Bielsk Podlaski: ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym

redakcja.regiodom, (majkel)
Blok mieszkalnyW Bielsku Podlaskim nie buduje się nowych mieszkań.
Blok mieszkalnyW Bielsku Podlaskim nie buduje się nowych mieszkań. sxc.hu (Ayla87)
W najbliższym czasie budowy nowych bloków nie planuje urząd miasta i spółdzielnia mieszkaniowa. Ruch panuje tylko na rynku wtórnym, ale ceny odstraszają klientów.

Zaczęliśmy szukać mieszkania zaraz po ślubie. Cena była jednak zbyt wysoka i dlatego po trzech miesiącach poszukiwań zdecydowaliśmy się na wynajem – opowiadają Ania i Piotrek, mieszkańcy Bielska Podlaskiego. – Nie stać nas na wykupienie mieszkania na własność. Musimy więc radzić sobie w taki, a nie inny sposób.

Brakuje nowych mieszkań

Podobnych osób w Bielsku Podlaskim jest więcej. Nowych mieszkań w mieście nie ma. Ruch jest tylko na rynku wtórnym. Jednak części mieszkańców nie stać na kupienie własnego M. Średnio za metr kwadratowy trzeba zapłacić od 2 do 3 tysięcy złotych. O kredyt zaś jest trudno – procedura jest wymagająca.

Nowych mieszkań na razie nie przybędzie w Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Podlaskim Można jednak kupić używany lokal. W ciągu roku spółdzielnia może sprzedać trzy, cztery takie mieszkania.

– W najbliższym czasie nie planujemy budowania nowych bloków. Bo większość mieszkańców decyduje się na wynajęcie mieszkania niż jego zakup – wyjaśnia wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Cezary Szerszenowicz.– Mimo to w każdym roku jesteśmy w stanie sprzedać kilka lokali. Najwięcej na pierwszym piętrze. 

Budowy mieszkań komunalnych nie ma w planach

Na razie nie będzie też nowych mieszkań komunalnych. Czeka teraz na nie pięć osób. Procedura przyznawania jest skomplikowana, a lokale pochodzą głównie z odzysku.– W najbliższym czasie nie planujemy budowy nowych mieszkań komunalnych – przyznaje Bogdan Sokołowski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Handlu i Rolnictwa w Urzędzie Miasta Bielsk Podlaski. – Ostatnio postawiliśmy obiekty przy ulicy Rejonowej, a dodatkowych osiem mieszkań w 2009 roku gmina Bielsk Podlaski wybudowała przy pomocy środków Banku Gospodarstwa Krajowego.

Bogdan Sokołowski dodaje, że zdecydowaną większość funduszy pochłaniają remonty i docieplenia już istniejących budynków komunalnych.

Podstawowym warunkiem przyznania lokalu komunalnego jest zameldowanie na terenie Bielska Podlaskiego przynajmniej przez pięć lat od daty złożenia wniosku. Drugim kryterium jest dochód. Średnia miesięczna z ostatnich 12 miesięcy od daty złożenia wniosku nie może przekroczyć 100 procent najniższej emerytury w przypadku jednoosobowej rodziny. W przypadku wieloosobowej rodziny to 150 procent najniższej emerytury. Ostatnim kryterium jest powierzchnia pokoi. Osoba, która stara się o lokal komunalny nie może posiadać więcej niż 7 mkw. powierzchni użytkowej w jednoosobowej rodzinie i 14 mkw. w rodzinie wieloosobowej. Wszystkie kryteria muszą zostać spełnione równocześnie. 

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie