Zakup mieszkania - o czym warto pamiętać

Zakup mieszkania to poważna decyzja, której zawsze towarzyszą wątpliwości i pytania. Jak więc przebrnąć przez gąszcz ofert i deweloperów? Jak pokazują badania najchętniej pytamy o opinie znajomych, którzy dokonali już zakupu. Na co ich zdaniem należy zwrócić uwagę?
  • Mieszkania deweloperskie

    Przed podpisaniem umowy z deweloperem warto go prześwietlić.

    mk

Wybór i zakup mieszkania, zwłaszcza tego pierwszego, bywa bardzo mozolnym zajęciem. Jednak czas poświęcony na znalezienie rzetelnego dewelopera oferującego interesujące nas mieszkanie na pewno zwróci nam się w przyszłości i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Aktualne oferty: Mieszkania deweloperskie na sprzedaż

ABC zakupu mieszkania

Sprawdź dobrze dewelopera

Pierwszym krokiem w kierunku udanej transakcji będzie wybór dobrego dewelopera. To w jego ręce powierzymy przecież spore fundusze, oczekując w zamian wymarzonego mieszkania.
Którym deweloperom można zaufać? Choć opinia znajomych może okazać się cenna, nie należy polegać tylko i wyłącznie na niej. Choćby z tego względu, że możecie mieć różne oczekiwania w zakresie projektu czy warunków realizacji. Warto również dokładnie sprawdzić sytuację prawną dewelopera: czy ma on prawo do dysponowania gruntem i pozwolenie na budowę? Konieczny będzie zatem wgląd w księgi wieczyste.

Przeczytaj również: Kto odpowiada za wady w mieszkaniu deweloperskim 

Informacji można zasięgnąć też w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki temu będziemy mogli upewnić się, że deweloper nie jest w stanie upadłości lub likwidacji, a także dowiedzieć się jakim kapitałem dysponuje. Wiarygodność firmy podnoszą także jej poprzednie realizacje: jeżeli deweloper ma za sobą kilka udanych inwestycji to znaczy, że dobrze rokuje w kolejnych.

Rzut oka na okolicę, w której znajduje się mieszkanie

Decydując się na zakup nieruchomości powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na sam rozkład pomieszczeń, ale także na najbliższe otoczenie inwestycji. Dotyczy to zarówno części wspólnych (np. windy, klatki schodowe, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych), jak i dalszego otoczenia – czy w pobliżu można znaleźć przedszkola, żłobki, czy działa komunikacja miejska, jak daleko znajduje się najbliższy sklep? Oczywiście każdy może liczyć na inne udogodnienia (np. klub fitness czy hipermarket) dlatego warto przekonać się co deweloper rozumie pod pojęciem „dobra lokalizacja".
– Osoby szukające mieszkania mają różne preferencje co do jego położenia na mapie miasta – komentuje Przemysław Stefanowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PBG Erigo – Można jednak zauważyć pewne trendy: większość nabywców szuka mieszkania dobrze skomunikowanego z centrum, które jednocześnie ma wokół siebie tereny zielone – dodaje. Należy pamiętać, że obiektywnie lepsza lokalizacja może oznaczać też wyższe koszty zakupu, warto więc uwzględnić tę kwestię z zasobnością naszego portfela.

Umowę przeczytaj od deski do deski

Załóżmy, że wybrałeś już mieszkanie, które oferuje sprawdzony deweloper. Teraz twoja uwaga powinna skupić się na aspektach prawnych, a zwłaszcza na tych zawartych w umowie. Podpisywane dokumenty trzeba czytać dokładnie, w całości i ze zrozumieniem. Jeśli nie czujemy się pewnie, skonsultujmy zapisy w umowie z prawnikiem.

Umowy, które zawieramy z deweloperem mają na celu zabezpieczenie naszych interesów, dlatego warto je dobrze znać. Szczególnie istotne z punktu widzenia kupującego są klauzule dotyczące prawa do odszkodowania.
– Warto wprowadzić do umowy zapis, że określona w niej kara nie wyłącza dochodzenia naprawienia szkody przez nabywcę na zasadach ogólnych – mówi mecenas Jakub Brykczyński z Brykczyńscy i Partnerzy Adwokackiej Spółki Partnerskiej. – Dzięki temu będzie można dochodzić roszczeń w wyższej wysokości np. w sytuacji w której poniesione szkody nabywcy okażą się znacznie wyższe niż przewidziana umową kara dewelopera. – dodaje mec. Brykczyński.

Ostrożność przyda się także przy odbiorze mieszkania

Radość z własnego mieszkania nie powinna uśpić czujności i zagłuszyć zdrowego rozsądku. Zanim podpiszemy protokół odbioru musimy upewnić się, że stan mieszkania jest zgodny z tym, co obiecał deweloper. Po odbiór mieszkania należy udać się z jego planem, nie zaszkodzi także miarka i poziomica. Na starcie weryfikujemy wielkość mieszkania, a także stan ścian i podłóg. Należy upewnić się czy w mieszkaniu gniazdka elektryczne znajdują się na swoim miejscu. To samo dotyczy sieci wodnej i elektrycznej. Warto sprawdzić też stan drzwi i okien – powinny być szczelne, czyste i działać bez zarzutu. Co robić jeżeli znajdziemy usterkę? W takim przypadku należy sporządzić aneks do protokołu odbioru w którym deweloper zobowiązuje się do naprawy w określonym czasie. Pamiętaj, podpisanie protokołu odbioru oznacza, że akceptujesz wykonanie mieszkania przez dewelopera. 

