Burze w Polsce. Jak uchronić się przed burzą. Poradnik

Katarzyna Piojda
Burze w PolsceGwałtowne burze, które przeszły w piątek nad Polską, wyrządziły wiele dotkliwych szkód. Niestety są też ofiary śmiertelne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w wyniku burz 17 czerwca cztery osoby poniosły śmierć.
Burze w PolsceGwałtowne burze, które przeszły w piątek nad Polską, wyrządziły wiele dotkliwych szkód. Niestety są też ofiary śmiertelne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w wyniku burz 17 czerwca cztery osoby poniosły śmierć. Unsplash (Pixabay.com)
Budynek, którego najwyższy punkt znajduje się poniżej 15 metrów, nie musi mieć instalacji odgromowej. Tak mówią przepisy. Warto jednak pomyśleć, jak zminimalizować ryzyko i ograniczyć straty spowodowane przez burzę.

Tegoroczny sezon na burze już się rozpoczął. Dziennie nawet kilka burz przechodzi nad poszczególnymi regionami kraju. Burzowa pogoda utrzyma się pewnie do sierpnia. Towarzyszące burzom intensywne deszcze i wiatry niejednokrotnie powodują zalania oraz inne zniszczenia. Można jednak złagodzić skutki.

Prawo kontra burza

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego budynek, którego najwyższy punkt znajduje się poniżej 15 metrów, nie musi mieć instalacji odgromowej. Obserwując jednak, jak mocno zmienia się klimat i mając na uwadze zniszczenia, jakie mogą wyrządzić pioruny, budując dom warto zainwestować w takie sprawdzone rozwiązania. – Temperatura, jaką może osiągnąć piorun, dochodzi nawet do 1500 stopni Celsjusza, co łatwo może doprowadzić do pożaru domu, uszkodzenia sprzętów elektrycznych lub nawet w skrajnych przypadkach do zniszczenia budynku – informuje Marta Kaleta, reprezentująca firmę Galeco. – Aby odpowiednio chronić dom, energia pochodząca z pioruna musi zostać bezpiecznie odprowadzona do ziemi. Służą do tego metalowe przewody połączone właśnie z instalacją odgromową. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja w 100 procentach zabezpiecza dom.

Polecamy poradnikPIORUNOCHRON – instalacja odgromowa na dachu 

Obecność w domu w czasie burzy

Ostrożności nigdy za wiele. To dlatego warto przestrzegać zasad, które zwiększą nasze bezpieczeństwo podczas burzy. Usuń z balkonu i tarasu lekkie materiały (np. doniczki z kwiatami, plastikowe meble, stojącą suszarkę na pranie), które może porwać wiatr i tym samym stworzyć dodatkowe zagrożenie, np. stłuc szybę. Sprawdź zamknięcie okien i drzwi. Nie podchodź do okien i drzwi podczas burzy. Nie wychodź z domu, jeśli nie musisz. Wyłącz telewizor, komputer i inne urządzenia elektryczne i gazowe (pamiętaj o zaworach i bezpiecznikach). W czasie burzy nie korzystaj z telefonu komórkowego.

Dowiedz się więcej: Jak ochronić dom i sprzęt RTV przed piorunami 

Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganu, zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. do piwnicy i usiądź pod ściana nośną, z daleka od drzwi i okien. Chwilowa cisza nie oznacza jeszcze bezpieczeństwa. Przed wyjściem upewnij się więc, że burza przeszła.

Burza, a ty jesteś w terenie

Jeżeli burza zaskoczy cię na zewnątrz, wejdź jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekaj. Nie zatrzymuj się pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami (np. wiatą przystankową). Odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj. Często dochodzi do uderzenia pioruna w wysokie elementy, bo one przyciągają pioruny. Jako schronienie potraktuj most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie masz możliwości ukrycia się, to wykorzystaj zagłębienia terenu, choćby rów, głęboki dół. Jeśli kąpiesz się, wyjdź szybko z wody.

Burza, a ty jesteś w samochodzie

Silny podmuch wiatru może przestawić samochód podczas wyjazdu auta z lasu, terenu zabudowanego. Nie zatrzymuj się jednak pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Jeśli zaskoczy cię burza, a nie możesz wejść do bezpiecznego budynku, zostań w samochodzie.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom