Ile zapłacisz za czynsz w mieszkaniu z programu "Mieszkanie Plus"

Wiadomo, jakie stawki czynszu mają obowiązywać lokatorów mieszkań, które powstaną w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". Zainteresowani mogą również sami obliczyć, jakiej wysokości opłaty będą musieli uiszczać.
  • Opłaty za mieszkanie w ramach

    Internetowy kalkulator pomoże nam wyliczyć, ile wyniesie czynsz w Mieszkaniu Plus. Do czynszu dojdzie również opłata eksploatacyjna.

    adnovak (Pixabay.com)

Znane są już proponowane maksymalne stawki, które będą obowiązywały w pierwszym okresie działania programu "Mieszkanie Plus". Każde województwo obowiązuje inna kwota. Podano je w projekcie Rozporządzenia Rady Ministrów z 19 września 2017 roku w sprawie maksymalnego czynszu normowanego oraz maksymalnej wysokości comiesięcznej raty za cenę mieszkania i cenę metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania na wynajem.

Warto poznać: Analiza kosztów mieszkania TBS i mieszkania w ramach "Mieszkania Plus"

Co region, to inny czynsz za mieszkanie w ramach "Mieszkania Plus"

W przypadku opcji bez dojścia do własności, najmniej, bo 6,8 złotych za metr kwadratowy, zapłacą mieszkańcy województwa podlaskiego. Najwięcej na czynsz muszą przyszykować ci, którzy zamieszkają w Warszawie – i w ogóle w całym województwie mazowieckim. Tam bowiem za wynajem stawka czynszu będzie kształtować się na poziomie 8,57 zł za mkw. Jeżeli najemcy zechcą wykupić mieszkania, zapłacą o kilka złotych więcej za metr. I tak najniższy czynsz (z tzw. opcją dojścia do własności) w tym przypadku będą mieli znowu mieszkańcy województwa podlaskiego (9,65 zł za mkw.), natomiast najwięcej – tradycyjnie zapłacą mieszkańcy województwa mazowieckiego (12,24 zł za mkw.).

Kalkulator prosto z portalu

Tymczasem mieszkańcy poszczególnych województw mogą obliczyć, ile dadzą za wynajem mieszkania, do którego przeprowadzą się w ramach "Mieszkania Plus". Należy wejść na stronę mieszkanieplus.org.pl, która dedykowana jest w całości rządowemu programowi. Tam znajduje się m.in. zakładka "Kalkulator M+". Kalkulator te n pozwala obliczyć, ile potencjalny lokator z danego regionu zapłaci za czynsz.

Przykład obliczenia wysokości czynszu w mieszkaniu z plusem

Przykład: mieszkamy w województwie pomorskim i zakładamy, że w ramach "Mieszkania Plus" będziemy mogli zamieszkać w 68-metrowym mieszkaniu. Wybieramy opcję bez dojścia do własności (a więc typowy wynajem). Przyjmujemy również, że zamierzamy tam mieszkać przez 30 lat. Trzeba jeszcze podać liczbę osób w rodzinie (zaznaczamy, że cztery). Dodajemy, że nie posiadamy Karty Wielkiej Rodziny. Należy jeszcze wskazać stan cywilny. Podajemy zatem, że to małżeństwo stara się o mieszkanie z programu. Rodzaj zatrudnienia też trzeba wybrać, wybieramy umowę o pracę. Aby zobaczyć wyniki, należy jeszcze wpisać w rubrykę swój numer telefonu, na który przyjdzie SMS aktywacyjny. Dopiero wtedy na stronie pojawi się wynik.

I tak: miesięczny czynsz rodziny z województwa pomorskiego wyniesie 573,92 złote, a więc w skali roku – 6887,04 zł. Skoro założyliśmy, że zamierzamy w tym mieszkaniu mieszkać przez 30 lat, przez te wszystkie lata wyjdzie nam 206 611,20 zł ogółem za czynsz. Byłoby około 20 procent więcej, gdybyśmy zdecydowali się na opcję z dojściem do własności.

W "Mieszkaniu Plus" opłacasz nie tylko czynsz

Podobnie swój potencjalny czynsz może sprawdzić mieszkaniec każdego województwa. Należy jednak pamiętać, że ostateczna wysokość opłat to nie tylko czynsz za mieszkanie. Oprócz bowiem czynszu (wyliczonego na podstawie ustalonych stawek), wystąpią koszty związane z eksploatacją lokalu, czyli za konserwację, fundusz remontowy, pracę administracji oraz utrzymanie części wspólnych budynku.

Nasz poradnikTest zdolności w programie Mieszkanie Plus 

W Warszawie opłatę eksploatacyjną ustalono w wysokości 10 złotych za metr kwadratowy. W przypadku miast wojewódzkich i tych, w których mieści się siedziba sejmiku województwa, będzie to 9 złotych za metr kwadratowy, natomiast w pozostałych lokalizacjach – 6,5 zł za mkw. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

rzeczywiście, https://mieszkanieplus.org.pl/ to świetna strona
Terski, 07.11.2017, 10:53