Nieruchomości zajmowane przez komornika – jak kupić okazyjnie mieszkanie na licytacji komorniczej

Zmalała liczba dokonywanych zajęć komorniczych nieruchomości, czyli domów, mieszkań czy działek. Tak wynika z najnowszych danych Krajowej Rady Komorniczej.
  • Mieszkanie na licytacji komorniczej

    Mieszkanie kupione w drodze licytacji komorniczej jest znacznie tańsze niż jego wartość rynkowa.

    Karolina Misztal

Statystyki mówią same za siebie. W 2013 rok liczba dokonanych przez komorników sądowych zajęć nieruchomości wyniosła 198 177. Liczba sprzedaży nieruchomości w tym samym okresie w trybie licytacji publicznej kształtowała się na poziomie 7331. Kolejne lata przynosiły spadki, zarówno dla zajęć nieruchomości, jak i ich sprzedaży. Najnowsze dane Krajowej Rady Komorniczej (KRK) wskazują, że w 2017 roku liczba dokonanych zajęć domów, mieszkań, działek czy gruntów wynosiła 138 422, natomiast na licytacji komornicy sprzedali 8009 takich nieruchomości.

Przeczytaj: 5,5 miliona Polaków mieszka w tragicznych warunkach

To, że spada liczba tego typu zajęć realizowanych przez egzekutorów, może oznaczać, że coraz mniej osób ma długi, a jeżeli je mają, to na tyle spłacają swoje zaległości, że nie muszą mieć do czynienia z komornikiem. Tym samym ich dom czy działka nie pójdą – przynajmniej na tym etapie – pod młotek.

W dużym mieście więcej licytacji domów i działek

– Zainteresowanie nabywaniem nieruchomości na licytacjach komorniczych jest zdecydowanie większe w dużych miastach. Lepiej sprzedawane są domy jednorodzinne oraz mniejsze lokale mieszkalne, jak kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się garaże, natomiast lokale użytkowe nie są chodliwe – informuje Monika Janus, rzecznik KRK w Warszawie.

Pani rzecznik dodaje: – Jest to wynik popytu, z jednej strony odzwierciedlający tendencje na rynku. Nabywcy, decydując się na udział w licytacji, nie ukrywają, że wiąże się to z możliwością nabycia nieruchomości za cenę niższą, niż rynkowa, bowiem cena wywoławcza na licytacjach, czyli najniższa, za jaką można nabyć nieruchomość, wynosi 3/4 na pierwszej licytacji i 2/3 na drugiej licytacji ceny oszacowania, odpowiednika wartości rynkowej.

Warto zobaczyć: Oferty mieszkań na sprzedaż

Skąd dowiedzieć się o licytacji nieruchomości

– Komornik, dokonując tzw. obwieszczenia o licytacji nieruchomości, ma obowiązek ogłosić to przynajmniej 2 tygodnie przed jej terminem w budynku sądowym i w lokalu organu gminy właściwych ze względu położenia tych nieruchomości – wyjaśnia Monika Janus. – To znaczy, że na tablicy ogłoszeń w sądzie lub urzędzie gminy można sprawdzać, jakie nieruchomości będą wystawiane na publiczną licytację.

Komornik ogłasza planowaną licytację w lokalnej prasie, zwykle w najczęściej czytanym dzienniku w konkretnej miejscowości. Na portalu licytacje.komornik.pl, należącym do KRK, też pojawiają się tego rodzaju ogłoszenia. W darmowej wyszukiwarce można znaleźć interesującą nas posesję czy działkę, choćby szukając po rodzaju nieruchomości, po jej położeniu (miasto albo region), a nawet po dacie licytacji.

Kto może przystąpić do licytacji komorniczej, a kto nie

Na aukcji komorniczej mogą pojawić się niemal wszyscy chętni. To przede wszystkim osoby fizyczne, prywatne, które planują nabyć mieszkanie czy działkę na własny użytek. Często z licytacji komorniczych korzystają także biura nieruchomości: pośrednicy po taniości kupują domy albo grunty, a potem sprzedają je znacznie drożej, nawet o kilkadziesiąt procent drożej.

W przetargu nie mogą natomiast uczestniczyć dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, ponadto licytant, który nie dotrzymał warunków poprzedniej licytacji, a także osoby, które mają możliwość kupić nieruchomość jedynie za zezwoleniem organu państwowego, ale tego zezwolenia nie przedstawiły.

Wadium w licytacji

– W obwieszczanych o licytacji podawana jest m.in. suma oszacowania nieruchomości, cena jej wywołania oraz warunki, jakie musi spełnić licytant – podkreśla rzeczniczka KRK. – A mianowicie: przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania. Powinna być wpłacona ona najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.

Tak to wyglądaZakup nieruchomości na licytacji komorniczej – jakich błędów unikać 

To natomiast oznacza, że określona kwota musi się pojawić na rachunku bankowym komornika najpóźniej dzień przed licytacją. Jeśli tak się nie stanie, zainteresowany może dowiedzieć się w ostatnim momencie, że nie zostanie dopuszczony do przetargu.

Rzeczniczka KRK zaznacza dalej: – Jeżeli licytant nabywa nieruchomość w czyimś imieniu i na czyjąś rzecz, czyli działa na podstawie pełnomocnictwa, to pełnomocnictwo takie powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym. Najlepiej udać się do notariusza, który sporządzi odpowiedni dokument. Pamiętajmy, aby obejmował on upoważnienie do udziału w konkretnym przetargu i dotyczył konkretnej nieruchomości. Oryginał lub wypis dokumentu składa się do akt sprawy.

Sprawdź, zanim kupisz

Kto zamierza kupić mieszkanie czy działkę z aukcji komorniczej, nie może kupować kota w worku. Ma przecież szansę we wskazanym przez komornika terminie obejrzeć tę nieruchomość. Ma możliwość wcześniej zobaczyć dokumenty dotyczące tej że posesji czy gruntu. Akta są dostępne w kancelarii komorniczej. Podany jest m.in. numer księgi wieczystej. Komornik odpowie na wszelkie pytania potencjalnie zainteresowanego zakupem.

Zakup nieruchomości na licytacji musi być przemyślany, ponieważ po wylicytowaniu nie wolno już z niej zrezygnować. Inaczej traci się wpłacone wadium. 

Radzimy również: Jak napisać wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego 

Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

kupno tanio mieszkania. Albo was komornik oszuka albo niezrównoważony właściciel wróci i kosę pośle.
Jan Kowalski, 23.02.2018, 23:26
to tak się kończy biznes z komornikiem:
http://samcik.blox.pl/2011/05/Kupil-dom-od-komornika-ale-nie-moze-do-nie...
Jan Kowalski, 23.02.2018, 23:35
Komentarz został usunięty.
którą można by mnożyć:
https://www.tvn24.pl/wideo/magazyny/21-04-2015-kupil-dzialke-z-domem-od-...
Jan Kowalski, 23.02.2018, 23:38
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.