Nieustawne mieszkanie to szansa na tańsze lokum. Czy warto z niej skorzystać?

Klasyczne rzuty pomieszczeń, zachowane proporcje między powierzchnią pomieszczeń mieszkalnych, korytarza i łazienki – decydują o atrakcyjności mieszkań. Jednak występują sytuacje, gdy deweloperzy zabudowują działki o nieregularnych kształtach.

Gdy deweloper zabudowuje nieregularną działkę (np. budynek ma kształt łuku), to sytuacja taka wiąże się z występowaniem mieszkań o nieregularnych kształtach. 

Polecamy poradnik: Jak urządzić funkcjonalny pokój dziecka na poddaszu 

Z uwagi na to, że popyt na takie lokale jest z reguły słabszy (klienci kupują w pierwszej kolejności ustawne mieszkania z regularnymi rzutami), ceny takich lokali są najczęściej niższe w porównaniu z innymi mieszkaniami. Warto podkreślić, że nieregularne kształty nie zawsze obniżają atrakcyjność mieszkania – warto więc przeanalizować możliwość urządzenia potencjalnego lokalu, które bez utraty funkcjonalności pozwoli zagospodarować przestrzeń.

Nieregularne kształty w mieszkaniu kosztują mniej od regularnych. O ile?

Ceny mieszkań o nieregularnych kształtach mogą być niższe nawet o kilkaset złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni w porównaniu z lokalami o typowych rzutach pomieszczeń – pokazuje analiza ofert dostępnych na rynku pierwotnym prowadzona przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. Dlatego poszukując mieszkań na rynku pierwotnym warto zastanowić się, czy nie zakupić mieszkania o nieregularnym kształcie o niższej cenie – i skorzystać czy to na większej dostępnej powierzchni, czy na zaoszczędzeniu środków i przeznaczeniu ich na wykończenie mieszkania.

ZobaczJak zaaranżować mieszkanie mające 17 metrów kwadratowych 

Jest wiele firm specjalizujących się w planowaniu zagospodarowania wnętrz, można to także zrobić na własną rękę (wystarczy dobrze wymierzyć mieszkanie i zaplanować ustawienie podstawowych mebli). W czasach zdominowanych przez internet, znalezienie mebli w stylu, który wymyślił sobie nabywca oraz w pasujących wymiarach nie powinna stanowić większego problemu. Choć będzie to zadanie trochę bardziej czasochłonne, satysfakcja z wykonania własnego projektu powinna wynagrodzić z nawiązką poświęcony czas (dodatkowym plusem będą niższe koszty). 

Przykładowy rzut kawalerki o nieregularnych i regularnych kształtach o porównywalnej cenie

Porównanie mieszkań

Nietypowy rzut mieszkania nie musi być gorszy od standardowego

Szukając mieszkania na rynku pierwotnym nie należy dyskryminować na wstępie lokali o nieregularnych kształtach. Szanse na skuteczne negocjowanie ceny zakupu są zdecydowanie większe w ich przypadku. Nieustawność wynikająca z nieregularnego układu pomieszczeń może być często zniwelowana przez atrakcyjne i pomysłowe zagospodarowanie przestrzeni. Z drugiej strony, jeżeli nabywca liczy się z możliwością sprzedaży mieszkania po kilku latach, np. z powodu chęci zwiększenia powierzchni – mieszkania o ustawnych rzutach powierzchni będą zdecydowanie łatwiejsze do sprzedania za satysfakcjonującą cenę na rynku wtórnym.  

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Aleksandra Kubicka z otoDom.pl oraz Jarosław Mikołaj Skoczeń
0komentarzy