Budowa domu pod klucz — o czym mowa w praktyce?

Materiał informacyjny bankier.pl
Budowa domu to dla wielu osób największa inwestycja życia, która wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i stresem. Można ją podzielić na kilka etapów, a końcowym jest tak zwany stan pod klucz, kiedy wystarczy tylko kupić meble i można wprowadzać się do mieszkania. Jednak jest to usługa bardziej kosztowna od stanu deweloperskiego i nie jest ona obligatoryjna. Czym dokładnie jest budowa domu pod klucz i czy warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy.

Jakie są etapy budowy domu?

Zarówno w przypadku kupna domu od dewelopera jak i budowy własnego mamy do dyspozycji różne opcje zakończenia prac przez ekipę remontowo-budowlaną. Stan surowy otwarty obejmuje jedynie wykonanie ścian i konstrukcji dachu, bez montażu okien, drzwi oraz instalacji, dlatego jest najrzadziej wybierany. W stanie surowym zamkniętym, choć zamontowane są już okna i drzwi, to ściany nadal są niedokończone. W zależności od powierzchni budowanego obiektu, a także systemu finansowania i technologii robót można osiągnąć taki stan w ciągu zaledwie 1 do 3 miesięcy.

Kolejnym poziomem wykończenia domu jest stan deweloperski. Wówczas wykonane są już tynki zewnętrzne i wewnętrzne, ściany przygotowane są do malowania, zamontowane są okna, parapety, drzwi wejściowe. Zrobione są wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjne, grzewcze, energetyczne, wentylacyjne, czy gazowe. Dodatkowo w domu znajduje się już posadzka betonowa, wszelkie gniazda wtykowe, a także grzejniki. W takim stanie zazwyczaj można kupić mieszkanie od dużego inwestora, jednak budując swój własny dom, warto zastanowić się nad opcją wykończenia go pod klucz.

Budowa domu pod klucz — co to znaczy?

Budowa pod klucz to kompleksowa usługa realizowana przez firmę budowlaną, której finalnym efektem jest wykończone mieszkanie w taki sposób, że wystarczy do niego jedynie wnieść meble. Sam proces inwestycyjny rozpoczyna się jednak już na etapie wyboru projektu. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na wymagania i warunki, które znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Po wykonaniu projektu i dopełnieniu wszelkich formalności w urzędzie należy zastanowić się, czy podjąć budowę domu systemem gospodarczym, czy też zlecić ją specjalistycznej firmie.

Ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej komfortowa, ponieważ wówczas to specjaliści wybudują naszą nieruchomość w taki sposób, aby w ustalonym okresie była gotowa do tego, by móc w niej zamieszkać. Należy jednak pamiętać, że budowa zlecona wiąże się z wyższymi kosztami niż ta w systemie gospodarczym. Z tego powodu aspekt ten należy wziąć pod uwagę, już na etapie tworzenia kosztorysów i poszukiwania korzystnego kredytu hipotecznego. Warto porównać ze sobą kilka banków, które oferują finansowanie domu na Bankier SMART.

Jaki zakres prac obejmuje budowa domu pod klucz?

W zależności od indywidualnych ustaleń z firmą remontowo-budowlaną, a także jej oferty wykończenie pod klucz występuje w wersji podstawowej, rozszerzonej lub premium i to ono decyduje o tym jaki zakres prac będzie do niej włączony. Jednak zawsze obejmuje ono realizację prac takich jak podłożenie podłóg, a także pomalowanie ścian i montaż drzwi wewnętrznych. Dodatkowo tak zwany biały montaż, czyli instalację urządzeń sanitarnych w łazience lub toalecie, a także mebli kuchennych i szaf wnękowych.
W przypadku opcji premium lub rozszerzonej, mamy do wyboru szerszy zakres usług np. obejmujący wyposażenie domu w niezbędny sprzęt AGD taki jak: piekarnik, płyta indukcyjna, zmywarka czy lodówka. Wynajmując firmę budowlaną, można decydować o jakości materiałów i na bieżąco ustalać wszelkie szczegóły aranżacji z architektem tak, aby końcowy efekt spełniał nasze wymagania.

