Taksa notarialna – za co i ile płacimy przy kupnie mieszkania

Taksa notarialna to maksymalna wysokość kwoty, jaką może pobrać notariusz za swoją pracę. Wyjaśniamy, ile notariusz może skasować nas, gdy kupujemy mieszkanie.
 • Kancelaria notarialna

  Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie, spotkanie w kancelarii notarialnej nas nie ominie. A to kosztuje i to sporo.

  sxc.hu (Stroinski)

To, czy dany dokument musi być sporządzony przez notariusza, często nie zależy od nas, tylko od przepisów. Gdy prawo nie wskazuje o tym obowiązku, to już strony same decydują, czy do notariusza pójść. Wynagrodzenie dla notariusza nazywa się taksą notarialną.

Kupujesz mieszkanie, więc idziesz do notariusza

Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie, spotkanie w kancelarii notarialnej nas nie ominie. Przepisy określają maksymalne stawki taksy za czynności notarialne, a także podają najwyższe kwoty, o jakie może być powiększone wynagrodzenie za czynności notarialne, ale wykonane poza kancelarią notarialną.

Warto poczytać: Zakup mieszkania, czyli ile to faktycznie kosztuje 

Poprosiliśmy notariusza z Bydgoszczy o wyjaśnienie, ile trzeba przygotować pieniędzy na wizytę w kancelarii notarialnej.

Z tymi kosztami musisz się liczyć korzystając z usług notariusza

– Przy zakupie nieruchomości trzeba się liczyć z kilkoma kosztami. Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości (jest nią także lokal stanowiący odrębną nieruchomość – OWL, którego właściciel posiada udział w gruncie) i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (SWPDL) wynosi 2 procent od ich wartości – tłumaczy nasz ekspert. – Przeważnie jest to cena sprzedaży, aczkolwiek trzeba odróżnić te dwa pojęcia, bo coś wartego np. 11 milionów złotych można sprzedać za złotówkę. Kolejne są opłaty sądowe, taksa notarialna i podatek VAT (23 procent) od taksy notarialnej.

Podatek od czynności cywilnoprawnych uregulowany jest w Ustawie z 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Taksa notarialna uregulowana została natomiast w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

W internecie łatwo można znaleźć tabele maksymalnych stawek taksy notarialnej, jednak my prezentujemy przykładowe wyliczenia.

Przykład 1: kupujemy mieszkanie za 130 tysięcy złotych

Załóżmy, że kupujemy mieszkanie za 130 tysięcy złotych za gotówkę (obojętnie, czy jest wspomniany OWL, czyli lokal stanowiący odrębną własność, czy SWPDL, tzn. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Gdy to mieszkanie posiada księgę wieczystą, trzeba się liczyć z następującymi kwotami:

 1. podatek od czynności cywilnoprawnych: 2600 zł
 2. opłata sądowa: 200 zł,
 3. taksa za sporządzenie umowy sprzedaży (według stawek maksymalnych określonych w rozporządzeniu bez upustów): 645 zł,
 4. VAT od taksy za sporządzenie umowy sprzedaży: 148,35 zł,
 5. taksa za wypisy 6 zł od jednej strony (przeważnie jest to 5 albo 6 stron),
 6. VAT od taksy za wypisy 1,38 zł za stronę.

Jeżeli kupujemy mieszkanie na kredyt, należy doliczyć jeszcze 19 zł podatku od czynności cywilnoprawnych od hipoteki i 200 zł opłaty sądowej za wpis hipoteki oraz taksę za ustanowienie hipoteki liczoną od wartości tej hipoteki, która wynosić może np. od 260 000 zł kwotę 453 zł + VAT.

Przykład 2: kupujemy mieszkanie za 160 tysięcy złotych

A teraz przyjmijmy, że kupowane przez nas mieszkanie kosztuje 160 tysięcy złotych. Wówczas wartości te wynoszą odpowiednio:

 1. podatek od czynności cywilnoprawnych: 3200 zł,
 2. opłata sądowa: 200 zł ,
 3. maksymalna taksa za sporządzenie umowy sprzedaży: 705 zł,
 4. VAT od taksy za sporządzenie umowy sprzedaży: 162,15 zł,
 5. taksa za wypisy 6 zł od każdej strony,
 6. VAT od taksy za wypisy 1,38 zł za stronę.

– I tutaj podobnie: jeśli bierzemy mieszkanie na kredyt, musimy doliczyć jeszcze 19 zł podatku od czynności cywilnoprawnych od hipoteki – dodaje notariusz. – Trzeba też doliczyć 200 zł opłaty sądowej za wpis hipoteki oraz taksę za ustanowienie hipoteki liczoną od wartości tej hipoteki, która wynosić może np.
od 320 000 zł kwotę 513 zł + VAT.

Zobacz: Wzór aktu notarialnego

– Stawki taksy mogą podlegać indywidualnemu uzgodnieniu z notariuszem - zaznacza bydgoski notariusz. – Reszta jest niezmienna. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy