Zakup mieszkania deweloperskiego. Lepszy otwarty czy zamknięty rachunek powierniczy

Deweloperzy mogą zaoferować jeden z dwóch rodzajów rachunku powierniczego – otwarty bądź zamknięty. Sprawdź, który jest lepszy dla Ciebie!
  • Zakup mieszkania od dewelopera powinien być bezpieczny

    Nowe mieszkania wprowadzane na rynek muszą mieć prowadzony rachunek powierniczy. Po to, by pieniądze kupujących nieruchomość nie trafiały bezpośrednio na rachunek dewelopera. Z rachunku powierniczego bank przelewa środki deweloperowi w miarę realizowania kolejnych etapów inwestycji.

    strzeszynpark.pl

Większość z nas, wcześniej lub później, podejmuje decyzję o zakupie mieszkania. Wtedy rozpoczynają się poszukiwania odpowiedniej inwestycji mieszkaniowej. A gdy interesuje nas tylko rynek pierwotny to idzie też na tym wybór dewelopera. By dokonać najlepszego wyboru, warto rozważyć kilka kwestii. Jedną z nich jest rachunek powierniczy, na który są przelewane wpłaty dokonywane przez nabywców nieruchomości. 

Cenna wiedzaZakup mieszkania deweloperskiego krok po kroku 

Zgodnie z ustawą deweloperską, sprzedający mieszkania lub domu są zobowiązani do ochrony środków finansowych, które klienci wpłacają na poczet budowanej nieruchomości. Do wyboru są dwa rodzaje rachunków powierniczych: otwarte lub zamknięte. Co dany rachunek powierniczy oznacza dla klienta?

Otwarty rachunek powierniczy to pewne ryzyko

Najczęściej stosowanymi są otwarte rachunki powiernicze. Dają one deweloperowi możliwość dostępu do gromadzonych pieniędzy. Pieczę nad środkami sprawuje bank, który wypłaca je w miarę postępu inwestycji. W praktyce oznacza to, że budowa nieruchomości często jest finansowana właśnie z wpłat uiszczonych przez klientów. Mimo tego, że taki sposób finansowania inwestycji jest dosyć popularny, nie jest najkorzystniejszy z punktu widzenia kupujących. W razie upadłości bądź nieudanych inwestycji istnieje zagrożenie, że klienci stracą powierzone pieniądze, a także samą nieruchomość. Pewnym zabezpieczeniem dla otwartego rachunku powierniczego jest jego ubezpieczenie lub gwarancja bankowa. Przy decydowaniu się na zakup nieruchomości od dewelopera proponującego ten rodzaj rachunku, warto się dowiedzieć, czy jest zapewnione dodatkowe zabezpieczenie powierzonych środków finansowych.

Bezpieczny zamknięty rachunek powierniczy

Zamknięty rachunek powierniczy polega na wypłaceniu przez bank prowadzący rachunek powierniczy całości ceny na konto dewelopera dopiero po podpisaniu umowy, która przenosi na klienta własność lokalu, nieruchomości zabudowanej bądź domu jednorodzinnego. Wypłata zdeponowanych środków jest jednorazowa i co ważne, deweloper będzie mógł dysponować tymi środkami dopiero po wywiązaniu się z umowy deweloperskiej i podpisaniu końcowego aktu notarialnego. Oznacza to, że podczas trwania całego przedsięwzięcia, jakim jest budowa, wszystkie zdeponowane środki
są zabezpieczone na rachunku. Deweloper natomiast finansuje go z własnych funduszy albo za pomocą odrębnego kredytu.

– Zamknięty rachunek powierniczy zwiększa wiarygodność dewelopera na rynku – mówi Przemysław Stefanowski z Erigo Development. – Dzięki temu niwelowane jest ryzyko utraty środków finansowych przez klienta na skutek nieudanych operacji finansowych albo upadłości. Stanowi to najwyższe zabezpieczenie, które możemy zaoferować. Rozwiązanie to zastosowaliśmy m. in. przy trwającej właśnie budowie poznańskiego osiedla Strzeszyn Park – dodaje ekspert.

Dowiedz się równieżCo należy sprawdzić w mieszkaniu deweloperskim przy odbiorze 

Prowadzenie zamkniętego rachunku powierniczego gwarantuje klientowi najwyższy stopień bezpieczeństwa, ponieważ ma on pewność, że dewelopera stać na ukończenie inwestycji bez korzystania z wpłat klientów. Nawet w przypadku ogłoszenia upadłości i niewykonania inwestycji, pieniądze klientów nie są zagrożone. Rodzaj rachunku powierniczego to tylko jeden z czynników, który należy wziąć pod uwagę wybierając dewelopera, jednak w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w trakcie budowy, może okazać się kluczowy dla klienta. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: strzeszynpark.pl
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Oo Erigo, właśnie będę u nich rezerwował mieszkanie na Strzeszynie. Rzeczywiście zamknięty rachunek to duże bezpieczństwo.
Poznaniak, 25.02.2016, 10:18