W sytuacji rosnącego popytu coraz mniejsza liczba budowanych mieszkań i domów może skutkować w przyszłości presją na wzrost cen. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu sierpnia 2013 roku w budowie było 707 tys. mieszkań, czyli o 3,9 proc. mniej niż w końcu sierpnia 2012 roku. Liczba oddanych do użytku mieszkań w sierpniu spadła w porównaniu z tym samym okresem 2013 roku aż o 18,4 proc., a w ujęciu miesięcznym o 15,8 proc. W tym samym miesiącu liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia, spadła w ujęciu rocznym o 7,4 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc.

Ile można zyskać na dopłacie w ramach MdM?

Załóżmy, że młoda rodzina chce kupić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, znajdujące się na obrzeżach Warszawy. Cena takiego lokalu mieści się w granicach 285 tys. zł. Rodzina dysponuje wkładem własnym na poziomie 28 tys. zł. Bank może udzielić kredytu hipotecznego na 30 lat, którego oprocentowanie wyniesie 5,5 proc. w skali roku. Wzięliśmy pod uwagę takie sytuacje:

  • Małżonkowie lub singiel nie będą korzystali z dopłat w ramach MdM
  • Małżonkowie lub singiel skorzystają z MdM na początku 2014 roku. Założyliśmy, że limit ceny metra kwadratowego dla Warszawy sięgnie wówczas 5700 zł. Przewidywane dotacje w przypadku bezdzietnej rodziny sięgną 10 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla metra kwadratowego. W przypadku jednego dziecka, a tak jest w zdecydowanej większości młodych rodzin dopłata sięgnie 15 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla metra kwadratowego.

Spłata kredytu hipotecznego w zależności od wybranego wariantu

  • Małżonkowie lub singiel nie będą korzystali z dopłat w ramach MdM

Kwota do spłaty: 524 300 zł Suma odsetek: 267 700 zł 
Wysokość miesięcznych rat: 1456 zł 
Redukcja zobowiązań kredytobiorcy: 0 

  • Małżonkowie lub singiel skorzystają z MdM na początku 2014 roku. Założyliśmy, że limit ceny 1 mkw. dla Warszawy sięgnie wówczas 5700 zł. Przewidywane dotacje w przypadku bezdzietnej rodziny sięgną 10 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw.

Kwota do spłaty: 466 000 zł Suma odsetek: 238 000 zł 
Wysokość miesięcznych rat: 1295 zł  
Redukcja zobowiązań kredytobiorcy: 11 proc.  

  • Małżonkowie lub singiel z jednym dzieckiem skorzystają z MdM na początku 2014 roku. Założyliśmy, że limit ceny 1 mkw. dla Warszawy sięgnie wówczas 5700 zł. Dopłata sięgnie 15 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw.

Kwota do spłaty: 436 900 zł
Suma odsetek: 223 100 zł
Wysokość miesięcznych rat: 1213 zł
Redukcja zobowiązań kredytobiorcy: 16 proc.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Conse 

Rodzina lub singiel z dzieckiem mogą więc liczyć w ramach Mieszkania dla Młodych nawet na blisko 90 tysięcy złotych dopłaty. Trzeba podkreślić, że limity ceny za metr kwadratowych i iloczyn wyliczania dopłat mogą się jeszcze zmienić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom