Elektroniczna księga wieczysta - jak działa i jak uzyskać dostęp do niej

Księgę wieczystą możesz przejrzeć nie fatygując się do sądu, a nawet nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na księgę wieczystą w wersji online. Piszemy, jak się po niej poruszać.
  • Strona elektronicznych księg wieczystych

    Elektroniczna księga wieczysta jest udostępniana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

    mk

Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia księgi wieczyste w formie elektronicznej. To portal ekw.ms.gov.pl. Każdy ma ustawowe prawo przeglądania treści ksiąg wieczystych (KW). Nawet bez wychodzenia z domu można sprawdzić zapisy w księdze wieczystej. Zawarte są w niej takie informacje, jak:  stan prawny danej nieruchomości, m.in. kto ma jakie do niej prawa albo czy oraz jakie istnieją ograniczenia w rozporządzaniu daną nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz jakie są prawa osobiste i roszczenia ciążące na nieruchomości.

Zanim kupisz mieszkanie, zobacz: Mieszkania na sprzedaż – oferty

Księga wieczysta online w 3 opcjach do wyboru

Aby przejrzeć treść KW w internecie, należy wpisać numer tej księgi. Pojawiają się 3 opcje:

  1. odpis zwykły KW,
  2. odpis zupełny KW,
  3. wyciąg z KW.

Należy także wybrać formę dostarczenia dokumentu: czy ma być to dokument do samodzielnego wydruku, czy chodzi o korespondencyjne wydanie dokumentu. Trzeba jeszcze podać swój e-mail, żeby móc odczytać treść księgi wieczystej.

Płatności za korzystanie z elektronicznej księgi wieczystej (EKW)

Nie trzeba dokonywać opłaty za samo przeglądanie KW w sieci. Natomiast opłata za wniosek wynosi 20 złotych (stawka za odpis zwykły KW) lub 50 złotych (odpis zupełny KW). Za wyciąg trzeba zapłacić od 5 do 20 złotych, zależnie od tego, z ilu działów księgi ma być on dokonany. Jednorazowo można złożyć więcej niż jeden wniosek. Oczywiście wówczas opłaty będą wyższe. Wszystko odbywa się za pośrednictwem systemu elektronicznej księgi wieczystej, umożliwiającego dokonanie opłaty za wniosek.

Przeczytaj poradnik: Księga wieczysta bez tajemnic 

KW wydrukowana a dokument wydany przez sąd

Oczywiście bez uiszczania opłaty można wydrukować sobie to, co widzimy na ekranie monitora. Tyle że tego rodzaju wydruk nie ma takiej samej mocy prawnej, jak dokument wydany przez sąd. Doręczenie elektroniczne w elektronicznym postępowaniu wieczystoksięgowym – tak to się fachowo nazywa – regulowane jest przepisami Kodeksu postępowania cywilnego oraz rozporządzeniem ministra sprawiedliwości w sprawie trybu i sposobu dokonywania doręczeń elektronicznych.

Warunki i cechy wydruku KW

Dokument do wydruku ze strony ministerstwa nie może być w żaden sposób zmieniony. Musi być wydrukowany w formie oryginalnej. Posiada on niepowtarzalny identyfikator wydruku, który zezwala na sprawdzenie samodzielnie wydrukowanego dokumentu z danymi zawartymi w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych. Pojawia się informacja, o której godzinie (łącznie z podanymi minutami i sekundami) dokument został wydany. Każda strona jest specjalnie oznaczona. Zawarta jest również klauzula, że „samodzielnie wydrukowany dokument posiada moc dokumentu wydawanego przez sąd bez zaopatrywania go w pieczęć urzędową i podpis upoważnionego pracownika".

Księga wieczysta jako dokument papierowy

Jeżeli jednak wnioskodawca chce otrzymać tradycyjny druk, taki z pieczęciami i podpisami pracownika, także może złożyć ten wniosek przez internet. W tym celu trzeba wskazać na wariant korespondencyjne wydanie dokumentu. Dostaniemy przesyłkę w formie papierowej na wskazany adres pocztowy. Opłaty będą jednak wyższe. Odpis zwykły kosztuje 30 złotych, zupełny – 60 złotych, a wyciąg – od 15 do 30 złotych.

Zobacz również: Księga wieczysta jest jawna 

Zadanie logiczne

Podczas internetowego przeglądania zawartości księgi wieczystej pojawia się zadanie logiczne, które należy rozwiązać przed przejściem dalej. Jest to niejako zabezpieczenie przed wyłudzaniem danych. Może bowiem zdarzyć się, że robot (automat) będzie chciał pobrać dane z EKW w hurtowej ilości. Zadanie logiczne to zadanie matematyczne, zazwyczaj dodawanie czy odejmowanie. Osobie przeglądającej KW rozwiązanie go nie sprawi kłopotu. Dla automatu, swoistego wyłudzacza danych, rozwiązanie zadania może sprawić problem i taki jest cel tego zadania logicznego. 

Autor: Sławomir Bobbe
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

podany link jest nieprawidłowy, nalezy usunąć z treści "www."
dizzy, 09.03.2017, 12:56
Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Poprawiliśmy błąd.
redakcja.regiodom, 09.03.2017, 22:59
david, 30.08.2018, 15:54