Bierzemy coraz mniej kredytów hipotecznych

Budrem
Kredy hipotecznyBierzemy coraz mniej kredytów hipotecznych
Kredy hipotecznyBierzemy coraz mniej kredytów hipotecznych sxc.hu
W 2012 roku banki udzieliły o 15 proc. kredytów hipotecznych mniej niż rok wcześniej. Nie pomogła nawet rekordowa popularność Rodziny na Swoim

Bierzemy coraz mniej kredytów na zakup mieszkań. W ubiegłym roku zaciągnęliśmy o 15 procent zobowiązań hipotecznych mniej niż w 2011 roku. A ich łączna wartość spadła aż o jedną piątą – wynika z najnowszego raportu AMRON-SARFiN Związku Banków Polskich. Z zawartych w nim danych wynika, że kupujemy coraz tańsze mieszkania. Na przestrzeni ostatniego roku średnia wartość udzielanego kredytu spadła o siedem procent. Obecnie średnio pożyczamy na mieszkania ponad 183 tys. zł. 

Rekordowa popularność dopłat

W ostatnich miesiącach 2012 roku wyścig z czasem rozpoczęło wiele osób. Chciały one skorzystać z pomocy państwa w spłacie kredytu mieszkaniowego w ramach programu Rodzina na Swoim (RnS). W ciągu ostatniego kwartału 2012 roku odnotowano najwyższą w całym okresie trwania programu liczbę udzielonych kredytów z dopłatą. W porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami przyznano ich o ponad 40 proc. więcej. Niestety nawet rekordowa popularność programu dopłat nie pomogła bankom w utrzymaniu poziomu udzielanych kredytów z poprzedniego roku.

Warto przeczytać: Niedozwolone praktyki deweloperów: UOKiK informuje 

Liczba zaciąganych kredytów hipotecznych stale spada

Ostatni kwartał 2012 roku był już szóstym z kolei, w którym odnotowano mniejszą liczbę udzielanych kredytów. W ubiegłym roku na mieszkanie zadłużyło się ponad 196,5 tys. osób. Prawie wszystkie kredyty zaciągane były w złotówkach. W ostatnim kwartale minionego roku zobowiązania w walucie obcej obejmowały tylko 2,5 proc. całej puli przyznanych zobowiązań. Dziś w Polsce hipoteki spłaca ponad 1,7 mln kredytobiorców.

Więcej mieszkań kupionych za gotówkę

Spadająca liczba udzielanych kredytów to efekt ograniczonego dostępu do nich. W związku z tym więcej osób kupuje teraz nieruchomości za gotówkę, bez wsparcia kredytowego. Dla nabywców dysponujących gotówką to wymarzony czas na inwestycję. Jest w czym wybierać, ceny spadają, a warunki dyktuje kupujący.

Wyższe marże i wkłady własne

Do zaciągania kredytów nie zachęca również fakt, że w ostatnim czasie banki zaczęły podnosić swoje marże. W ten sposób chcą nadrobić różnice w realizacji planu. Do tego nie ułatwiają klientom zadania, bo kolejne instytucje zaczęły wymagać większego wkładu własnego. Zmniejsza się liczba banków chętnych do pożyczenia 100 procent wartości kupowanego mieszkania. W tej chwili większość instytucji finansowych takiego wariantu już nie przewiduje.

Cenna wiedza dla potencjalnego kredytobiorcy: Czego nie robić, gdy starasz się o kredyt. Główne błędy kredytobiorców 

Pomimo wzrostu marż bankowych (średnio do 1,6 proc.), ogólne oprocentowanie kredytów jednak spada. To dzięki obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która w lutym już czwarty raz z rzędu je zmniejszyła. Dobrą wiadomością dla potencjalnych kredytobiorców jest to, że dzięki temu rośnie zdolność kredytowa.

Drastyczny spadek liczby nowych inwestycji mieszkaniowych

Pomimo trudności na rynku finansowym, w 2012 roku deweloperzy sprzedali nieco więcej mieszkań niż rok wcześniej. Teraz jednak wyraźnie wyhamowują produkcję. W ostatnim czasie drastycznie spada liczba rozpoczynanych inwestycji i uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę. W styczniu tego roku rozpoczęto budowę o połowę mniejszej liczby mieszkań niż przed rokiem.
Jeśli taka sytuacja utrzyma się, wybór nowych mieszkań na rynku będzie wkrótce już taki duży jak dzisiaj. Analitycy wysnuwają nawet tezę, że możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji i powrotem do rynku, na którym warunki dyktuje sprzedawca, a nie kupujący. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom