Bielsk Podlaski: ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym

redakcja.regiodom, (majkel)
Blok mieszkalnyW Bielsku Podlaskim nie buduje się nowych mieszkań.
Blok mieszkalnyW Bielsku Podlaskim nie buduje się nowych mieszkań. sxc.hu (Ayla87)
W najbliższym czasie budowy nowych bloków nie planuje urząd miasta i spółdzielnia mieszkaniowa. Ruch panuje tylko na rynku wtórnym, ale ceny odstraszają klientów.

Zaczęliśmy szukać mieszkania zaraz po ślubie. Cena była jednak zbyt wysoka i dlatego po trzech miesiącach poszukiwań zdecydowaliśmy się na wynajem – opowiadają Ania i Piotrek, mieszkańcy Bielska Podlaskiego. – Nie stać nas na wykupienie mieszkania na własność. Musimy więc radzić sobie w taki, a nie inny sposób.

Brakuje nowych mieszkań

Podobnych osób w Bielsku Podlaskim jest więcej. Nowych mieszkań w mieście nie ma. Ruch jest tylko na rynku wtórnym. Jednak części mieszkańców nie stać na kupienie własnego M. Średnio za metr kwadratowy trzeba zapłacić od 2 do 3 tysięcy złotych. O kredyt zaś jest trudno – procedura jest wymagająca.

Nowych mieszkań na razie nie przybędzie w Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Podlaskim Można jednak kupić używany lokal. W ciągu roku spółdzielnia może sprzedać trzy, cztery takie mieszkania.

– W najbliższym czasie nie planujemy budowania nowych bloków. Bo większość mieszkańców decyduje się na wynajęcie mieszkania niż jego zakup – wyjaśnia wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Cezary Szerszenowicz.– Mimo to w każdym roku jesteśmy w stanie sprzedać kilka lokali. Najwięcej na pierwszym piętrze. 

Budowy mieszkań komunalnych nie ma w planach

Na razie nie będzie też nowych mieszkań komunalnych. Czeka teraz na nie pięć osób. Procedura przyznawania jest skomplikowana, a lokale pochodzą głównie z odzysku.– W najbliższym czasie nie planujemy budowy nowych mieszkań komunalnych – przyznaje Bogdan Sokołowski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Handlu i Rolnictwa w Urzędzie Miasta Bielsk Podlaski. – Ostatnio postawiliśmy obiekty przy ulicy Rejonowej, a dodatkowych osiem mieszkań w 2009 roku gmina Bielsk Podlaski wybudowała przy pomocy środków Banku Gospodarstwa Krajowego.

Bogdan Sokołowski dodaje, że zdecydowaną większość funduszy pochłaniają remonty i docieplenia już istniejących budynków komunalnych.

Podstawowym warunkiem przyznania lokalu komunalnego jest zameldowanie na terenie Bielska Podlaskiego przynajmniej przez pięć lat od daty złożenia wniosku. Drugim kryterium jest dochód. Średnia miesięczna z ostatnich 12 miesięcy od daty złożenia wniosku nie może przekroczyć 100 procent najniższej emerytury w przypadku jednoosobowej rodziny. W przypadku wieloosobowej rodziny to 150 procent najniższej emerytury. Ostatnim kryterium jest powierzchnia pokoi. Osoba, która stara się o lokal komunalny nie może posiadać więcej niż 7 mkw. powierzchni użytkowej w jednoosobowej rodzinie i 14 mkw. w rodzinie wieloosobowej. Wszystkie kryteria muszą zostać spełnione równocześnie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom