Babka lancetowata i zwyczajna – chwasty, które leczą i... odkochują nieszczęśliwie zakochanych

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Babka lancetowataBabka lancetowata posiada szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.
Babka lancetowataBabka lancetowata posiada szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Uroburos (Pixabay.com)
O babce lancetowatej i babce zwyczajnej mówi się, że w ich przypadku na dwoje babka wróżyła. Fakt: obie rośliny są chwastami, a jednocześnie mają właściwości lecznicze.

Pola, łąki, sady, pastwiska, ogrody – nie tylko w tych miejscach można spotkać babkę lancetowatą oraz bakę zwyczajną. Obie zaczynają kwitnąć i owocować w maju.

Zobacz wideoJak wykorzystać rośliny budzące się do życia w maju 

Babka lancetowata kontra babka zwyczajna

Obie tylko na pierwszy rzut oka są podobne. - Babka lancetowata ma długie i wąskie liście, a jej owocostany rosną od dołu ku górze – wyjaśnia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Babka zwyczajna posiada natomiast liście szerokie, bardziej okrągłe i ma kłosy wyglądające niczym szyszki.

A to ci ziółka te babki

Delikatne żółte lub białe kwiaty babki ładnie się prezentują. Trzeba jednak pamiętać, że oba rodzaje babek to chwasty, zagłuszające trawę oraz inne rośliny w ogrodzie. – Metodami naturalnymi babkę lancetowatą i babkę zwyczajną trudno zwalczyć – uważa ogrodnik. – Polecałbym środki chemiczne, opryski. Nie należy jednak stosować ich na młodą trawę i inne młode rośliny, ponieważ nie nabyły one jeszcze wystarczającej odporności, a preparat może je uszkodzić, chociaż powinien działać jedynie na chwasty.

To równie ciekawe: Polskie zioła lecznicze 

Z ziołowej apteki

Zachwala się natomiast te rośliny jako lekarstwa. Obie babki były znane już w I wieku naszej ery. Pliniusz Starszy, rzymski pisarz i historyk, w jednej ze swoich prac wymienił aż 24 choroby, z którymi skutecznie walczą babka lancetowata orz zwyczajna. Pomagają one np. w chorobach żołądka, wątroby i jelit. Likwidują stany zapalne organizmu. Działają przeciwzapalnie na śluzówkę jamy ustnej i gardła. Lekarstwa zawierające te rośliny jako składnik ułatwiają oddychanie, ponieważ usprawniają pracę oskrzeli i płuc. Kto ma uciążliwą chrypkę albo kaszel (choćby człowiek palący papierosy), niech też pozna dobroczynne działanie tych ziół. Na wrzody one też pomagają.

Babka dla rannego

Babki stosuje się również jako okład na rany, opuchlizny czy ukąszenia. Już rodzice dzieciom w piaskownicy przykładają czasem liście babki bezpośrednio w miejsce zadraśnięcia czy otarcia. Trzeba przy tym ścisnąć roślinę tak, żeby na ranę wyleciał sok. To on posiada właściwości gojące, a nie sam liść. Ból i opuchlizna mijają w minutę czy dwie, bo w soku liści babek znajduje się leczniczy cynk. Kremy i balsamy z dodatkiem babki poprawiają gładkość i elastyczność skóry. Regenerują ją po opalaniu i chronią przed przesuszeniem.

Zioła w kuchni

Liście babki lancetowatej i zwyczajnej warto zebrać w większej ilości. - Radziłbym zrobić to wtedy, gdy roślina kwitnie, czyli od maja do września – podkreśla nasz specjalista. - Zebrane liście powinno się wysuszyć w cieniu, a potem połamać je i przechowywać w papierowej torebce. Pić po łyżce ziół zalanych wrzątkiem. Najlepiej wypić przed jedzeniem.

Dowiedz się więcej: Ogródek ziołowy 

Sok ze świeżych, umytych liści, też warto pić. Kto nie lubi gorzkiego smaku, niech doda miodu albo dosypie cukru. W kuchni babka lancetowata i zwyczajna także są znane, m.in. jako dodatek do sałatek, surówek i mięs.

Babka dobra na czary

Według wierzeń ludowych, obie rośliny miały pomóc nieszczęśliwie zakochanym. Jeżeli dziewczyna lub chłopak kochali kogoś bez wzajemności, szli do zielarki. Ona dała im do popicia specjalny napar z babką lancetowatą lub zwyczajną w składzie. Nazajutrz młodzi ludzie odkochiwali się. Zielarki były krytykowane jednak przez rodziny młodych zakochanych, że potrafią one sprawić, aby ktoś się odkochał, ale nie umieją sprawić, żeby córka czy syn wreszcie się szczęśliwie zakochali. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom