Bloki rozdzielcze i wszystko, co chcesz o nich wiedzieć

Materiał informacyjny asaj.pl
Czym jest blok rozdzielczy i co warto o nim wiedzieć? Czy jest to element występujący w różnych rodzajach? Jak działa?

Jeśli jesteś początkującym elektrykiem lub szykujesz się na remont w swoim mieszkaniu i zadajesz sobie powyższe pytania? Przychodzimy z odsieczą i odpowiedziami, dzięki którym lepiej zrozumiesz właściwości i funkcjonalność bloków rozdzielczych.

Co to jest ten blok rozdzielczy i jak jest zbudowany?

Na samym wstępie odpowiemy na najważniejsze pytanie - czyli wyjaśnimy, czym jest blok rozdzielczy? Jest to osprzęt łączeniowy (https://www.asaj.pl/osprzet-laczeniowy-i-akcesoria) a mówiąc dokładniej – jest element pomocniczy, służący do zbudowania szafy rozdzielczej. Bloki rozdzielcze stanowią wię za moduł łączący obwody (a może ich być naprawdę wiele) z zasilaniem.

Blok łączeniowy jest dobierany względem wielkości i poziomu skomplikowania instalacji elektrycznej. Z tego względu na rynku znaleźć można wiele modeli, które doświadczony instalator dobiera optymalnie, tak aby zapewnić sprawność i bezpieczeństwo całemu układowi.

Budowa tego elementu opiera się na miedzianej listwie montażowej (czasami nazywanej też szyną prądową), stąd możesz zetknąć się z takim określeniem, jak blok listew rozdzielczych (jeśli w jego konstrukcji znajduje się więcej niż jedna). Na powierzchni tejże listwy umiejscowione są punkty przygotowane do zamontowania przewodów. W przypadku bloku wieloszynowego zastosowany jest wspornik, który zachowuje prawidłowy odstęp między wszystkimi zamontowanymi listwami miedzianymi.

Rodzaje bloków łączeniowych

Bloki łączeniowe oferowane są w kilku rodzajach, co oczywiście pozwala na wybór odpowiedniego wariantu do właściwie każdej instalacji elektrycznej. W ofercie różnych producentów znajdziesz zatem:
modułowy blok rozdzielczy – wariant wielopolowy (wielobiegunowy), który może być montowany na szynie DIN (przede wszystkim) lub natablicowo,
kompaktowy blok rozdzielczy – jednobiegunowy, o zwartej budowie, przeznaczony do podłączania grubych przewodów energetycznych,
przelotowy blok rozdzielczy AL/CU – pełniący istotną rolę, ponieważ jest w stanie łączyć przewody miedziane i aluminiowe bezpośrednio w jednej instalacji elektrycznej.

Ponadto w sprzedaży znajdziesz blok rozdzielczy jednofazowy lub blok rozdzielczy trójfazowy, które analogicznie służą do rozdzielania obwodów 1-fazowych i 3-fazowych.

Kiedy stosować blok rozdzielczy?

Zastanawiasz się, kiedy stosować blok rozdzielczy w instalacji? Odpowiedź nie jest specjalnie skomplikowana – osprzęt tego rodzaju powinien być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie chcesz wprowadzić dobrą organizację instalacji i uporządkować ją w bezpieczny i pewny sposób.

Blok łączeniowy daje także instalatorowi pewnego rodzaju swobodę działania i możliwości, ponieważ pozwala na podłączanie także przewodów, których konstrukcja opiera się jedynie na lince albo drucie. W takim bloku bez trudu możliwe jest łączenie okablowania o różnej średnicy. Chociaż jest to często aparatura niedoceniana, to daje specjaliście natychmiastowy obraz całego układu rozdzielnicy – dzięki swojej funkcji „porządkującej” blok może zapobiegać błędnym podłączeniom i wynikającym z nich awariom, a jeśli już do jakiejkolwiek usterki dochodzi, przyspieszy jej prawidłowe zlokalizowanie i usunięcie.

Uzupełnieniem bloku rozdzielczego może być złączka szynowa przewodowa. Zastosowanie takiego osprzętu łączeniowego umożliwia porządkowanie całego układu okablowania. Przy wielu złączkach uzyskuje się wielotorową listwę zaciskową. Rozdzielane przez bloki obwody są dzięki temu podpinane bezpośrednio właśnie do złączek szynowych, zgodnie z zaplanowanym przez instalatora schematem.

Podsumowanie

Tematyka związana z osprzętem łączeniowym, do którego zalicza się bloki rozdzielcze jest niezwykle ciekawa, ale i wymagająca. Nie będąc elektrykiem nie jesteś oczywiście zobowiązany do posiadania takiej wiedzy, jednak biorąc pod uwagę fakt, że w Twoim domu lub mieszkaniu z pewnością także zainstalowane są takie elementy, warto dysponować chociaż takimi podstawowymi informacjami. Szeroki wybór bloków rozdzielczych znajdziesz w sklepie asaj.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie