Bratki ogrodowe - jak je wyhodować z nasion, kiedy siać i jak uprawiać

Grażyna Zwolińska
Bratki nie są wymagające i nie sprawiają problemów w uprawie.
Bratki nie są wymagające i nie sprawiają problemów w uprawie. MonetsCat/Pixabay.com
Podpowiadamy, jak samodzielnie wyhodować bratki ogrodowe z nasion - kiedy je posiać i jakie warunki trzeba im zapewnić.

Bratki są roślinami dwuletnimi. Te już kwitnące, kupowane wczesną wiosną, zostały wysiane do gruntu w poprzednim roku. Mogły w nim spokojnie czekać do wiosny, bo polska zima im niestraszna.

Kiedy siać bratki

Klasyczny sposób uprawy bratków polega na wysianiu ich malutkich nasion w czerwcu lub na początku lipca. Można na to wydzielić po prostu kawałeczek grządki lub wykorzystać skrzynkę czy kuwetę. Nasiona trzeba lekko przykryć ziemią, delikatnie przyklepać i podlać.

Jeśli ziemia będzie stale wilgotna, a dni i noce będą dość ciepłe, siewki wzejdą po dwóch tygodniach. Kiedy wytworzą trzy-cztery listki, trzeba je przepikować na rozsadnik w rozstawie 4-5 cm. Nadal należy je podlewać. Dobrze jest też zasilić je nawozem płynnym.

Polecamy też:

Jak pielęgnować młode bratki

Po sześciu tygodniach od wysiewu bratki nadają się już do przeniesienia na stałe miejsce. Nie powinno się ich sadzić gęściej niż co 20 cm. Do czasu, aż się przyjmą trzeba je podlewać, nawozić, spulchniać ziemię między nimi. Dzięki temu pięknie się rozrosną i nawet mogą jesienią zakwitnąć. Z reguły nie wydadzą jeszcze wielu kwiatów, ale już ucieszą nasze oko. Obficie bratki zakwitną następnej wiosny.

Bratki są odporne na zimno, a chłód wręcz lubią. Dlatego najpiękniej wyglądają wiosną (i jesienią).
Bratki są odporne na zimno, a chłód wręcz lubią. Dlatego najpiękniej wyglądają wiosną (i jesienią). Zoosnow (Pixabay.com)

Bratki w ogrodzie

Bratki, już te drugoroczne, raz posadzone, lubią rozsiewać się same. Nie zdziwmy się więc, gdy zobaczymy ich malutkie siewki w różnych miejscach działki. Jak trochę podrosną, warto przesadzić je na stale miejsce. W następnym roku wiosną będziemy mieć za darmo gotowe bratkowe krzaczki.

Bratki dobrze zimują pod śniegiem lub okryte gałązkami iglaków. Jednak podczas bezśnieżnej zimy mogą zginąć z powodu tzw. zimowej suszy. Trzeba je podlewać, gdy nie ma mrozu.

Jest wiele kwiatów, które dobrze znoszą nasłonecznienie. Zobacz, co posadzić na balkonie, na którym słońce naprawdę grzeje. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Najlepsze kwiaty na słoneczny balkon. Poznaj rośliny, które ...

Jakie wymagania mają bratki

Bratki należą do roślin dwuletnich. Nazwa wzięła się stąd, że cykl ich uprawy trwa dwa lata. Do tej grupy zalicza się też stokrotki, goździki czy niezapominajki. Je również można samemu wyhodować.

Bratki wymagają ziemi żyznej, próchniczej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Lubią miejsca słoneczne i lekko zacienione. W większym cieniu słabiej kwitną i są wybujałe. Z kolei jednak na zbyt mocnym słońcu płatki mocno wybarwionych odmian mogą płowieć.

Zobacz także:

Bratki do doniczek i na rabaty

Bratki można sadzić niemal wszędzie. Nadają się na kwietniki. Pięknie wyglądają zrobione z nich obwódki rabatek. Można je sadzić do skrzynek balkonowych, ale też do mis i pojemników na tarasach. Donicę z nimi można ustawić w kąciku wypoczynkowym. Wiosną możemy je nawet wykorzystać do udekorowania mieszkania.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom