Wpłata oraz zwrot partycypacji i kaucji w mieszkaniach TBS – jak się o nie starać

Aby zamieszkać w bloku należącym do Towarzystwa Budownictwa Społecznego, wpłacasz przeważnie 30 procent wartości mieszkania oraz kaucję. Wyjaśniamy, kiedy TBS oddaje zainwestowane przez nas pieniądze.
  • Mieszkania TBS

    Mieszkania TBS cieszą się dużą popularnością. Często kolejka oczekujących na takie lokum liczy kilkaset osób.

    Dariusz Bloch (archiwum Expressu Bydgoskiego)

Chętnych na mieszkania w zasobach TBS jest zwykle sporo. W większości miast, gdzie tego rodzaju towarzystwa budownictwa funkcjonują, oczekujących na przydział lokum jest często około 100. Bywa, że w jednym mieście nawet ponad 2 tysiące rodzin znajduje się na liście zapisanych na przydział (tak było choćby w Bydgoszczy). Zainteresowanie jest duże, bo wpłacasz niewielką część wartości mieszkania i możesz mieszkać, jak u siebie. Przed przeprowadzką jednak należy uregulować pierwsze płatności. To partycypacja i kaucja za mieszkanie.

Dowiedz się: Na  czym polega leasing na mieszkanie

Partycypacja wymagana

Kwota partycypacji stanowi jednorazowy, finansowy wkład w budowane lub już wybudowane mieszkanie. Kto zapłaci partycypację, ten automatycznie zyskuje prawo do wynajęcia mieszkania w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Każde TBS samo ustala wysokość partycypacji w oparciu o swój regulamin. Z reguły jest to 30 procent wartości mieszkania. Przykładowo: 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 66 metrów kwadratowych, do tego wykończone pod klucz, warte jest 200 tysięcy złotych, a zatem partycypacja wyniesie 60 tys. zł. Zanim osoba wpłacająca partycypację (czyli partycypant) przeleje określoną kwotę na konto wskazane przez TBS, musi podpisać z towarzystwem umowę o partycypację, zwaną umową partycypacyjną. Zazwyczaj w ciągu miesiąca od podpisania z TBS tej umowy, klient musi wpłacić określoną kwotę partycypacji. Ten moment przypada – w przypadku budowanych mieszkań – na około 1,5 roku przed zasiedleniem lokalu.

Kaucja obowiązkowa

Kolejny koszt po stronie przyszłego lokatora to kaucja za mieszkanie TBS. Stanowi ona przeważnie 3-krotność czynszu za zarezerwowane mieszkanie (czasem jest to np. 6-krotność). W sytuacji wspomnianego 3-pokojowego mieszkania czynsz wyniesie około tysiąca złotych miesięcznie, więc trzeba będzie wpłacić kaucję w wysokości mniej więcej 3 tys. zł.

 Polecamy poradnik: Mieszkania w TBS, czyli dla kogo i ile to kosztuje 

O ile partycypacja musi być uregulowana z dużym wyprzedzeniem, na kilkanaście miesięcy przed przeprowadzką do nowego lokum, o tyle kaucja jest wymagana tuż przed zasiedleniem. Najczęściej klient musi ją wpłacić przed zawarciem umowy najmu, zwykle na tydzień przed zasiedleniem mieszkania. Kaucja, podobnie, jak partycypacja, są kwotami jednorazowymi do zapłaty, każdorazowo wyliczane są dla konkretnych mieszkań. Nowi mieszkańcy muszą natomiast co miesiąc płacić, jak wszyscy inni lokatorzy, czynsz.

Zwrot partycypacji za mieszkanie TBS

Gdy lokatorzy decydują, że nie chcą dłużej mieszkać w bloku TBS, mogą zrezygnować. Najpierw muszą złożyć pisemną rezygnację z najmu. Wtedy ruszy procedura. To, co zainwestowali przed przeprowadzką, teraz odzyskają. Kwota partycypacji podlega rewaloryzacji i jest zwracana wpłacającemu, gdy ten zechce rozwiązać umowę najmu. Podlega ona zwrotowi przeważnie na rzecz najemcy, ewentualnie na rzecz jego następców prawnych w przypadku zakończenia najmu i wyprowadzki z zajmowanego lokalu.

Zgodnie z Ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, kwota zwracanej przez TBS partycypacji powinna odpowiadać kwocie stanowiącej odsetek aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu równy udziałowi wniesionej przez najemcę kwoty partycypacji w kosztach budowy. Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie ma prawa odmówić zwrotu partycypacji. Ta bowiem została pobrana w jednym celu – częściowego pokrycia kosztów budowy mieszkania. Teoretycznie TBS ma nawet rok na zwrot partycypacji od momentu wyprowadzki lokatora rezygnującego z mieszkania w zasobach towarzystwa. W praktyce zwrot ten następuje zazwyczaj w ciągu miesiąca.

 Warto wiedzieć: Warunki wykupu mieszkań TBS

Zwrot kaucji za mieszkanie TBS

Tak samo dzieje się w przypadku kaucji: ta jest rewaloryzowana i zwracana najemcy po rozwiązaniu umowy najmu, pod warunkiem, że najemca nie zalegał z zapłatą czynszu względem TBS. Jeśli natomiast lokator nie płacił regularnie czynszu i powstało zadłużenie, zwrot kaucji zostanie pomniejszony o zaległą sumę. 

Autor: Sławomir Bobbe
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Miały być to mieszkania dla ludzi średnio zarabiających, a w chwili obecnej mieszkania z TBS są dla ludzi bardzo bogatych A za 200 tyś to kupię mieszkanie własnościowe i nie z TBS Chyba, że zmieni się koszaliński prezes
wolfik, 23.08.2016, 09:56
Ciekawy ten TBS ja czekam ponad rok na zwrot partycypacji i nic.
flinston, 30.01.2017, 12:48
Co za bzdury - wpłacasz niewielką część i mieszkasz jak u siebie- nigdy nie mieszkasz jak u siebie, tylko jak w wynajmowanym mieszkaniu, tyle, że tutaj właściciel mieszkania na nic nie pozwala, nic nie robi, żadnego remontu, a jak ci się kibel zepsuje albo bateria, to wszystko na swój koszt wymieniasz. Obowiązki rzeczywiście masz jak we własnym mieszkaniu, ale praw żadnych !!! TBS to największy syf jaki może być
Kowalski, 10.08.2017, 20:55
Faktycznie mieszkania TBS są dla zamożnych,jeśli zalegasz z czynszem nawet m-c,to grożą wyrzuceniem z mieszkania.Jeśli chodzi o zwrot partycypacji to powiedziano mi ,że wrazie opuszczenia mieszkania partycypacji nie zwracają,to jak to jest,przecież to są moje pieniądze i nie mam zamiaru robić prezentu dla tej firmy dziwnej
krzysia, 07.10.2017, 13:19
Pracownicy w biurze TBS-ów ŹLE informują petentów!!!!!!! i dlatego są takie złe opinie na temat TBS-ów. W każdym piśmie z TBS do lokatora są podawane Dzienniki Ustaw, ale ludzie nie czytają ich.
TBS- to spółki, wszystko zależy od Prezesa jakim jest gospodarzem i od członków walnego zgromadzenia itd.....
PARTYCYPACJA I KAUCJA są zwracane najemcom po opuszczeniu najmu lokalu.
słupszczanin, 24.08.2018, 08:18
Każdemu kto myśli o mieszkaniu w TBS-ach odradzam pakowanie się w ten chory system. Nie wiem jak jest w innych miastach, ale ja opisuję Toruń. Czynsze podwyższają z 3 razy w roku. Ciężko jest się doprosić o jakiekolwiek naprawy w mieszkaniu. Kiedy masz problemy finansowe chcą wyrzucić rodzinę na bruk bez lokalu zastępczego. Przy zdaniu mieszkania, jeżeli nie masz innego partycypanta który odkupi od Ciebie mieszkanie, TBS-y policzą cię jak za zboże za zużycie mieszkania. Ściany, biały montaż, zużycie pieca gazowego jeżeli taki posiadasz w mieszkaniu i nagle się okazuje, że zamiast TBS-y oddać kasę tobie to ty musisz im oddać i to nie mało bo jakieś 20 tys zł. Ostrzegano mnie 15 lat temu przed tym badziewiem, ale człowiek młody i głupi ...nie słuchał. Teraz żałuję, że się w to wpakowałam. Wolałabym brać kredyt, spłacać i wiedzieć, że to mieszkanie czy dom będzie moje. W TBS-ach spłacasz 30 lat coś co nigdy twoje nie będzie.
torunianka, 24.06.2020, 15:13