Znalezienie wymarzonego mieszkania z rynku wtórnego może potrwać

Choć wybór ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym jest spory, znalezienie tego optymalnego i jedynego "M" nie zawsze jest zadaniem, które łatwo wykonać. Poszukujemy lokalu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, a to zajmie sporo czasu.
  • Znalezienie wymarzonego mieszkania z rynku wtórnego może potrwać

    mk
  • Znalezienie wymarzonego mieszkania z rynku wtórnego może potrwać

    Domy.pl

Przeciętny klient poszukuje dla siebie wymarzonego lokum nawet 12 miesięcy. Idealne mieszkanie, które pogodzi wszystkie aspekty, m.in. wymarzoną lokalizację z satysfakcjonującą powierzchnią i standardem wykończenia, a przede wszystkim z korzystną ceną, to marzenie każdego klienta.

Zobacz również: Kupujemy mieszkania, bo chcemy się usamodzielnić lub zamienić na inne 

Kiedyś, a dziś

Niespełna kilka lat temu, w okresie boomu na rynku mieszkaniowym, celem wielu klientów było kupienie czegokolwiek, na co tylko wystarczyłaby posiadana gotówka lub oszacowana przez bank zdolność kredytowa. Jak wygląda sytuacja teraz? Klienci poszukują lokali, które nie tylko będą atrakcyjne cenowo, ale także spełniają bardzo wysokie kryteria, stąd czas oczekiwań nieco się wydłuża.

Wraz ze wzrostem podaży i trwającymi do niedawna spadkami, a obecnie stabilizacją cen, nastąpił wyraźny wzrost wymagań klientów. Nie śpieszą się oni z zakupem lokum, nie chcą wziąć byle czego. Nawet niedroga kawalerka w typowym bloku, z oknami, które wychodzą na ruchliwą i głośna ulicę, czy też atrakcyjne mieszkanie w starej kamienicy, ale bez garażu lub miejsca postojowego, niestety nie przyśpieszają tempa bicia serca u potencjalnych klientów. Oczywiście te lokale, prędzej czy później, znajdą swoich nabywców, jednak zajmie to trochę czasu.

To też cię zainteresuje: Co to jest wiarygodność finansowa i jak ją sprawdzić? 

Jak wynika z badania, które przeprowadził portal internetowy Domy.pl wśród klientów, którzy szukają obecnie ofert sprzedaży mieszkań 20% prowadzi swoje poszukiwania już od ponad roku. niewiele mniej, bo ponad 17% - to osoby, które śledzą rynek z zamiarem kupna mieszkania już od przeszło 6 miesięcy. Dla tych osób, które uważają, że samodzielne zdobycie wymarzonego lokalu to zadanie do wykonania w szybkim czasie, przydatną wskazówką może okazać się fakt, że aż 85% osób, które aktywnie szukają mieszkania, przegląda oferty co najmniej od miesiąca.

Wybór mieszkania to duży problem

Pamiętajmy, że dla części klientów problemem jest nadmiar ofert sprzedawanych lokali mieszkalnych. Oczywisty brak doświadczenia w kupowaniu mieszkań sprawia, że nabywcy nawet z wyselekcjonowanych już ofert nieruchomości na sprzedaż nie są w stanie wybrać tej jedynej, którą zdecydują się kupić. W przypadku kiedy jedno z proponowanych mieszkań, które ma atrakcyjny widok z okna balkonowego, ale wymaga remontu kuchni, a drugie jest idealnie wykończone i urządzone, jednak nie posiada garażu, natomiast trzecie spełnia wszystkie postawione wymagania, ale ma stanowczo za wysoką cenę... na które zdecyduje się potencjalny klient?

Warto zobaczyć: Mieszkania na sprzedaż

W takich sytuacjach niezastąpione okazuje się doradztwo doświadczonego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Dzięki posiadanej wiedzy na temat danej lokalizacji, perspektyw rozwoju rynku, najczęściej dostrzeganych wad czy zalet lokali w danym budynku, a także ich znaczenia dla konkretnego typu klientów (rodzina, singiel itp.) jest on w stanie obiektywnie stwierdzić i uzasadnić, która z wielu ofert będzie najbardziej odpowiednia. Jego pomoc pozwoli zdjąć część ciężaru jakim zawsze jest konieczność podjęcia ważnej, często życiowej decyzji o zakupie mieszkania. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Domy.pl
0komentarzy