Zanim kupisz mieszkanie od dewelopera, sprawdź kilka rzeczy

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem rekordowej liczby sprzedaży mieszkań deweloperskich. Zanim jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy kupna-sprzedaży z deweloperem, sprawdź kilka rzeczy.

Jeżeli planujemy zakup nowego mieszkania, postarajmy się zabrać jak najwięcej informacji o deweloperze, powstającej inwestycji oraz okolicy, w której się ona znajduje. A gdy deweloper przedstawi nam umowę, weźmy ją do domu i dokładnie przeanalizujmy. Decydując się na zakup mieszkania, które jest w trakcie budowy, oprócz standardowych parametrów kredytu, uwzględnijmy również uwagę na koszt ubezpieczenia pomostowego.

Dowiedz się: Jakie są rzeczywiste koszty zaciągnięcia kredytu hipotecznego 

Jaką opinią cieszy się deweloper?

Opinia o deweloperze to pierwsza podstawowa rzecz, który musimy sprawdzić, jeśli planujemy zakup mieszkania na rynku pierwotnym. W ten sposób możemy uniknąć firm mających kłopoty finansowe oraz robiących dużo błędów wykonawczych, nie wspominając już o błędach formalnych, które mogą był popełnione w trakcie realizacji inwestycji.

We własnym interesie powinniśmy sprawdzić, w jaki sposób deweloper wywiązuje się ze swojego zadania. Czasami na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku, lecz po kilku miesiącach czy nawet latach ujawniają się problemy i wady. Warto więc zapoznać się z doświadczeniami osób, które wcześniej kupiły lokale od danej firmy. A gdzie szukać informacji? Oczywiście najłatwiej poszukać opinii w internecie – na forach, w serwisach tematycznych opisujących inwestycje mieszkaniowe. Jednak warto również wybrać się w okolice zrealizowanej inwestycji, obejrzeć budynek lub wcześniej zbudowane budynki i porozmawiać z ich mieszkańcami. O samej firmie dużo może powiedzieć również sam plac budowy i jego najbliższa okolica. Zobaczmy, czy panuje na nim porządek, świadczący o dobrej organizacji. Dobrze prowadzona budowa świadczy również o tym, że firma dba o detale.

Odwiedź portal nieruchomości: Nieruchomości na sprzedaż

Gdy wydajemy kilkaset tysięcy złotych na nowe lokum, które ma służyć nam przez wiele lat, nie należy się zbytnio spieszyć. 

Jak zlokalizowana jest inwestycja mieszkaniowa?

Obowiązkową rzeczą, którą musimy sprawdzić jest okolica, w której znajduje się wybrane przez nas mieszkanie. Wadą nowo powstających osiedli jest często brak w bliskiej okolicy sklepów, punktów usługowych, szkół, przedszkola, parków, przystanków komunikacji miejskiej, itp. Oczywiście część infrastruktury może powstać niedługo po oddaniu budynków mieszkalnych do użytkowania. Ale jednocześnie mogą pojawić się również niepożądane przez nas obiekty i rzeczy, które zakłócą spokojne mieszkanie. Z tego względu warto sprawdzać plan zagospodarowania przestrzennego okolicznych działek.

Zgodnie zobowiązującymi przepisami deweloper musi przekazać nam prospekt informacyjny zawierający takie informacje. Dzięki temu dowiemy się np. czy sąsiedztwie nie pojawią się kolejne budynki, które zasłonią nam widok z okien. Jeszcze bardziej uciążliwe może być wybudowanie w pobliżu np. drogi szybkiego ruchu lub otwarcie lakierni samochodowej. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania zwracajmy więc uwagę również na jego otoczenie i planowane zmiany.

Przeczytaj równieżTakiego sąsiedztwa unikaj, gdy kupujesz mieszkanie 

Co z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych?

Młode osoby, które nie ukończyły 35 lat, planujące zakup pierwszego mieszkania, mogą skorzystać z rządowej dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Pomoc finansowa może wynieść nawet 44 920 zł (w przypadku zakupu mieszkania deweloperskiego w Warszawie). Otrzymają ją osoby, które zdecydują się na mieszkanie w określonej cenie. Metr kwadratowy nie może kosztować więcej niż limit cenowy obowiązujący w danym rejonie Polski.

Zobacz oferty: Mieszkania na sprzedaż 

Warto więc sprawdzić, czy w przypadku zakupu wybranego lokalu mamy szansę na uzyskanie dodatkowego wsparcia. Szczegółowe warunki programu MdM można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Umowa z deweloperem pod lupą

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest umowa z deweloperem. Zanim ją podpiszemy najlepiej zabrać ją do domu i dokładnie przeanalizować. Szczególną uwagę należy zwrócić na kary umowne, zapisy mówiące o opóźnieniu oddania mieszkania do użytkowania oraz o rozliczeniu się w sytuacji jeśli faktyczny metraż będzie odbiegał od wartości podanej w umowie. Poza tym warto domagać się wpisania do umowy czy jej załącznika dodatkowych prac jakie deweloper zobowiązuje się wykonać, np. przygotowanie placu zabaw dla dzieci obok budynku. W przeciwnym razie będziemy mieli ograniczone możliwości, aby wymóc na nim wykonanie prac jeśli nie będzie wywiązywał się ze swoich obietnic.

Jak i gdzie uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Ważne jest również to, jaki kredyt zaciągniemy na zakup mieszkania. Warto poświęcić nieco czasu na porównanie ofert lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Dzięki temu można bowiem zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla przykładu tylko w ciągu pierwszych 5 lat spłaty różnica w łącznym koszcie najdroższego i najtańszego kredytu na kwotę 300 000 zł wynosi aż 66 000 zł.

Radzimy: Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową

W przypadku zakupu mieszkania, które jest dopiero w budowie, oprócz standardowych parametrów kredytu (oprocentowanie, prowizja czy koszty dodatkowych produktów), powinniśmy zwrócić uwagę również na ubezpieczenie pomostowe. Jego składki będą naliczane od czasu wypłaty kredytu do momentu dokonania w księdze wieczystej nieruchomości wpisu na rzecz banku. Czasami może to więc potrwać nawet 2 lata. W części banków przez taki czas oprocentowanie kredytu jest podwyższone z tego tytułu aż o 2 punkty procentowe. Może to podwyższyć ratę kredytu aż o ponad 20 procent. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander
0komentarzy