Jak bezpiecznie kupić nową nieruchomość

Program Mieszkanie dla Młodych wpłynął na popularność rynku pierwotnego. Ze względu na dopłaty, wielu kupujących decyduje się bowiem na lokal od dewelopera, zamiast gotowego, z rynku wtórnego.

Dokonując zakupu wymarzonego lokum większość osób skupia się przede wszystkim na atrakcyjnej cenie oraz metrażu, który mieści się w limitach. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby transakcja przebiegła bezpiecznie?

Zobacz również: Wynajmujesz mieszkanie? Pośrednik pomoże Ci uniknąć oszustów 

Aż 39% osób do zakupu mieszkania skłania w pierwszej kolejności cena. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, by dokładnie sprawdzić swoją przyszłą inwestycję w pozostałych obszarach. Przede wszystkim, dobrze jest zapoznać się z wcześniejszymi realizacjami dewelopera oraz poznać opinię osób mieszkających w jego inwestycjach. - W przypadku dewelopera bez doświadczenia, który finansuje budowę z własnych środków i niskiego stanu zaawansowania budowy ryzyko niedokończenia jest wyższe. Zaciągając kredyt hipoteczny musimy pamiętać, że w przypadku nieukończenia prac, zarówno pożyczkę, jak i rządową dopłatę trzeba będzie zwrócić - stwierdza Aleksandra Łukasiewicz, Expander.

Zobacz, co oferuje rynek: Mieszkania na sprzedaż – ogłoszenia

- Warto również sprawdzić czy dla inwestycji zostało wydane prawomocne pozwolenie na budowę (np. nie jest zaskarżone przez sąsiadów). W przypadku braku stosownych zezwoleń, dokumenty takie jak polisy ubezpieczeniowe tracą ważność, a inspektorat nadzoru budowlanego może nakazać rozbiórkę. - konieczna jest także weryfikacja, czy w księdze wieczystej nie ma informacji o postępowaniach komorniczych. Bank nie udzieli kredytu na takie mieszkanie. Pamiętajmy też, że znacznie łatwiej dochodzić swoich praw od dewelopera, mając w ręku umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego - podkreśla ekspert.

To też cię zainteresuje: Mieszkanie spółdzielcze, czy hipoteczne. Jaką formę własności wybrać? 

Zgodnie z tzw. „ustawą deweloperską", która obowiązuje od kwietnia 2012 roku, gwarancją bezpieczeństwa dla kupujących nowe nieruchomości jest rachunek powierniczy. Bank występuje tu w roli pośrednika, który gromadzi deponowany kapitał i przekazuje go w określonym umową momencie. - Przy transakcjach o podwyższonym stopniu ryzyka, rachunek ten umożliwia wypłatę środków, np. w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera – mówi Aleksandra Łukasiewicz. - Stopień bezpieczeństwa uzależniony jest jednak od rodzaju konta. Dla klientów zdecydowanie korzystniejszy jest zamknięty rachunek powierniczy.

- W przeciwieństwie do otwartego, z którego pieniądze wypłacane są w transzach zgodnie
z harmonogramem, zamknięty zapewnia, że środki zostaną przekazane jednorazowo, dopiero po przeniesieniu na nabywcę prawa własności. W praktyce jednak większość inwestycji nie podlega nadal wymogowi posiadania rachunku powierniczego - dodaje ekspert.

Warto zobaczyć: Mieszkania na sprzedaż – ogłoszenia

Nowo budowane osiedla z pewnością umożliwiają wybór z szerokiej oferty mieszkań. Im wcześniej zdecydujemy się na transakcję, tym większa szansa na wymarzony metraż, piętro czy układ względem stron świata. To także okazja na atrakcyjną cenę oraz uzyskanie dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Żarówka PR i Marketing
0komentarzy