Zacznijmy od tego, których warzyw nie należy w czerwcu wysiewać, albo mija się to z sensem. Pominąwszy, co oczywista, rośliny o długim okresie wegetacji, które nie zdążyłyby zaowocować przed końcem sezonu wegetacyjnego.
Czego siać w czerwcu nie należy
Cóż się na przykład stanie z niektórymi odmianami wysianej w tej chwili rzodkiewki lub sałaty liściastej i głowiastej? Zamiast w bulwę, czy bujne liście, wszystkie siły witalne roślinki zainwestują w... łodygi i kwiaty. Tak, teraz jest najlepszy czas na siew, jeśli chcielibyśmy na własne oczy zobaczyć białe kwiatki rzodkiewki lub drobne żółte sałaty (co i autorowi się niegdyś przytrafiło). Dlatego, choć to może truizm, w tym czasie szczególnie istotne staje się czytanie informacji na opakowaniach z nasionami. Warto poświęcać czas i energię wyłącznie tym odmianom, na których znajdziemy czytelną informację, że nadaje się do siewu w czerwcu.
Warto wiedzieć: Kiedy będzie można posiać sałatę, rzodkiewkę i inne tzw. warzywa długiego dnia
Czerwcowe wysiewy w ogrodzie na późny zbiór
Od czerwca za to zacząć można, kontynuując do końca lipca wysiew rzodkwi czarnej, która do zbioru nadawać się będzie we wrześniu i październiku. Wybieramy dla niej stanowisko dostatecznie wilgotne, o glebie żyznej, zasobnej w wapń.
Do końca czerwca można też wysiewać większość odmian fasolki szparagowej. Niektóre mogą trafić do gruntu w lipcu, dla innych będzie wówczas za późno.
Bezpiecznie do połowy miesiąca, a w praktyce i do końca czerwca możemy siać większość odmian ogórków, jednak i tutaj kluczowe znaczenie ma nawadnianie i, oczywiście, żyzne podłoże, najlepiej mocno zasilone nawozem organicznym.
Na późne jesienne zbiory można jeszcze wysiać buraczki ćwikłowe większości odmian. Do zbioru będą się nadawać w październiku. Również buraki liściowe, nadające się doskonale na zupy, sałatki i przetwory udadzą się z uprawy czerwcowej.
Na późne zbiory można jeszcze przygotować kawałek ziemi pod marchewkę niektórych wczesnych odmian o krótkim okresie wegetacji. Może to być popularna marchew Amsterdam albo niewielka, kulista Pariser Markt 4.
Poznaj: Kalendarz księżycowy na czerwiec 2021 - jak zaplanować prace w ogrodzie
Wielbiciele ziół nie mają już wielkich możliwości
Sięgnąć jeszcze można po nasiona cebuli siedmiolatki, a na upartego i kolendry siewnej, pamiętając o słonecznym i dość wilgotnym stanowisku. Niezawodna jest rzeżucha ogrodowa, która wykiełkuje w ciągu kilku dni, a już po 1,5 tygodnia będzie się nadawała do jedzenia. No i oczywiście koperek, który warto wysiewać co dwa tygodnie na świeżą natkę.
W czerwcu posadź brukselkę i kalarepkę
Do połowy czerwca można jeszcze było sadzić paprykę i pomidory, ale na upartego można ten czas przedłużyć do końca miesiąca, jeśli wybierzemy odpowiednio dorodne sadzonki i zatroszczymy się o optymalne warunki uprawy.
O tej porze sadzimy kapustowate. Odmiany kapusty białej, ale też brukselkę, czy brokuła. Uprawa tego ostatniego nie należy może do najłatwiejszych i ma on spore wymagania, ale satysfakcja z udanych plonów jest proporcjonalna do wysiłku. Można też kupić i wsadzić w ziemię sadzonki kalarepy.
Zobacz: Jak uprawiać kalarepę i jak wykorzystać jej właściwości
Z powodzeniem można przesadzać ukorzenione w doniczkach sadzonki ziół: bazylii, tymianku, czy też majeranku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Prestiżowe nagrody dla polskich domów