Home staging, czyli sposób na szybkie sprzedanie mieszkania

Chcesz sprzedać nieruchomość, lecz mimo wizyt klientów Nikt nie zdecydował się na kupno? Sprzedający może przed twoją wizytą zdecydować się na home staging, czyli fachowe przygotowanie domu na sprzedaż lub wynajem. Zobacz, czy warto kupić mieszkanie poddane home stagingowi.
 • Mieszkanie przed i po zmianach

  Home staging sprawi, że sprzedaż swoje mieszkanie szybciej i za rozsądną cenę. Wprowadzone zmiany przyciągną uwagę potencjalnych kupców.

  home2sell.pl
 • pokój przed zmianami (kolejne zdjęcie pokój po zmianach)

  "Smutny", ciemny, w nieodpowiednich kolorach pokój przed zmianami wprowadzonymi przez home stagera.

  hs-wroclaw.pl
 • pokój po zmianach

  Rozjaśniony, "ciepły", gotowy do sprzedaży pokój po zmianach wprowadzonych przez specjalistę.

  hs-wroclaw.pl
 • kuchnia przed zmianami (kolejne zdjęcie kuchnia po zmianach)

  Przepełniona zbędnymi drobiazgami, nieuporządkowana kuchnia.

  hs-wroclaw.pl
 • kuchnia po zmianach

  Kuchnia rozjaśniona, uporządkowana, gotowa do oglądania przez klientów.

  hs-wroclaw.pl

Home staging w wolnym tłumaczeniu oznacza domową teatralizację lub inscenizację.
– To profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Innymi słowy powodujemy, by nieruchomość przekształcić na „gotową do zamieszkania". Głównym zadaniem jest odpersonalizowanie danego wnętrza, tak aby podczas jego oglądania potencjalny nabywca mógł sobie wyobrazić w nim samego siebie, a nie czuł się jakby był u kogoś w odwiedzinach – tłumaczy Zuzanna Czerniejewska, home stagerka, założycielka firmy home2sell. W praktyce home staging oznacza zatem nic innego jak fachowe, podnoszące walory estetyczne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, bo liczy się przecież pierwsze wrażenie.

Szukasz domu lub mieszkania? Zajrzyj tutajMieszkania na sprzedaż 

Metoda na home stage przywędrowała do nas z Wielkiej Brytanii. W USA home staging stanowi podstawowe narzędzie marketingu już od lat 70-tych. W Polsce, mimo coraz większej liczy home stagerów zajmujących się przygotowaniem mieszkania na szybką sprzedaż, metoda ta nie jest tak popularna. Jednak z każdym rokiem na temat home staging'u powstaje coraz więcej publikacji.

Konsultacja z home stagerem i jej cena

Cena pierwszej wizyty home stagera w naszym mieszkaniu waha się od 200– 500 zł (w zależności od firmy i miasta) i trwa ok. 3 godziny. To spotkanie konsultacyjne, podczas którego specjaliści dokonują analizy całej nieruchomości. Ale nie tylko. Bywa, że właśnie już podczas pierwszej wizyty projektant wie, jak zmienić mieszkanie, by usprawnić proces sprzedaży. Wtedy specjalista sam zmienia mieszkanie bądź daje wskazówki właścicielowi, co zrobić, by mieszkanie zachwycało aranżacją. Kiedy jednak home stager zadecyduje, że zmiany powinny być bardziej radykalne, stworzy dla klienta indywidualny projekt, najczęściej w formie poradnika czy raportu. Wówczas specjalista doradzi, jak urządzić wnętrze, ale nie tylko. Na życzenie klienta zorganizuje też ekipę remontową, która dokona zmian. Poradnik dostosowany będzie do potrzeb klienta. Specjalista uwzględni w nim wszystkie uwagi inwestora, sporządzi kosztorys oraz dostosuje aranżację do zasobów portfela swojego klienta.

Zobacz, jak sporządzić umowę: Wzór aktu notarialnego sprzedaży mieszkania

Dwa oblicza home staging'u: drobne i radykalne zmiany

Celem home staging'u jest wyróżnienie oferty sprzedaży spośród wielu innych. Dzieje się to za pomocą uniwersalnej zmiany aranżacji. Skutkiem zmian jest szybka, efektywna sprzedaż mieszkania za najwyższą cenę.

Sprzedaj nieruchomość

Proces zmian aranżacji pomieszczeń może polegać na drobnych zmianach:

 • przestawieniu półek czy mebli,
 • zmianie firan,
 • doborze dodatków i elementów dekoracyjnych,
 • doświetlaniu pomieszczenia,
 • wprowadzeniu nowego, świeżego zapachu we wnętrzu,
 • usuwaniu zbędnych rzeczy, które optycznie zmniejszają pomieszczenia,
 • sprzątaniu.

Ale zmiany mogą być też radykalne, remontowo-aranżacyjne:

 • malowanie ścian, sufitów, fug,
 • naprawy rzeczy popsutych,
 • zmiana umeblowania i oświetlenia,
 • zmiana funkcji pomieszczeń.

Dowiedz się: Jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości 

E-staging – sposobem na sprzedaż mieszkania w stanie surowym

E- staging to nowa forma home staging'u dostępna na rynku nieruchomości. Dedykowana jest przede wszystkim osobom, które posiadają nieruchomość w stanie deweloperskim. Poprzez odpowiednio dopasowaną wizualizację przestrzeni, potencjalny klient z łatwością wyobrazi sobie jak może wyglądać jego przyszłe mieszkanie bądź dom. 

Autor: Agata Kaźmierczak
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Osobiści znam taką osobę w Opolu , jest fachowa i zna sie na rzeczy . pracuje szybko i skutecznie. Udało mi się i wiem jeszcze o kilku mieszkaniach , które zostały przygotowane do sprzedaży przez Home stag'era
polecam .Mogę udostępnić na priv
dzięciołowska, 08.04.2013, 18:50
Uprzejmie proszę o namiar na tę osobę, dziękuję i pozdrawiam.
sylpyk@gmail.com
Sylwia
Klosa, 22.08.2013, 00:05
Komentarz został usunięty.
Cieszę, że Home Staging jest coraz bardziej popularny. Mniej więcej rok temu skorzystałam z właśnie tego typu usług przy sprzedaży mieszkania. Zdecydowanie polecam.
Aleksandra, 11.03.2015, 12:51