Czym charakteryzują się domy parterowe?
Projekty domów parterowych różnią się pod względem metrażu, stylu, czy rozkładu pomieszczeń, ale mają też wiele wspólnych cech. Niskie budynki w stylu nowoczesnym lub klasycznym wyróżniają się architektoniczną elegancją. Najczęściej projektuje się je na planie kwadratu lub prostokąta. Ma to istotne uzasadnienie. W ten sposób można ograniczyć występowanie niechcianych mostków termicznych odprowadzających ciepło z wnętrza domu.
Powierzchnia zabudowy i użytkowa są w domu parterowym praktycznie równe. Budynki średniej wielkości lub większe wymagają więc odpowiedniej parceli. Jednak nawet na wąskich działkach można postawić parterówkę o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Taka posesja będzie wystarczająca dla jednej, czy dwóch osób.
Projekty domów parterowych muszą brać pod uwagę przepisy wynikające z prawa budowlanego, ale też zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz warunkami zabudowy.
Korzyści z budowy domu parterowego
Domy parterowe są łatwiejsze w budowie. Wynika to z faktu, że konstrukcja opiera się tylko na jednym stropie. Nie posiadają też schodów. To dodatkowa zaleta dla osób starszych, czy rodzin z małymi dziećmi. Schody nie utrudniają poruszania się po budynku, a wszystkie pomieszczenia znajdują się na tej samej kondygnacji.
Choć domy parterowe najczęściej okalają dachy płaskie lub dwuspadowe to możesz też znaleźć wiele projektów z wielospadowymi. Projekty są najczęściej dobrze przemyślane pod względem rozplanowania pomieszczeń. Królują w nich otwarte przestrzenie w których kuchnia łączy się z jadalnią oraz duże przeszklenia, zwłaszcza przy wyjściu prowadzącym z salonu na taras. Dzięki temu wnętrze wydaje się przestronniejsze i jest lepiej doświetlone. Oprócz pokojów, sypialni i łazienek w budynku średniej wielkości znajdzie się też miejsce na pomieszczenia gospodarcze, jak kotłownia, pralnia czy spiżarnia. Na domach ze spadkiem terenu łatwo też dobudować piwnicę, co gwarantuje dodatkowy cenny metraż. W bryle budynku może również znajdować się garaż jedno- lub nawet dwustanowiskowy. Korzystnym rozwiązaniem jest także połączenie garażu z piwnicą nie zabiera to bowiem miejsca na przestrzeń mieszkalną. Można w nim umieścić warsztat lub składzik na sprzęt.
Gotowe projekty domów parterowych
Projekt na indywidualne zamówienie to często koszt kilkunastu tysięcy złotych. Gotowe projekty domów parterowych są znacznie tańsze i dostępne od razu. W biurze projektowym Archeton znajdziesz kolekcję aż 150 projektów parterówek – niewielkich, średnich i dużych rozmiarów. Propozycje różnią się też pod względem stylu, zastosowanych materiałów, rozkładu pomieszczeń i innych parametrów. Szczegółowe dokumenty przygotowane zostały przez doświadczonych architektów. Sprawdź naszą ofertę!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?