Planujesz wziąć kredyt na mieszkanie? Przeczytaj: Na co zwrócić uwagą zaciągając kredyt hipoteczny

Autor: PBG Erigo
14komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (14)

nie daj sie nabrac na ladne artykuly i ciagle poruszany temat jakoby rynek nieruchomosci tetnil zyciem
przejdz sie po biurach nieruchomosci, teraz i za miesiac, jesli wydaje ci sie ze wiekszosc mieszkan zmienila wlasciciela to zacznij przegladac je jeszcze raz - kolejnosc na witrynie czy to sklepowej czy internetowej zmienila tylko kolejnosc a i doszlo pare nowych, ile sie sprzedalo - niewiele
poczekaj na nizsze ceny i nie wchodz co chwile na regiodom bo cie wreszcie zmecza
po co niby mieliby pisac te same pierdy ?
hahhah, 10.07.2013, 23:45
eliza, 11.07.2013, 07:29
że sama prawda. A kolega "ja" to pewnie potencjalny sprzedający mieszkanie, nie mogący pogodzić się z tym, że nie może go sprzedać, za cenę wziętą z sufitu. Stąd ta kąśliwość
loko, 11.07.2013, 09:40
kupowałam mieszkanie . chciałam większe tak około 80mkww grę wchodziła też zamiana. Znalazłam takie za miastem. ja za swoje chciałam 200tys. babka 209tys. W końcu zaczeła wariować i chciała wyciągnąć więcej kasy ode mnie. Skończyło sie tak ,że kupiłam w mieście a babka juz trzeci rok się buja z mieszkaniem cena na dzień dzisiejszy 150tys. I tak pazerność ją zgubiła.
sasa, 11.07.2013, 08:32
Ponad rok temu zdecydowałem się na mieszkanie w wieżowcu. Facet chciał 180 tyś, ja powiedziałem, że dam 165 i to jest moje ostateczne słowo. Nie zgodził się. Na dziś dzień mieszkanie wciąż nie sprzedane, a cena 160 tyś. Ja zresztą cieszę się, że nie kupiłem bo po ostatnim szumie o "wielkiej płycie" takie mieszkania tracą na wartości.
benek, 11.07.2013, 09:45
Interesują was głupoty. Liczy się głównie forma własności- udział w działce i sposób przeniesienia własności. Także to, czy po zawarciu umowy notarialnej mam swoją księgę wieczystą. Jak nie, to dałem się oszukać.
Wiesiek, 11.07.2013, 14:05
Planuję zakup mieszkania bez KW. O co ci dokładnie chodzi?
tomek, 11.07.2013, 14:21
proszę was piszcie kompetentne komentarze albo nie piszcie ich.
agent nieruchomości, 11.07.2013, 14:38
Informacja dla poszukujących mieszkania w okolicach Warszawy: W dniach 13-14 lipca w godzinach 10-18, na osiedlu Villa Campina w Ożarowie Mazowieckim, przy ul. Sochaczewskiej 258 odbędą się dni otwarte.
roondon, 11.07.2013, 20:02
oo pbg a ja wlasnie od nich mieszkanie kupielem pozdrawiam p. joasie :D:D:
dewu, 12.07.2013, 15:08
Jeśli mamy na myśli standardy,to jest różnica kupić gotowe mieszkanie np. we wspomnianym JWC, a kupić dziurę w ziemi u developera, który wchodzi na rynek, albo ma 1-2 inwestycje na koncie.
roondon, 14.07.2013, 21:10
Komentarz został usunięty.
Dzięki za cenne wskazówki. Pierwsze mieszkanie kupiłem z żoną trochę pochopnie. Myśleliśmy wtedy głównie o cenie i lokalizacji. Teraz, kupując drugie mieszkanie, już wiem, że bardzo ważne są też koszty użytkowania (zwłaszcza jak z pojawieniem się dzieci, chcemy kupić większe mieszkanie a przecież sam koszt wychowania naszych maluchów jest już dużym obciążeniem…). Na koszty użytkowania składają głownie koszty ogrzewania- więc tym razem kupując mieszkanie patrzę już czujniejszym okiem na technologię budowy i usytuowanie samego mieszkania w bloku (nie od strony zachodniej ani nie na ostatnim piętrze). Skorzystałem również z fajnego kalkulatora energetycznego, gdzie sobie wpisuje parametry mieszkań o których myślę ile jeszcze można by zaoszczędzić na lepszej izolacji (co jest też dobrym argumentem negocjacyjnym). Polecam kalkulator z portalu Oszczędny dom; http://www.oszczednydom.pl/programs/kalkulator/
MarekW, 14.01.2014, 13:55