Jak szybko ogrzać mieszkanie? Wykorzystaj grzejnik elektryczny. Zobacz, jak wybrać kaloryfer zasilany prądem

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Jesień rozgościła się już na dobre i przywitała nas niższymi temperaturami. Wiele osób choruje, bo zaczynają marznąć w swoich domach. Nie możemy się doczekać, gdy domowe kaloryfery zrobią się wreszcie ciepłe. Racjonalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w grzejnik elektryczny, za pomocą którego szybko możemy podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Sprawdź, o czym warto wiedzieć przed zakupem kaloryfera z wtyczką.

Spis treści

Grzejnik elektryczny: jak działa to urządzenie? Konwektor, promiennik czy może radiator?

Grzejnik elektryczny to ostatnio bardzo pożądany sprzęt. Wiele osób choruje przed sezonem grzewczym 2023/2024, więc warto rozważyć zakup kaloryfera elektrycznego jako dodatkowego źródła ciepła. Tego typu urządzenie może stać się najlepszym kołem ratunkowym, gdy w domu zrobi się zimno.

Mamy sposób, żebyście przestali marznąć w swoich mieszkaniach.
Podsuwamy pomysł, jak szybko ogrzać mieszkanie w kilka chwil. nicoletaionescu/123RF.com

Grzejniki elektryczne mogą emitować ciepło na kilka sposobów.

Do wyboru mamy m.in. grzejniki elektryczne:

  • konwencyjne – z naturalnym lub wymuszonym obiegiem powietrza. Urządzenia zasysają je od dołu, następnie ogrzewają za pomocą grzałki elektrycznej i przekazują do góry. Najczęściej są to grzejniki mobilne, a niektóre z modeli pełnią dodatkowo funkcję wentylatora;
  • promiennikowe – wyposażone są w halogenowe lub ceramiczne elementy grzejne oraz zwierciadło, które kieruje fale promieniowania podczerwonego. Po włączeniu do gniazdka elektrycznego szybko się nagrzewają i promieniują ciepło, ale nie ogrzewają całego pomieszczenia, a jedynie przedmioty, które znajdują się bezpośrednio w jego sąsiedztwie;
  • radiacyjne (tzw. radiatorowe) – nowoczesny rodzaj grzejników elektrycznych, które niestety są też najdroższe. Tego typu urządzenia przekazują ciepło całą swoją powierzchnią. Jest ono rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu (nie odczuwamy różnicy między temperaturą przy podłodze i przy suficie). Tego typu grzejniki elektryczne sprawdzą się więc nawet w wysokich wnętrzach, np. w mieszkaniu w kamienicy.

Grzejnik elektryczny – na co zwrócić uwagę przed zakupem? Sprawdź, jakie typy kaloryferów elektrycznych mamy do wyboru

Najpopularniejsze typy grzejników elektrycznych, które znajdziemy na sklepowych półkach, to m.in.

  • elektryczne grzejniki olejowe (radiacyjne) – źródło ciepła stanowi w nich olej. Tego typu urządzenie potrzebują sporo czasu, żeby się nagrzać, ale też długo oddają ciepło do otoczenia. Dlatego fachowcy polecają je w sytuacji, gdy kaloryfery elektryczne mają służyć do codziennego ogrzewania pomieszczeń;
  • elektryczne grzejniki konwektorowe (konwekcyjne) – szybko robią się ciepłe, a też równie szybko wytracają temperaturę. Nie są więc zbyt ekonomicznymi urządzeniami i nie opłaca się stosować ich na co dzień, zwłaszcza w większych pomieszczeniach.
  • elektryczne grzejniki ceramiczne – wyposażone są w ceramiczny wkłady, dzięki któremu szybko osiągają pożądaną temperaturę. Stosunkowo długo przekazują też ciepło otoczeniu, ale krócej niż grzejniki konwekcyjne. Minusem tego typu urządzeń jest to, że są dużymi prądożercami.

Zanim wybierzemy konkretny model grzejnika, warto zastanowić się, jak często będziemy z niego korzystać. Czy będzie to cały sezon jesienno-zimowy, czy raczej włączymy je sporadycznie, tylko w sytuacjach awaryjnych? Koniecznie zwróćmy też uwagę na kilka istotnych parametrów. Kluczowy jest nie tylko rodzaj urządzenia, ale również m.in. jego moc i wielkość pomieszczenia, którą będzie miał za zadanie ogrzać.

Przy doborze mocy grzejnika elektrycznego najlepiej zastosować zasadę, że [b]na 1 metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości do 2,8 m powinno przypadać 60-200 W. Do niewielkich wnętrz o metrażu ok. 10 m kw. sprawdzi się grzejnik elektryczny o mocy minimum 600 W, a pomieszczenie o pow. 25 m kw. powinno ogrzać urządzenie o mocy ok. 1750 W.[/b]

Grzejnik elektryczny. Zobacz, jakie funkcje powinno mieć nowoczesne urządzenie?

Wybierając konkretny typ i wzór grzejnika elektrycznego, warto pomyśleć o zaawansowanym modelu urządzenia, które będzie wyposażone w dodatkowe elementy, m.in.: termostat, możliwość regulowania mocy, programator czasowy, funkcję szybkiego grzania (urządzenie działa na pełnej mocy np. przez 30 minut), zabezpieczenie przed przegrzaniem, elektroniczny wyświetlacz, sterowanie za pomocą aplikacji i pilota.

Istotna też jest długość przewodu zasilającego, mobilność urządzenia czy też wygoda i sposób montażu, jeśli jest to grzejnik stacjonarny. Nie możemy zapominać również o designie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom