Zakup mieszkania na licytacji komorniczej. Pojawiły się fałszywe obwieszczenia!

Kreatywność oszustów jest niewyczerpana. Coraz częściej podszywają się pod... komorników sądowych i urządzają fałszywe licytacje nieruchomości. Kto wpłaci pieniądze na wskazane konto, zasili złodziejską kasę.
  • Zakup mieszkania na licytacji komorniczej

    Atrakcyjna cena nieruchomości z licytacji komorniczych jest bardzo często elementem decydującym przy wyborze tej drogi kupna nieruchomości.

    ohnnychaos (123RF)

Zaniepokojona powtarzającymi się próbami oszustw polegających na organizacji fałszywych licytacji komorniczych głos zabrała Krajowa Rada Komornicza. Opublikowała specjalne ostrzeżenie, które uzupełniła poradami, jak się przed takim oszustwem bronić.

– Krajowa Rada Komornicza informuje, iż w ostatnim czasie na niektórych z komercyjnych portali pojawiły się fałszywe obwieszczenia o licytacji nieruchomości. Osoby zamieszczające je podszywają się za komorników sądowych, podając dane komorników działających na terenie RP – ostrzega KRK.

Przeczytaj: Czego można się spodziewać kupując zadłużone mieszkanie

Oszuści doskonale wiedzą, że – zwłaszcza w dużych miastach – licytacje nieruchomości (to tu wadium jest najwyższe) budzi spore zainteresowanie licytantów, którzy szukają okazji do korzystnego zakupu. Na organizowanej po raz pierwszy licytacji mieszkania czy domu cena wywoławcza jest niższa o 25 procent od ceny rynkowej. Gdy podczas pierwszej licytacji nie znajdzie się chętny na nieruchomość, ta zostanie wystawiona na licytację po raz rugi – za 2/3 sumy oszacowania. Przy cenach nieruchomości sięgających kilkuset tysięcy złotych i wysokości rękojmi w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania wpłacenie pieniędzy na fałszywe konto oznacza dla pechowe kupującego rozstanie się z kilkudziesięcioma tysiącami złotych.

Jak ustrzec się przed fałszywą licytacją komorniczą?

Aby nie dać się oszukać i nie trafić na fałszywą licytację, w której udział oznacza stratę pieniędzy, warto wiedzieć, że jedynym autoryzowanym serwisem, w którym publikowane są informacje i zapowiedzi licytacji komorniczych organizowanych przez komorników z całego kraju jest serwis licytacje.komornik.pl. Pojawiające się na tej stronie informacje oraz dane np. o wadium czy numerach kont, na które należy wpłacić pieniądze są wiarygodne. Nie oznacza to oczywiście, że inne serwisy, które publikują informacje o licytacjach muszą być automatycznie fałszywe i prowadzone przez oszustów.

Zobacz oferty: Mieszkania na sprzedaż

Wiele komercyjnych serwisów również publikuje prawdziwe dane, ale i tak bazuje na informacjach z wymienionego wcześniej oficjalnego, autoryzowanego portalu. Korzystając z innych baz należy jednak sprawdzić, czy licytacja jest faktycznie organizowana. Potwierdzić to można u źródła – czyli u komornika przygotowującego licytację. Listę komorników i dane teleadresowe znaleźć można w serwisie Krajowej Rady Komorniczej – komornik.pl. U źródła należy też zweryfikować informacje o numerze konta widniejący przy obwieszczeniu o licytacji.

Dowiedz się: Jakich błędów unikać przy zakupie nieruchomości na licytacji komorniczej 

Co ciekawe, w połowie marca tego roku Krajowa Rada Komornicza podała do wiadomości, że „trwają intensywne prace nas systemem teleinformatycznym obsługującym licytacje elektroniczne. System e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu sześciu miesięcy". Jeśli obietnica zostanie spełniona, to nowy serwis z licytacjami powinien być dostępny pod koniec września. Byłby to przełom w korzystaniu z licytacji komorniczych – każdy, bez wychodzenia z domu, niezależnie, w jakim miejscu kraju przebywa, mógłby wziąć udział np. w zakupie nieruchomości. Autoryzowany serwis z e-licytacjami z pewnością wyeliminowałby działania oszustów i umożliwił szerszej grupie kupujących udział w licytacjach. 


E-serwis do licytacji komorniczych
Tak wygląda projekt makiety komorniczego serwisu z e-licytacjami. Kupowanie na pośrednictwem tego serwisu ma być bezpieczne i bezproblemowe.Fot. Krajowa Rada Komornicza

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy