Zakup mieszkania - lepiej wiosną czy czekać do lata albo do końca roku?

Wiosną następuje ożywienie, także na rynku nieruchomości. Radzimy, czy warto kupić mieszkanie teraz czy jeszcze trochę się wstrzymać z inwestycją.
  • Kiedy najlepiej kupić mieszkanie?

    Mówi się nieoficjalnie, że statystycznie nawet co 3. Kowalski planujący zakup mieszkania w danym roku, zaczyna poszukiwania lokalu właśnie wiosną.

    123RF

Niektórzy eksperci mówią o sezonowości dotyczącej zakupu mieszkań. Są oni zdania, że coroczny zimowy zastój, na przełomie roku, sprzyja zakupowi mieszkania. To dlatego, że jest mały popyt, a to z kolei powoduje, że ceny M spadają nawet o 10 procent w wybranych lokalizacjach. Od listopada do lutego można więc kupić mieszkanie warte 300 tysięcy złotych za około 270 tysięcy.

Polecamy poradnik: Lepiej kupić mieszkanie nowe czy używane 

Teraz mamy wiosenne ożywienie. Mówi się, że statystycznie nawet co 3. Kowalski planujący zakup mieszkania w danym roku, zaczyna poszukiwania lokalu właśnie wiosną. Większe zainteresowanie powoduje wzrost cen. Nie oznacza to jednak, że z transakcją (a co za tym idzie – przeprowadzką do wymarzonego lokum) będziemy musieli czekać znowu do przełomu roku.

Na rynku mieszkaniowym ruch umiarkowany

– Obecnie na rynku nieruchomości widać większy ruch niż było to pod koniec zeszłego roku lub na początku bieżącego – mówi Tomasz Michałowski, niezależny doradca finansowy z Bydgoszczy. – Ruch ten jest jednak nieco mniejszy niż przykładowo rok czy 2 lata temu.

Czym jest to spowodowane? - W ubiegłym roku, we wrześniu, zmieniły się zasady korzystania z programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Od jesieni więc z dopłat mogą korzystać nie tylko single i rodziny planujące zakup nowego mieszkania, ale również ci, którzy zamierzają nabyć mieszkanie z rynku wtórnego. Zainteresowanie dopłatami rządowymi było tak duże, że już wczesną wiosną tego roku skończyła się pula pieniędzy w ramach MdM planowana na bieżący rok.

Kolejne rozdanie w ramach Mieszkania dla Młodych

Ekspert kontynuuje: – Ci zatem, którzy nie otrzymali dofinansowania, a chcą z niego skorzystać, muszą uzbroić się w cierpliwość aż do nowego roku. Wówczas bowiem znowu będzie można starać się o dopłatę finansowaną przez państwo. Tymczasem popyt na mieszkania zaczyna maleć, ponieważ kupujący zainteresowani nabyciem mieszkania tylko w ramach MdM muszą wstrzymać się z transakcją, aż następna, czyli przyszłoroczna pula pieniędzy zarezerwowana na Mieszkanie dla Młodych zostanie uruchomiona.

Skoro na rynku mieszkaniowym odnotowujemy zastój, mamy sytuację, z jaką spotykaliśmy się od listopada zeszłego roku do lutego roku bieżącego. – Ceny nieruchomości delikatnie spadły – zauważa Michałowski.

Mniej za metr kwadratowy

Z tego też względu warto rozejrzeć się za nieruchomością do zamieszkania już teraz. – Taka sytuacja, z niższymi cenami, powinna utrzymać się do wakacji – zaznacza Tomasz Michałowski. – Pod koniec wiosny i latem wielu ludzi myśli o wypoczynku i wyjazdach wakacyjnych, a nie o zakupie mieszkania. Nie bez powodu mówi się, że lato nie sprzyja oszczędzaniu. Jeżeli zatem ktoś planuje zakup mieszkania na przełomie wiosny i lata, też nie powinien przepłacić za lokum. Dalej powinno być taniej, ponieważ zastój będzie trwał.

Ceny mieszkań w górę

Drożej może być natomiast zaraz po wakacjach. Ludzie będą chcieli wybrać wymarzone cztery kąty jeszcze w bieżącym roku i najlepiej przed świętami Bożego Narodzenia załatwić wszystkie formalności, bo czas świąteczny znowu będzie wiązał się z dodatkowymi wydatkami. Na transakcji będzie zależało również drugiej stronie, czyli sprzedającym. To z tego powodu, że niektórzy z nich wystawili lokale wiosną licząc na szybką sprzedaż, a ta nie została zrealizowana w ciągu kilku miesięcy, więc właściciele są skłonni jesienią opuścić kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Wysokość wkładu własnego zmienia się

Trzeba jednak liczyć się z tym, że bank nie da pieniędzy na całość zakupu. – W tym roku trzeba najpierw uzbierać 15 procent wartości wybranego mieszkania, żeby starać się o otrzymanie kredytu z banku na pozostałą kwotę – wyjaśnia doradca. – Niektóre banki, tak, jak w roku ubiegłym, wymagają 10-procentowego wkładu własnego.

Warto przeczytać: Jak uzbierać wkład własny na zakup mieszkania 

W przyszłym roku wkład własny ma wynosić już 20 procent. To może spowodować, że jesienią na rynku będzie panował wzmożony ruch: za mieszkaniem będą oglądać się ci, którym trudno będzie zgromadzić w gotówce jedną piątą wartości ceny mieszkania, co będzie wymagane od 2017 roku. 

Autor: Katarzyna Piojda
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

Zapadnie zastój - ceny mieszkań wysokie a nabywcy chętni aczkolwiek niezamożni.. za to sezon na lokale premium , ale czy kiedyś on miaął zastój? http://www.housemarket.pl/rynek_mieszkaniowy/101/apartamenty_premium_na_...
Michalina, 21.04.2016, 13:45
Jesteśmy umówieni w przyszłym tygodniu z Inwest Planem, chcemy kupić mam nadzieję jeszcze w tym roku mieszkanko na Włochach.
julitta, 11.10.2016, 18:20
Na Włochach? A co tam się buduje?
grześka, 07.12.2016, 09:15
Komentarz został usunięty.
Ja tam nie czekam na jakiś okres. Trafiła się okazja to po prostu zainwestowałam. Kupiłam właśnie mieszkanko od Gama-M z Krakowa na krakowskim Prądniku. Juz w I kwartale 2017 powinnam dostać mieszkanko na własność :)
Michalina , 19.12.2016, 09:16
Warto przez dłuższy czas poobserwować jak w danej lokalizacji kształtują się ceny i zdecydować się na zakup wtedy kiedy faktycznie spadną. Decyzji o zakupie nie podejmuje sie przecież w miesiąc czy dwa. Mój znajomy kupował mieszkanie pod wynajem dla turystów na osiedlu Lubicz w Rowach nad morzem i faktycznie zimą było taniej niż latem. Podobno na takich mieszkaniach nad morzem można bardzo dużo zarobic jak się je wynajmuje, bo turysta płaci za dobę od osoby a nie za cały miesiąc, więc wychodzi więcej niż przy klasycznym najmie
masza, 11.01.2017, 11:10
Może spróbuj na Grochowie, inwestplan ma dość atrakcyjne warunki i co ważne fajne lokale w różnym metrażu budują w dość atrakcyjnej cenie oraz lokalizacji.
Dorota, 28.07.2017, 09:32
Na Grochowie Willa Szembeka czy Czapelska 25? Czyżby sąsiadka? ;)
Marek, 10.08.2017, 09:48
My trochę nosiliśmy się z mężem na zakup mieszkania, nadarzyła się okazja na bardzo fajną inwestycję nad morzem więc kupiliśmy swoje m4 z lubicz apartamenty. Ani trochę nie żałujemy decyzji, samo osiedle jak i mieszkanie jest dopracowane w każdym najdrobniejszym szczególe.
Martyna, 20.08.2017, 18:19
My planujemy kupno na poczatku przyszłego roku, mamy na uwadze kilka mieszkań, głównie na Woli.
jagodek, 20.09.2017, 12:44
Wola jest ładnym osiedlem, będziemy rozglądać się za czymś fajnym właśnie w tej dzielnicy. Wszystko blisko i bardzo dobry dojazd wszędzie.
snowa, 08.12.2017, 11:10
najpierw szukałam na woli z tak zwanych używanych mieszkan, ale szczerze, to stan w tych starych kamienicach jest nie do przyjęcia,połowa wymaga generalnego remontu, inne wielkich nakładów pienniędzy więc nie ma mowy o kupnie takiego. trafiłam na dewelopera investplan który buduje przy norwida i to jest strzał w dychę, bo nowe budownictwo i żadnego babrania się w starych ścianach do remontu.
Anna Asik, 20.02.2018, 19:52
Niezłe promocje można wyszukać na koniec roku. Teraz też jest już ten przysłowiowy ostatni dzwonek na dotację z MDM. Przykładowo w Grupo Lar można znaleźć atrakcyjne mieszkania w Warszawie (https://www.facebook.com/GrupoLarPolska/), takie jak na osiedlu Bliski Tarchomin na Białołęce. Mieszkania są przestronne, idealna dla rodzin z dzieciakami.
Wiktoria Ch. , 18.12.2017, 22:16
Jak deweloper jest dobry to dba o atrakcyjne ceny przez cały rok! Dom marzeń, od którego kupiłam mieszkanie w Piasecznie ma np teraz promocyjne ceny. Kuszą :D gdybym już nie miała mieszkania, to na pewno bym kupiła
malwinaW, 19.10.2020, 22:16