Dla singla i rodziny czyli jak kupić nieruchomość z dopłatą MDM (WIDEO)

Jeśli masz nie więcej niż 35 lat i marzysz o własnym mieszkaniu - ten program jest dla ciebie. Mieszkanie dla Młodych to nowa oferta kredytowa banków, z rządową dopłatą wkładu własnego.
  • Dla singla i rodziny czyli jak kupić nieruchomość z dopłatą MDM (WIDEO)

    Łukasz Zarzycki

Zakup własnych czterech kątów to nie lada wydatek. Nie każdego na niego stać, a tym bardziej młodych na tzw. dorobku. Z pomocą wychodzi polski rząd, który zaproponował nowy program pomocowy Mieszkanie dla Młodych. Skorzystać będzie można z niego już od początku 2014 roku.

Zobacz też: Trwają przygotowania do programu dopłat Mieszkanie dla Młodych 

- Jest to program, który umożliwia ubieganie się o wkład własny w wysokości 10%, bądź 15% dla małżeństw z min. trójką dzieci. Dotyczy on, w odróżnieniu od programu Rodzina na swoim, tylko nieruchomości kupowanych na rynku pierwotnym. Będą to takie nieruchomości, jak lokale mieszkalne do 75 m2 lub 85 m2 - jeżeli mówimy o rodzinach wielodzietnych oraz domów mieszkalnych do 110 m2.- podkreśla Jakub Królikowski, ekspert z Grupy mBank.


Mieszkanie dla Młodych niewątpliwie promuje rodziny z dziećmi, m.in. dlatego, że jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania rodzina się powiększy, to beneficjenci otrzymają dodatkowe 5% dopłaty. Ale z programu będą mogły skorzystać też osoby samotne. I co ważne - stan cywilny nie będzie brany pod uwagę.

Programem objęty jest jedynie rynek pierwotny, więc nie kupimy mieszkania używanego.

– W tym przypadku klient jest troszeczkę bezpieczniejszy, dlatego, że ma większy wkład własny. Pod kątem biznesowym dla deweloperów jest to bardziej korzystne rozwiązanie. Gorzej jest z rynkiem wtórnym, bo tutaj rynek pierwotny staje się konkurencją i osoby, które będą chciały sprzedać mieszkanie, będą musiały, chcąc konkurować niejako z dopłatami, ceny obniżyć – twierdzi Marcin Krasoń, Analityk Rynku Nieruchomości Home Broker.

Czytaj także: Z zaciągnięciem kredytu hipotecznego warto poczekać na Mieszkanie dla Młodych 

Wsparcie państwa będzie oferowane dla osób budujących dom systemem gospodarczym. Będzie ono polegać na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy.

Program Mieszkanie dla Młodych ma obowiązywać przez cztery najbliższe lata. W 2014 r. środki na program mają wynieść 600 mln zł, podczas gdy już w 2018 r. – 762 mln zł. Nie wszędzie jednak będzie łatwo skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Zdaniem ekspertów, najtrudniej o rządową dopłatę będzie w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Najłatwiej natomiast będzie w Bydgoszczy i Gdańsku. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: net.pl
Wideo
  • Dla singla i rodziny czyli jak kupić nieruchomość z dopłatą MDM (WIDEO)
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Czy jest to celowe wprowadzenie w błąd czy brak merytorycznego przygotowania się do udzielonego wywiadu? Zgodnie z przyjętą pod koniec września przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc.
hmm, 01.01.2014, 12:15
My normalni podatnicy mieszkajacy w starych pozydowskich kamienicach ktorych nie jest stac kupic mieszkania.
lokator MZBM, 01.01.2014, 13:48
A jak mam 38 lat to już to chore państwo ze swoim krwiopijczym ustrojem ma mnie w dupie? Mam do usranej śmierci mieszkać z rodziną kątem na jednym pokoju w mieszkaniu teściowej? Czy o to wam właśnie chodzi?
Wyklęty powstań ludu ziemi., 01.01.2014, 21:24
Idiotyczny warunek, żeby dom miał do 100m2, po co stawiaja taki warunek, skoro i tak dopłacają tylko do 50m? Nikt nie marzy o pałacach ale myślę, że dom który ma 130 m2 to powinien być standard. Powinni zlikwidować to kryterium.
Chcemy mieć dom, 01.01.2014, 23:37
To se wybudujcie ale ZA SWOJE.
O co chodzi ?
lokator z pozydowskiej kamienicy, 02.01.2014, 01:00
Ależ ja się buduję za swoje, i nawet ta śmieszna dotacja to "moje" pieniądze ponieważ w podatkach oddaje więcej niż byłbym wstanie dostać. A w momencie zakupu mieszkania to już ekstra więcej bo vacik sam się nie zapłaci. Tak naprawdę cały ten program został stworzony na potrzebę banków i deweloperów i nikogo więcej.
robert, 06.01.2014, 16:27
Co to za warunek, żeby dom miał do 100m2? Po co stawiaja taki warunek, skoro i tak dopłacają tylko do 50m? Nikt nie marzy o pałacach ale myślę, że dom który ma 130 m2 to powinien być standard. Powinni zlikwidować to kryterium.
Chcemy mieć dom, 01.01.2014, 23:38
Wątpliwa pomoc dla M.M. Przecież to tylko dla deweloperów! Buduję sama domek - i co? guzik -nie dostanę żadnej - tak głośno reklamowanej dopłaty ! bo powinnam nabijać kieszeń deweloperom!
Ba-cka, 02.01.2014, 16:44
Można sprawdzić tutaj: http://mdmpoznan.pl/
Mam też nadzieję, że będzie można negocjować.
Michał, 04.01.2014, 23:41
Znając wcześniejsze temu podobne akcje, żydomasońscy deweloperzy sztucznie podniosą cene uprzywilejowanych mieszkań o rzeczone 10-15%. Ekstra. Pompujmy im dalej- ale pompowanie portfela obywatela to już defraudacja
Pan Cogito, 06.01.2014, 23:39