Mieszkanie studenckie – jak wynająć je bezpiecznie?

Przeczytaj poradnik o bezpiecznym najmie studenckim. Podpowiadamy, jakie kroki powinien przedsięwziąć student, by mieszkanie studenckie wynająć bezpiecznie.
  • Mieszkanie studenckie

    Aby znaleźć dobre mieszkanie studenckie, warto o poszukiwaniach pomyśleć już w wakacje.

    mk

W ubiegłym roku akademickim w całej Polsce kształciło się ponad 1,3 mln studentów. Największe uczelnie w kraju przyciągały po ok. 40 tys. studiujących osób, a sama Warszawa stała się domem dla ponad 240 tys. żaków. To spore zasilenie dla rynku najmu. Tradycyjnie ruch jest największy na przełomie sierpnia i września, ponieważ zbliża się wówczas początek roku akademickiego i wielu studentów poszukuje lokum. Osoby chętne na mieszkanie studenckie przeglądają jednak ogłoszenia również w innych miesiącach. Aby sprawnie i bezpiecznie wynająć mieszkanie, warto trzymać się poniższych wskazówek.

Mieszkanie studenckie – umowa najmu dobrze napisana

Aby zabezpieczyć interesy obu stron najmu, podpisuje się umowę najmu. Dobrze skonstruowany dokument powinien zawierać wyszczególnione prawa i obowiązki najemcy (studenta) i wynajmującego (właściciela mieszkania) oraz dokładnie wskazywać granicę odpowiedzialności za koszty utrzymania wynajmowanej nieruchomości. Jeśli chodzi o mieszkanie studenckie, z reguły koszty drobnych napraw, zwłaszcza za własnoręcznie poczynione szkody, ponosi student. Większe remonty leżą już w gestii właściciela lokalu.

Prawidłowo skonstruowana umowa najmu powinna zawierać dane obu stron, informację o kosztach najmu oraz terminach płatności, zapis o wysokości kaucji oraz warunkach jej zwrotu, a także okres wypowiedzenia dokumentu. Przed podpisaniem umowy najmu należy ją dokładnie przeczytać, a w razie wątpliwości interpretacyjnych – skonsultować jej treść z prawnikiem. Wraz z umową podpisuje się z reguły protokół zdawczo-odbiorczy, który wymienia meble i sprzęty znajdujące się w mieszkaniu oraz podaje ich stan.

 Pobierz: Umowa najmu mieszkania WZÓR

Czas trwania umowy najmu

Podpisując umowę najmu ważny jest również czas, na który ma ona obowiązywać. Ustawa o ochronie lokatorów mówi, że umowa na czas nieokreślony łączy się automatycznie z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Ale w przypadku studentów to raczej mało korzystne rozwiązanie, bo w sytuacji np. zmiany planów mogą pojawić się komplikacje. Gdy chodzi o mieszkanie dla studenta umowa na czas określony jest zatem lepszym rozwiązaniem.

Terminowa umowa najmu (umowa na czas określony) trwa do wskazanej w niej daty, a po okresie tym samoistnie wygasa. Dokument taki zawiera również z reguły wskazany okres wypowiedzenia, najczęściej miesięczny. W przypadku studentów popularnym rozwiązaniem jest wynajem na dziewięć miesięcy (od początku października do końca czerwca) lub dłuższy okres, ale z zastrzeżeniem, że w wakacje najemcy płacą połowę stawki. Możliwe są też inne, indywidualne ustalenia, np. pisemna gwarancja od właściciela, że po przerwie wakacyjnej dotychczasowy najemca będzie mógł wynająć ten sam lokal ponownie – wszystko zależy od zapisów umowy.

Wiarygodność wynajmującego mieszkanie

Wprawdzie rzadko, ale niestety zdarzają się na rynku najmu próby oszustwa. Czasem ktoś próbuje wynająć tę samą nieruchomość kilku osobom. Inny natomiast chce wynająć mieszkanie studenckie, choć nieruchomość nie jest jego własnością. Dlatego warto zachować dużą ostrożność i dokładnie zweryfikować, czy osoba, z którą rozmawiamy, jest tym, za kogo się podaje oraz czy ma prawo do wynajęcia nam nieruchomości.

Warto przeczytaćJak działają oszuści na rynku najmu 

Jak sprawdzić wiarygodność wynajmującego? Można poprosić go o pokazanie dwóch dokumentów tożsamości oraz aktu notarialnego, czyli aktu własności lokalu. Można również zweryfikować stan prawny mieszkania, zaglądając do jego księgi wieczystej. Dla uczciwego wynajmującego pokazanie tych dokumentów nie będzie problemem. Jeśli wynajmujący twierdzi, że udostępnia lokal w czyimś imieniu (np. członka rodziny), powinien być w stanie okazać podpisane przez właściciela lokalu pełnomocnictwo.