Ile kosztuje budowa domu pod klucz?

Koszt budowy domu pod klucz jest wyższy niż tego w stanie deweloperskim o około 20-30%. Jest to spowodowane większymi nakładami robocizny, związanymi z pracami wykończeniowymi, a także kosztem dodatkowych materiałów, urządzeń sanitarnych, drzwi wewnętrznych itp. Tutaj często wykonywany jest także projekt aranżacji wnętrz.

Obecnie pandemia koronawirusa i związane z nią przestoje w produkcji, a także inne wydarzenia spowodowały znaczący wzrost cen materiałów, sięgający nawet kilkuset procent. Z tego powodu oszacowanie dokładnego kosztu budowy jest bardzo trudne. Należy jednak liczyć się z dużo wyższymi cenami niż te, które obowiązywały jeszcze rok temu.

Ile trwa budowa domu pod klucz?

Czas trwania budowy domu pod klucz jest uzależniony od kilku aspektów. Przede wszystkim od wielkości budynku, skali prac, a także wybranej technologii. Obecnie problemem może być także dostępność materiałów, która często powoduje przesunięcie się prac. Dotyczy to również ekip budowlanych, u których trzeba rezerwować terminy na wiele miesięcy do przodu.

Jednak przyjmując, że proces ten przebiega bezproblemowo, to znaczy mamy ekipę, wszystkie materiały i własne finansowanie, wówczas dom może powstać w ciągu 6 do 10 miesięcy. Budowa pod klucz jest znacznie szybsza niż samodzielne wykańczanie nieruchomości, nawet tej w stanie deweloperskim, dzięki czemu czas oczekiwania na przeprowadzkę do nowego mieszkania jest znacznie skrócony.

Jakie zalety ma budowa domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz jest chętnie wybierana przez wiele osób ze względu na skrócony czas potrzebny do zrealizowania całej inwestycji. Jeżeli więc chcemy jak najszybciej wprowadzić się do naszego wymarzonego domu, to warto wybrać tę opcję. Dodatkowo rozwiązanie to oszczędza nam wiele czasu i stresu związanego z samodzielnym wykańczaniem poszczególnych pomieszczeń, bądź zatrudnianiem prywatnie specjalistów: hydraulików, elektryków, murarzy itp. Tutaj całość prac wykonują profesjonaliści z ekipy remontowo-budowlanej.

Czy warto zdecydować się na budowę domu pod klucz?

Decyzja o budowie domu pod klucz powinna być poprzedzona analizą naszych oczekiwań, a także budżetu, jaki możemy przeznaczyć na tę realizację. Jeżeli jesteśmy w stanie zapłacić około 10-20% więcej niż przypadku kosztorysu prac deweloperskich i zależy nam na tym, aby nasz wymarzony dom powstał szybko, wówczas warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Dodatkowo osoby, które na przykład przebywają za granicą i nie są w stanie samodzielnie nadzorować i prowadzić prac również często decydują się na zatrudnienie ekipy remontowo-budowlanej, która realizuje wszelkie czynności aż pod klucz.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas budowy domy pod klucz?

Ze względu na to, że w polskim prawie nie funkcjonuje pojęcie budowy domu pod klucz, to każda firma oferująca takie usługi może w ich ramach wykonywać inne czynności. Z tego powodu jeszcze przed podpisaniem umowy z takim przedsiębiorstwem należy określić zakres prac, które zobowiązuje się ono przeprowadzić.

Dodatkowo należy pamiętać, że ten model nie uwzględnia czynności na posesji działki, takich jak chociażby wykonanie podjazdu czy ogrodzenia, bądź bramy wjazdowej. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby ogród również był wykończony w momencie, kiedy wprowadzimy się do naszego domu, warto pomyśleć o zatrudnieniu firmy, która zajmie się tymi aspektami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie