Zakup działki budowlanej: zanim kupisz grunt, sprawdź go w urzędzie

Z gminnych planów dowiemy się m.in., co możemy zbudować na upatrzonym gruncie. Dlatego przed kupnem działki budowlanej, sprawdźmy plan zagospodarowania przestrzennego.
  • Ogłoszenie o sprzedaży działki budowlanej

    Zawsze należy sprawdzić w urzędzie, czy grunt będzie nadawał się pod zaplanowaną przez nas inwestycję.

    Jarosław Staśkiewicz

Kupno działki budowlanej, to wydatek kilkudziesięciu a często i ponad 100 tysięcy złotych. Warto więc upewnić się wcześniej, czy na wybranej przez nas działce możemy wybudować to, co zaplanowaliśmy: dom mieszkalny, budynek użytkowy, halę produkcyjną, sklep czy niewielkie biuro.

Zobacz oferty: Działki budowlane na sprzedaż

Przeznaczenie działki sprawdzimy w miejscowym urzędzie gminy

Nie musimy przy tym być właścicielem terenu, ale musimy znać numer działki.
W urzędzie dowiemy się, czy na tym terenie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego i go na miejscu obejrzeć. W części opisowej pod symbolem każdego terenu znajdziemy wyjaśnienie, co można wybudować na danej działce i jakie jest jej przeznaczenie. Szczegółowe zapisy planu przestrzennego mówią, jaka jest dopuszczalna wysokość projektowanych budynków, rodzaj i kształt dachu czy odległość od drogi (tzw. linia zabudowy). A niektóre plany ustalają nawet kolorystykę elewacji.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na budowę, zamawiamy w gminie wypis i wyrys z planu (koszt od 50 do 200 zł, zależnie od liczbyi stron) i idziemy z tym do architekta, który przygotuje nam koncepcję i dokumentację do pozwolenia na budowę. Gotowy projekt od razu składamy z wnioskiem o wydanie pozwolenia do starostwa powiatowego.

Teren bez planu

Jeżeli planu na naszym terenie nie uchwalono, to jeszcze nie oznacza, że na działce nie można nic zbudować. Składamy w urzędzie gminy wniosek o warunki zabudowy (może to zrobić każdy zainteresowany, niekoniecznie właściciel terenu). Wydanie decyzji o warunkach zabudowy kosztuje 107 zł, ale z opłaty jest zwolnione budownictwo mieszkaniowe.

Przygotowanie decyzji polega na tym, że urbanista lub architekt na podstawie sąsiedniej zabudowy określa, co może powstać w danym miejscu i jak ma wyglądać. Warto się też dowiedzieć w miejscowych firmach dysponujących sieciami o możliwości przyłączenia do sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej i gazowej.

Oprócz spraw formalnych, warto zwrócić uwagę, czy w sąsiedztwie działki są tereny przemysłowe lub obiekty uciążliwe. Czy działka nie leży w terenie podmokłym albo wręcz zalewowym, czy jest dobrze nasłoneczniona. Działka budowlana musi mieć też dojazd z drogi publicznej, albo ustanowioną służebność przejazdu po cudzym terenie.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Krzysztof Strauchmann
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Co ze sprawdzenia? Jednego dnia urząd wydaje zaświadczenie, że na danym terenie można budować na co mamy ochotę, a drugiego każe opuścić teren zasłaniając się specustawą - vide sprawa firmy Elpol w Koszalinie
Txx, 24.01.2012, 09:37