Rzetelny pośrednik

Spora część nieruchomości dostępnych na rynku najmu to oferty agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Warto pamiętać, że dobry pośrednik nie powinien pobierać prowizji za nic innego poza podpisaniem finalnej umowy najmu. Tych, którzy pobierają opłatę za udostępnienie adresów lub oglądanie mieszkania, należy omijać szerokim łukiem. Prowizja płacona agentowi to pieniądze nie tylko za udostępnienie bazy mieszkań i skontaktowanie nas z właścicielem, ale także za merytoryczną pomoc polegającą na zweryfikowaniu dostępności mieszkania, przygotowaniu umowy najmu itp. Niestety standardowa prowizja dla pośrednika nieruchomości to spory wydatek, bo równa się miesięcznemu czynszowi. Jeśli jednak mamy problem ze znalezieniem odpowiedniego lokalu, warto taką inwestycję rozważyć.

Kaucja zabezpieczająca wynajmującego

Standardowym zabezpieczeniem interesów właściciela nieruchomości jest kaucja. Najemca wpłaca ją w chwili podpisania umowy i – o ile nie ma przesłanek, by właściciel ją zatrzymał – odzyskuje przy zakończeniu współpracy. Kaucja powinna być wpisana w umowę najmu i zwykle opiewa na kwotę miesięcznego czynszu. Jest ona pobierana na wypadek problemów z płatnościami lub zniszczeń w mieszkaniu. Jest to normalna praktyka rynkowa. Ostrożność warto zachować jedynie w sytuacji, gdy właściciel żąda znacznie wyższej kaucji – dla studenckiego portfela może to być spory wydatek.

Nie jest natomiast przyjętą praktyką rynkową żądanie od najemcy jakichkolwiek dodatkowych opłat. Co więcej, właściciel nie może również odmówić zwrotu kaucji za rzekome przewinienia najemcy niewymienione w umowie najmu.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Dokumentem, który obu stronom umowy najmu pozwoli uniknąć problemów z oceną stanu nieruchomości przed rozpoczęciem współpracy i po jej zakończeniu, jest wspomniany już protokół zdawczo-odbiorczy. Opisuje się w nim stan faktyczny lokalu oraz jego wyposażenia. Powinniśmy zawrzeć w nim jak najdokładniejszy opis mieszkania oraz ewentualne istniejące zniszczenia (ścian, podłóg, mebli, wyposażenia). Im bardziej szczegółowy będzie to protokół, tym lepiej. Dokument taki chroni bowiem studenta przed ponoszeniem kosztów wymiany urządzeń, które były już zepsute przed jego wprowadzeniem się do lokalu.

W protokole zdawczo-odbiorczym zamieszczamy także stan liczników, dzięki czemu najemca pokryje tylko rzeczywiste koszty użytkowania nieruchomości. Pominięcie tego kroku może spowodować, że student zapłaci za wodę, prąd czy gaz, które zużył jeszcze poprzedni lokator. Warto także wykonać i załączyć do protokołu dokumentację zdjęciową. W razie wystąpienia jakichś wątpliwości powinna ona pomóc je rozwiać.

Mieszkanie studenckie – wynajem w kilka osób

Aby obniżyć koszty najmu, można rozważyć wynajem mieszkania w kilka osób. To rozwiązanie bardzo popularne wśród polskich studentów. Często najemcy są zaprzyjaźnieni lub przynajmniej się znają, ale nie brakuje też sytuacji, gdy jedna lub dwie osoby podpisują umowę, a potem szukają współlokatorów. Taką możliwość należy jednak uzgodnić z właścicielem mieszkania. Istotna jest bowiem kwestia odpowiedzialności za ponoszenie opłat. W przypadku kilku najemców sprawa ta powinna zostać doprecyzowana w umowie.

 Podpowiadamy studentom: Jak szukać mieszkania na wynajem

Autor: Marcin Krasoń, Home Broker
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Zanim podpiszesz umowę najmu z właścicielem lokalu... Pamiętaj że... Bezwzględnie powinieneś dokładnie przyjrzeć się mieszkaniu. Sprawdź instalacje: wodną, gazową i elektryczną. Bardzo dobrym sposobem jest sporządzenie dokładnego opisu stanu technicznego lokalu (protokół zdawczo-odbiorczy dostępny w naszym serwisie) - np. ściany, podłogi, armatura - i jego wyposażenia - meble, sprzęt RTV i AGD. Wraz ze spisanymi licznikami, taki dokument może być załącznikiem do umowy najmu. Dzięki temu unikniemy ewentualnych oskarżeń o zniszczenie lub kradzież oraz innych sporów. Im dokładniejszy opis stanu mebli i sprzętów, tym mniej prawdopodobna perspektywa nieporozumień. Dla tego warto opisać sprzęt np. w ten sposób: telewizor Panasonic Viera, model i nr seryjny, stan: idealny etc. Zawsze warto negocjować cenę. Jakie argumenty mogą przekonać właściciela?
Po pierwsze długość umowy najmu.
Lepiej mieć pewnego i tańszego najemcę na dłuższy czas niż takiego, który zniknie po kilku miesiącach.
Można też przygotować listę niezbędnych napraw i sprecyzować, które z nich sfinansuje właściciel, a za które ma płacić najemca. By upewnić się czy osoba, która podaje się za właściciela faktycznie nim jest, poproś o okazanie aktu notarialnego, wypisu z ksiąg wieczystych lub zaświadczenie ze spółdzielni. Właściciel powinien okazać się dowodem osobistym. Jeżeli dane osobowe w tym np. PESEL lub NIP - w tych dokumentach nie zgadzają się z dokumentami wynajmującego, mamy podstawy, by podejrzewać, że nie wszystko jest w porządku. Warto pamiętać, że mieszkanie może wynajmować nie tylko właściciel. Możemy spotkać się z tzw. podnajmem. Wtedy musimy jednak sprawdzić, czy umowa właściciela z wynajmującym taką możliwość przewiduje. Po pierwsze - precyzyjna umowa!!! Wydrukuj ją sobie , masz ją po zalogowaniu się u nas zakladce - Umowa najmu (wzór) Gdy zdecydujemy się na konkretny lokal, podstawą jest podpisanie umowy z wynajmującym. Bez niej może on nas wyrzucić na bruk w środku zimy. Musimy zwrócić uwagę na to, by umowa najmu była tak skonstruowana, by później nie było wątpliwości co do jej zapisów. To bardzo ważne, bo to właśnie ten dokument będzie stanowić podstawę do rozstrzygania ewentualnych sporów. W umowie musi zostać przede wszystkim określone kto i do kiedy będzie mieszkał w lokalu. Jeżeli jest to umowa na czas nieokreślony powinna zostać ustalona długość okresu wypowiedzenia. Musi się w niej znaleźć dokładna wysokość stawki czynszu i skala ewentualnych podwyżek - jeżeli umowę zawarto na kilka lat. Trzeba też zapisać terminy płatności i uregulować kwestię tego, kto ponosi koszty opłat eksploatacyjnych i w jaki sposób są regulowane rachunki za media - bezpośrednią wpłatą na konto dostawcy czy też może wpłacane właścicielowi lokalu. Należy też odnotować fakt wpłacenia kaucji - z reguły jest to równowartość od jednego do trzech miesięcznych czynszów. Warto uregulować sposób zwrotu kaucji - może być ona albo odliczona od opłat za ostatnie miesiące najmu lub zwrócona po przekazaniu lokalu. Co powinno znaleźć się w umowie najmu: - Czas trwania (określony lub nieokreślony) - Czynsz i inne opłaty (wysokość, termin zapłaty, odsetki za zwłokę) - Wysokość kaucji i jej przeznaczenie - Prawa i obowiązki właściciela i wynajmującego, np: dokonywanie napraw i możliwość podnajmu - Warunki wypowiedzenia. Niektórzy specjaliści wskazują, że przy wynajmie większe ryzyko ponosi jednak właściciel mieszkania. RADA:
Wynajmujący musi pamiętać, że właściciel może mieć dodatkowy komplet kluczy do mieszkania. Ale wejście do lokalu wtedy, gdy najemcy w nim nie ma jest zabronione. I choć nigdy nie będzie miał on 100 proc. pewności, że osoba, która będzie wynajmować mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i wykorzysta lokal na cele zgodne z umową, to transakcję może uczynić pewniejszą. Podstawowe zasady bezpieczeństwa to: - Unikanie umów na czas nieokreślony, ustanowienie kaucji lub - co kosztuje kilkaset złotych - ustanowienie tytułu egzekucyjnego u notariusza. Dzięki temu właściciel będzie mógł odzyskać mieszkanie, jeżeli wynajmujący przestał płacić czynsz. - Zadbanie o dopełnienie wszystkich formalności w momencie podpisywania umowy najmu. Mamy nadzieję, że wymienione wskazówki pomogą Państwu wynająć mieszkanie bez żadnych problemów. Życzymy powodzenia!!! Zespół serwisu wybierammieszkanie.pl
Wybierammieszkanie.pl, 25.10.2016, 16:25