Mrożone owoce, szczególnie z własnych zbiorów to zimą istny skarb. Kiedy ślinka cieknie na myśl o świeżych truskawkach, jagodach, czy czereśniach, fajnie jest wyciągnąć z zamrażarki porcję i... No właśnie, co z nią zrobić? Można upiec drożdżowca albo przesmażyć je i ułożyć na tarcie. Mamy też dla was znacznie prostszą i mniej pracochłonną propozycję na błyskawiczny deser. Niech będzie: dla leniwych. Ale nie tylko.
Składniki na owoce pod kruszonką
Potrzebne będą: naczynie żaroodporne bez pokrywki, mąka, masło, cukier, jabłka – najlepiej kwaśne, dowolne mrożone owoce i dowolne dodatki do kruszonki: orzechy, wiórki kokosowe, cynamon, zarodki pszenne, mielone siemię lniane, płatki migdałowe surowe lub prażone, słonecznik, czy pestki dyni. Dodadzą nie tylko smaku, ale i wartości odżywczych, których na przednówku często nam brakuje. Zdrowa i pyszna dawka energii.
Polecamy PRZEPIS: Jabłka zapiekane pod kruszonką
Przygotowywanie crumble zaczynamy od kruszonki. Podstawowy przepis brzmi tak: na dwie części mąki, dodajemy po jednej części cukru i masła (2:1:1). Z miękkiego masła łatwiej się zagniecie, z zimnego będzie bardziej krucha i chrupiąca. Zagniatamy wszystkie składniki, rozcieramy palcami aż do całkowitego połączenia. Zwolennicy drobniejszej kruszonki mogą dodać nieco więcej mąki, a ci, którzy lubią duże maślane grudki – nieco mniej.
Teraz zaproponujmy wersję po tuningu: cukier zamieniamy na trzcinowy nierafinowany. Mógłby być ksylitol, ale on nadaje specyficznego posmaku. Lepsza jest jednak kruszonka na cukrze. Część mąki zamieniamy na inne miałkie składniki sypkie:
- mąkę pszenną razową lub orkiszową,
- zmielone orzechy,
- wiórki kokosowe,
- zarodki pszenne,
- otręby pszenne,
- ziarna amarantusa.
Możemy doprawić wanilią, cynamonem, dosypać nieco dowolnych orzechów, pestek dyni lub słonecznika. Gotową kruszonkę wstawiamy do lodówki na ok. 30 minut. Będzie bardziej chrupiąca.
Warto przeczytać: Jak uprawiać stewię, czyli naturalny słodzik
Jabłka można obrać, choć nie robiąc tego zaoszczędzimy sobie roboty i zachowamy cenny błonnik zawarty w skórce. Kroimy na kawałki – np. ósemki w takiej ilości by przykryć nimi dno naczynia żaroodpornego. Na jabłka wysypujemy inne owoce: truskawki, jagody, śliwki, czereśnie, pokrojone brzoskwinie. Używając do deseru owoców mrożonych, postępujemy tak samo, pilnując jednakże, żeby owoce nie były oblodzone. Nadmiar wody z roztopionego lodu nie wyparuje, a pozostanie na dnie naczynia. W efekcie powstanie nam coś na kształt kompotu z owocami i kruszonką. Jeśli nie ma innego wyjścia, można sobie pomóc mąką ziemniaczaną.
Do soczystych owoców o dużej zawartości wody dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej, która w trakcie pieczenia w połączeniu z sokiem utworzy coś na kształt kisielu spajającego owoce.
Na samym dnie powinny znaleźć się owoce największe bądź o największych cząstkach, na nich nieco mniejsze, aż do najdrobiejszych (np. jagód), które wypełnia wolne przestrzenie. Na ułożone owoce wysypujemy grubą warstwą kruszonkę. Naczynie bez przykrycia wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na ok. pół godziny ± 5 minut w zależności od wielkości porcji.
Crumble serwujemy lekko przestudzone z bitą śmietaną albo lodami waniliowymi. Zimne również jest pyszne. Smacznego!
Przeczytaj również: Szybki tort idealny na prezent
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?