Co zrobić z choinką po świętach? To warto wiedzieć zanim wyrzucimy. Drzewko można też wykorzystać na różne sposoby

Justyna Madan
Justyna Madan
Choinka będzie nas cieszyć jeszcze przez jakiś czas, ale już teraz warto zastanowić się co z nią zrobić i gdzie wyrzucić drzewko. Na pewno nie wyrzucamy go byle gdzie, tylko ustawiamy w wyznaczonym do tego miejscu.
Choinka będzie nas cieszyć jeszcze przez jakiś czas, ale już teraz warto zastanowić się co z nią zrobić i gdzie wyrzucić drzewko. Na pewno nie wyrzucamy go byle gdzie, tylko ustawiamy w wyznaczonym do tego miejscu. Andrzej Banad/Gazeta Krakowska
Choinka jeszcze jakiś czas będzie stała w naszych domach, ale prawdopodobnie już zastanawiacie się, co zrobić z drzewkiem po świętach. Wyrzucić? Zasadzić? Przerobić na coś innego? A może oddać na biomasę? Opcji jest wiele. Wszystko zależy od tego, jak wiele igieł drzewko straciło stojąc przybrana w kącie pokoju, czy mamy ogródek lub ochotę na małe prace rzemieślnicze. Sprawdź, do czego może przydać się choinka.

Spis treści

Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?

Przede wszystkim choinki, mimo że jest biodegradowalna, czyli rozkłada się bez szkody dla środowiska naturalnego, nie wyrzucamy, gdzie popadnie. Choinka to odpad zielony, biodegradowalny i właśnie do tej sekcji ją wyrzucamy – jest to brązowy kosz. Choinka musi być bez doniczki z ziemią i należy ją rozdrobnić przed wyrzuceniem, odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części.

– Choinki można także pozostawić przy osiedlowym śmietniku (nie wrzucamy do kontenera), skąd zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne. Warto dobrze przygotować „zużyte” drzewko do oddania. Przewiązać sznurkiem lub spakować do worków, otrzymujemy je od firmy, która odpowiada za wywóz odpadów – informują Lasy Państwowe.

Warto sprawdzić w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta, jakie zasady obowiązują w miejscowości, w której mieszkamy. Mogą się one nieco różnić. Za niewłaściwe segregowanie śmieci można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł.

– Na początku roku bardzo częstym widokiem są jednak choinki pozostawione w okolicy altan śmietnikowych. Takie są również zalecenia zdecydowanej większości gmin, które zajmują się odbieraniem odpadów. Przez pierwsze miesiące roku wyrzucone choinki będą odbierane do utylizacji – dodają Lasy Państwowe.

Co zrobić z choinką po Bożym Narodzeniu?

Wyrzucanie drzewka do śmieci nie jest jedyną opcją. Jeśli zdecydowaliśmy się na choinkę w doniczce, możemy ją ponownie zasadzić, na przykład w przydomowym ogródku. Wystarczy odrobina wysiłku, odpowiednie zabezpieczenie, a na wiosnę drzewko będzie gotowe do zasadzenia. Jak to zrobić, żeby się udało, wyjaśniają Lasy Państwowe.

Jeśli nie mamy ogródka lub po prostu nie chce nam się tego robić, choinkę można oddać. Niektóre gminy organizują poświąteczne zbiórki choinek, dlatego tutaj znów zachęcamy, aby na bieżąco śledzić komunikaty urzędów w naszych miejscowościach. W niektórych miastach choinki są odbierane od mieszkańców w wyznaczone dni lub organizowane są specjalne punkty. Po co? Zostaną one przerobione na biomasę do ogrzania domów mieszkańców.

Taką zbiórkę już od kilku lat organizuje na przykład Ostrów Mazowiecki, a wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom utylizację bożonarodzeniowego drzewka i wykorzystać choinki jako źródło ciepła.

– Akcja ułatwia ostrowianom sprzątnięcie wykorzystanych świątecznych drzewek i ich ekologiczną utylizację. Takie działanie ma również znaczenie edukacyjne, ucząc mieszkańców miasta ekologicznej odpowiedzialności i zwracając uwagę na konieczność wspólnej troski o porządek i środowisko – tłumaczy Szymon Jaworski z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Niektórzy chcieliby oddać choinkę do zoo, ponieważ może ona być urozmaiceniem pokarmu albo zabawką dla zwierząt. Wrocławski ogród zoologiczny rozwiewa jednak wątpliwości w tym temacie. – W choinkach domowych mogą znajdować się pozostałości dekoracji. Nie możemy ryzykować, aby takie rzeczy trafiły do żołądków naszych podopiecznych – tłumaczą pracownicy wrocławskiego zoo.

Drugie życie choinki

Zamiast wyrzucać choinkę do śmieci, można ją też ponownie wykorzystać i dać drzewku drugie życie.

  • Choinki tworzą fantastyczną ściółkę, którą można wykorzystać wokół podstawy drzew lub krzewów w ogrodzie. Trzeba ją dokładnie rozdrobnić. Pomoże to uniknąć zamarzaniu gruntu podczas mrozów, zapobiega erozji gleby podczas obfitych opadów.
  • Zatrzymaj piękny aromat na dłużej. Kawałek pnia i igły stworzą potpourri, które odświeży zapach w domu. Potrzebujemy płaskie naczynie, do którego nalewamy wody. Do środka wkładamy plaster pnia, gałązki z igłami, dodajemy laski cynamonu, goździki, surową żurawinę. Naczynie ustawiamy w ciepłym miejscy, na przykład na kaloryferze. Kiedy woda zacznie się nagrzewać, leśno-korzenny zapach zacznie wypełniać dom. Po kilku dniach trzeba dolać wody i wymienić składniki na nowe.
  • Plastry pnia mogą też posłużyć jako świecznik – trzeba w takim plastrze wyciąć i oszlifować otwór (nie na wylot). Kawałek drewna dobrze jest zaimpregnować, a do otworu włożyć podgrzewacz lub małą świeczkę. Piękny, domowy świecznik ozdobi stół przez wiele lat.
  • Same igły można też przechowywać w papierowych lub bawełnianych saszetkach. Posłużą jako odświeżacz powietrza w pomieszczeniu. Można je też trzymać w szafach, szufladach i na półkach z butami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Co zrobić z choinką po świętach? To warto wiedzieć zanim wyrzucimy. Drzewko można też wykorzystać na różne sposoby - Strefa Agro

Wróć na regiodom.pl RegioDom