Skuteczne negocjacje cen nowych mieszkań

Na temat rynku mieszkaniowego w doniesieniach medialnych przeważają informacje o spadających cenach. W Internecie pełno jest porad, by przeanalizować wiele ofert i twardo negocjować cenę. Warto zweryfikować czy i jakie faktyczne korzyści przynoszą nabywcom negocjacje ze sprzedającymi.
  • Wynegocjowany upust cenowy jest pochodną wielu czynników

    Wynegocjowany upust cenowy jest pochodną wielu czynników

    Karol Zienkiewicz
  • Procentowy rozkład wielkości wynegocjowanej obniżki ceny oferowanej przy transakcjach mieszkaniowych

    Procentowy rozkład wielkości wynegocjowanej obniżki ceny oferowanej przy transakcjach mieszkaniowych

    Emmerson S.A.

Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson przeanalizowali transakcje kupna/sprzedaży mieszkań zawarte w kwietniu 2013 roku na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w kraju: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Poprzez porównanie wyjściowych cen ofertowych i ostatecznych cen transakcyjnych zweryfikowali oni skuteczność negocjacji i sprawdzili, jaki był ich faktyczny efekt.

Warto wiedzieć: Jak wybrać najlepsze biuro nieruchomości 

Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych wykazało, że średni wynegocjowany przez nabywców upust wynosił siedem procent. Naturalnie nie w każdym przypadku negocjacje były równie skuteczne.

Zobacz też: Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie 

Przy niemal połowie transakcji zawartych za pośrednictwem firmy Emmerson wynegocjowany upust względem pierwotnej ceny nie przekraczał 5%. Z drugiej strony, w co czternastej transakcji (7%) nabywcy byli wyjątkowo skuteczni. W toku negocjacji doprowadzili oni do obniżki ceny ofertowej o ponad 20%, a w przypadku rekordowej kwietniowej transakcji upust przekraczał 35%.

Wynegocjowany upust cenowy jest pochodną wielu czynników, wśród których kluczowe znaczenie przypisuje się determinacji stron do finalizacji transakcji. Tym niemniej warto podkreślić, że niższe różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi mogą być również pochodną lepszego dopasowania wyjściowych ofert cenowych do realnych poziomów rynkowych.

Zobacz też: Umowa najmu bez błędów. Prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy 

Urealnienie oczekiwania finansowego sprzedającego nieruchomość jest postrzegane jako kluczowy warunek wzbudzenia zainteresowania daną ofertą wśród potencjalnych zainteresowanych. 

Autor: Maciej Mituła
Współpraca: Emmerson S.A.
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Przy wyborze nowych mieszkań warto zwrócić obok ceny uwagę na to, czy jest to mieszkanie gotowe, czy dziura w ziemi. Wg wyliczeń developera JWC oszczędzamy w ten sposób blisko 30tys. zł.
godsson, 28.05.2013, 20:14