Jak dobrze kupić mieszkanie? Nie sugeruj się tylko ceną lokum

Dwie na trzy osoby, kupujące dom czy mieszkanie, kierują się ceną. Tymczasem o wartości nieruchomości decydują także inne czynniki, m.in. lokalizacja i czynsz. Piszemy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania.
  • Zakup mieszkania

    Nie tylko cena, ale też lokalizacja, czynsz i inne opłaty, standard lokum oraz rozkład pomieszczeń wpływają na wartość mieszkania.

    123RF

Zdarza się, że w ciągu jednego dnia decydujesz się na zakup mieszkania. Jego – wydawałaby się – niska cena skłoniła cię do podjęcia szybkiej decyzji. Po kilku miesiącach dochodzisz do wniosku, że chcesz je sprzedać. I nie możesz. Powody? Lokal nie jest wart tych pieniędzy, które za niego dałeś. Lokalizacja też jest średnia, bo daleko do centrum i autobus czy tramwaj tam nie dojeżdżają bezpośrednio. Czynsz, owszem zamyka się w kwocie 300 złotych. Tyle, że w sezonie letnim. Zimą wynosi ponad 530, ponieważ ogrzewanie trzeba doliczyć. A o tym poprzedni właściciel "zapomniał" powiedzieć.

Zobacz ciekawe oferty: Mieszkania na sprzedaż

Cena mieszkania to jednak nie wszystko

Choćby z tych względów zakup mieszkania nigdy nie może być prowadzony na szybko. To z reguły decyzja na lata, więc trzeba się do niej przygotować. Aż 68 procent osób przy wyborze nieruchomości kieruje się jej ceną – wynika z badania TNS. Tymczasem eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego mówią, że powinno się przeanalizować również inne czynniki, mogące wpłynąć na wysokość kosztów eksploatacyjnych mieszkania czy na wydatki związane z przeprowadzką.

Z życia wzięte: Wybudowali dom w cenie mieszkania 

– Na pytanie: co decyduje o atrakcyjności oferty sprzedaży mieszkania, większość Polaków prawdopodobnie wskazałaby koszt jako główny wyznacznik – uważają eksperci z ZFDF. – Konsekwencje nabycia lokalu będziemy ponosić przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Dobrze też mieć świadomość, co kształtuje cenę nieruchomości. Ta wiedza pozwoli nam na uniknięcie płacenia za parametry lokalu, które nie stanowią dla nas wartości.

Lokalizacja mieszkania w cenie

Lokalizacja może mieć duży udział w kształtowaniu ceny nieruchomości. Nawet o ok. 200 tys. zł więcej zapłacimy za nieruchomość w centrum miasta niż za jednakowe mieszkanie na jego obrzeżach. Przykładowo, nabywca dwupokojowego 60-metrowego mieszkania w warszawskim Śródmieściu wyda na nie 650 tys. zł, a taka sama nieruchomość, tyle, że na Białołęce będzie kosztowała „jedyne" 450 tys. zł.

Warto zobaczyć oferty: Mieszkania na sprzedaż w Warszawie

– Wybór lokalu znacznie oddalonego od centrum ma jednak też swoje minusy – mówi Jarosław Sadowski, ekspert ZFDF, Expandera. – Mogą się o tym przekonać osoby co dzień dojeżdżające do pracy bądź młodzi rodzice, którzy muszą dowozić dziecko do przedszkola. Codzienne dojazdy oznaczają stratę czasu oraz pieniędzy na paliwo czy bilety. Dlatego wcześniej warto sprawdzić, czy miejsce, w którym planujemy zamieszkać, jest dobrze skomunikowane z centrum. Ważne jest także najbliższe otoczenie, obecność punktów usługowo-handlowych, parków czy urzędów. Natomiast ujemnie na komfort mieszkania może wpływać bliskość torów kolejowych i ruchliwe ulice tuż pod oknem.

Przeczytaj: Jakie sąsiedztwo nie jest wskazane

Metraż i układ pomieszczeń mają znaczenie

Kolejnym czynnikiem jest standard i stan techniczny mieszkania. Liczy się metraż oraz układ pomieszczeń. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego trzeba się liczyć z ewentualną koniecznością przeprowadzenia remontu, co jeszcze bardziej nadszarpnie nasz budżet. Zdarza się, że czasem na remont wydajemy drugie tyle, co na zakup lokalu.

Zakup mieszkania na lata

– Zakup nieruchomości zwykle wiąże się z inwestycją na długie lata, dlatego zainteresowani powinni przyjąć perspektywę długoterminową i zastanowić się, czy mieszkanie, jakiego potrzebują w tym momencie, będzie spełniało swoją funkcję również za np. 10 lat – dodaje Michał Krajkowski, ekspert ZFDF, Notus Doradcy Finansowi. – Młodzi ludzie mogą być skłonni do nabycia niewielkiego lokalu. Gdy założą jednak rodzinę, dotychczasowy metraż może nie wystarczać.

Układ pomieszczeń

Na komfort mieszkania będzie rzutował również układ pomieszczeń. Trzeba się też zastanowić, czy problemem nie będzie korzystanie z przechodnich pokoi lub brak balkonu. Znaczenie ma też usytuowanie mieszkania w budynku. Te na parterze nie cieszą się zbytnią popularnością, gdyż są częściej narażone na włamania. Z drugiej strony, decydując się na mieszkanie na wyższych piętrach, należy sprawdzić, czy budynek ma windę.

Stan prawny nieruchomości pod lupą

Nieuporządkowane kwestie dotyczące własności mogą przysporzyć trudności nowym mieszkańcom. Zanim podpiszemy umowę ze sprzedającym, musimy mieć pewność, że on jest jedynym właścicielem domu. Musimy też wiedzieć, czy lokal nie jest obciążony hipoteką, prawem dożywocia lub roszczeniami osób trzecich. Potwierdzenie takich danych znajdziemy w księdze wieczystej, a więc dokumencie opisującym stan prawny nieruchomości.

Warto wiedzieć: Na jakie zapisy w księdze wieczystej zwracać uwagę

Autor: Katarzyna Piojda
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Tak płytko i ogólnie potraktowany temat, że aż szkoda zmarnowanego czasu.
Ale autorka 4 000 znaków postawiła więc dzynk, kaska za pracę jest.
KokoS, 07.10.2015, 09:56
Cena rzeczywiście nie jest najważniejsza, stawiam na dobrą lokalizację, tam mam gwarancję większych zysków i większego zainteresowania wynajmem. Warto też przy zakupie pod wynajem wziąć pod uwagę ofertę Wola Invest, aparthotel to też dobre rozwiązanie przy zakupie pod wynajem.
ola, 20.12.2015, 20:27
Warto negocjować i szukać ciekawych ofert i promocji, oczywiście pewnych i sprawdzonych, np osiedle Arkadia Łomianki, jest już gotowe, można oglądać mieszkania, wysoki standard wykonania to ogromny atut a to nie wszystko.
olkowska, 06.01.2016, 14:45
Cena też jest istotna, nie oszukujmy się :) ja np kupując mieszkanie w Wawie skorzystałam z rabatu, jaki zaoferował mi deweloper Ronson http://ronson.pl/ Ale też duże znaczenie miała dla mnie lokalizacja. Nie chciałam jechać godzinę lub dłużej do pracy :/ osiedle Moko gdzie kupiłam mieszkanie ma kilka minut do metra, bardzo mi to odpowiada :)
Dominika, 02.03.2016, 12:18
Program dofinansowania MDM to dobre rozwiązanie. Ja dostałem całkiem sporą dopłatę, co umożliwiło i przyspieszyło wszystkie sprawy i formalności związane z kredytem i kupnem.
Na ich stronie wszystko jest dobrze i klarownie przedstawione:
http://mieszkaniedlamlodych.com/program-miesz kanie-dla-mlodych-podstawowe-zagadnienia-cz-1-najczestsze-py tania/
gość, 06.09.2016, 12:04
No właśnie - często sugerujemy się tylko ceną, nie patrząc na inne parametry mieszkania. Dla mnie najważniejszymi są: stan techniczny, lokalizacja i infrastruktura. Przymierzam się, zeby pooglądać jakieś nowe apartamenty Warszawa wydaje mi się pod tym względem najkorzystniejsza. Co sądzicie?
Magdalena, 29.09.2017, 12:59