Jak liczyć powierzchnię użytkową w Mieszkaniu dla Młodych

Kupując nieruchomość z dopłatą w ramach Mieszkania dla Młodych trzeba uważać na sposób wyliczania powierzchni mieszkania i wyznaczania ceny metra kwadratowego.
  • Polski rynek mieszkaniowy

    Korzystając z dopłaty w MdM należy mieć na uwadze sposób wyliczania powierzchni lokum i wyznaczania ceny metra kwadratowego. Niestety może okazać się, że dokupienie komórki lokatorskiej sprawi, że stracimy możliwość uzyskania dofinansowania.

    Maciej Mituła

Chcąc skorzystać z dopłat w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) trzeba znaleźć mieszkanie, które spełni kilka podstawowych warunków. Lokum musi mieścić się w limitach cenowych i spełniać warunek powierzchni. W przypadku mieszkań ich maksymalny metraż to 75 metrów kwadratowych, a dla domów – 100 mkw. Przy czym rodziny z co najmniej trójką dzieci mają szersze pole działania. W ich przypadku maksymalna powierzchnia nieruchomości jest większa od standardowej o 10 metrów kwadratowych.

Powierzchnia użytkowa mieszkania określana jest na podstawie umowy lub prospektu informacyjnego, ale gdy prawdziwość tych liczb budzi wątpliwości, bank powinien zweryfikować je. Home Broker wyjaśnia, na co zwracać uwagę jeśli chodzi o powierzchnię nieruchomości przy ubieganiu się o kredyt MdM, bo niektóre rzeczy dla potencjalnych kupujących mogą nie być wcale oczywiste.

Czego się nie wlicza do powierzchni mieszkania

W Mieszkaniu dla Młodych do powierzchni użytkowej nieruchomości nie wlicza się tak zwanych „pomieszczeń przynależnych". Najczęściej chodzi tu o balkon, garaż, piwnicę lub komórkę lokatorską. Choć na liście pomieszczeń przynależnych są także loggie, tarasy, szafy i schowki w ścianach, pralnie, suszarnie, kotłownie, wózkownie, strychy i antresole.

Na liście nie ma klatki schodowej. Z wyjaśnień Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że w przypadku, gdy klatka schodowa służy wyłącznie właścicielowi lokalu (tzw. schody wewnętrzne), to zalicza się ją do powierzchni użytkowej nieruchomości. Czyli w domu klatkę wliczamy, a w mieszkaniu w bloku – nie. Ale już przy mieszkaniu dwupoziomowym znów należy tę powierzchnię doliczyć.

Schowek, komórka lokatorska czy pomieszczenie do przechowywania opału do powierzchni użytkowej zaliczane nie są, ale już spiżarnia – tak. Oprócz takich oczywistości jak pokoje, kuchnia, przedpokój, czy hol, to do powierzchni nieruchomości należy doliczyć alkowę i łazienkę. Poniższa tabela prezentuje pełne zestawienie (pochodzące z wyjaśnień MIR). 

MdM - powierzchnia użytkowa mieszkania

Nie wliczają się do powierzchni mieszkania, ale liczy je do ceny lokum

Należy wiedzieć, że mimo to, że pomieszczenia przynależne nie są wliczane do powierzchni użytkowej mieszkania, nie znaczy wcale, że nie uwzględnia się ich przy określaniu ceny. Jeżeli w wyniku zakupienia dodatkowego pomieszczenia (np. komórki lokatorskiej, piwnicy, miejsca garażowego), które jest częścią nieruchomości, wzrośnie jej cena całkowita, należy jeszcze raz przeliczyć cenę za metr kwadratowy.

Przykładowo deweloper sprzedający mieszkanie o powierzchni 40 metrów kwadratowych liczy sobie za nie 160 tys. zł, czyli 4 tys. zł. za metr kwadratowy. Dodatkowo kupujący zdecydował się na komórkę lokatorską, za którą płaci 5 tys. zł. Zatem łączna cena nieruchomości to 165 tys. zł, przy czym dla wyliczenia ceny metra kwadratowego na potrzeby MdM (zmieszczenie się w limitach cenowych jest warunkiem koniecznym do uzyskania dopłat) bierzemy pod uwagę tylko powierzchnię mieszkania, bez uwzględnienia komórki, czyli finalna cena wyliczona na potrzeby MdM to nie 4000 tylko 4125 zł za mkw. (165000/40). W niektórych przypadkach może to oznaczać przekroczenie limitu cenowego, należy więc dokładnie sprawdzić jak wyliczona została cena przez dewelopera.

Specyficzną sytuacją jest zakup garażu (lub miejsca garażowego/parkingowego). Może on mieć dwie różne formy prawne. Jeśli jest częścią przynależną do mieszkania, to traktuje się go tak samo jak piwnicę czy komórkę lokatorską i jego cena jest wówczas wliczona do wyznaczenia ceny nieruchomości, a powierzchnia – nie. Ale może być tak, że miejsce postojowe stanowić będzie odrębny lokal użytkowy (lub jego część) z oddzielną księgą wieczystą i zapisanymi w niej udziałami poszczególnych mieszkańców. Wtedy nie wpływa on na cenę mieszkania, ale jednocześnie należy pamiętać, że kredyt w ramach MdM może być udzielony wyłącznie na zakup nieruchomości mieszkalnej, zatem na garaż trzeba zaciągnąć inny kredyt lub kupić go za gotówkę.

Autor: Marcin Krasoń, Home Broker
0komentarzy