Sztukaterie: modna dekoracja ścian

Aranżacja wnętrza z zastosowaniem elementów sztukateryjnych sprawia, że pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru. Oto propozycje jak w prosty sposób odmienić swoje mieszkanie.
 • Nowoczesna aranżacja z wykorzystaniem listew dekoracyjnych z kolekcji Lux

  Nowoczesna aranżacja z wykorzystaniem listew dekoracyjnych sufitowych i naścienno-sufitowych. Listwy dostępne są w wielu kształtach i szerokościach.

  Marbet Decor
 • Sztukaterie we wnętrzu

  Jeżeli chcemy otrzymać efekt misternej dekoracji niczym z barokowego pałacu, najlepiej powierzyć dekorację ścian rzemieślnikowi czyli profesjonalnemu sztukatorowi.

  Modani
 • Sztukaterie we wnętrzach

  Sztukaterie najlepiej prezentują się we wnętrzu o charakterze historycznym. Dla kontrastu można zestawić je z nowoczesnymi meblami, tak jak w tym przypadku francuskiej firmy Ligne Roset.

  Ligne Roset

Gładkie ściany pomalowane na jednolity kolor to klasyka. Jeśli jednak zależy nam, aby nasze wnętrze wyglądało naprawdę wyjątkowo, warto zastanowić się, jakie zmiany wprowadzić. Najprościej zacząć od dekoracji ścian. Proponujemy łatwy sposób, który znany jest od wieków, a teraz przeżywa swój renesans we współczesnych wnętrzach – sztukaterie.

Co to są sztukaterie i z jakich materiałów są wykonane

To elementy dekoracyjne ścian elewacyjnych oraz wewnętrznych. Najtrwalsze i najdroższe zrobione są z gipsu. Ten bardzo plastyczny materiał, łatwy w modelowaniu, w obróbce i cakowicie ekologiczny, wykorzystywany był do zdobienia ścian od stuleci. Jednak ze względu na cenę zaczęto zastępować go innymi, tańszymi materiałami.

Dziś do wyrobu elementów sztukateryjnych używa się styropianu, polistyrenu ekstrudowango lub żywicy poliestrowej. Styropian ma swoje wady i zalety. Jest lekki, odporny na wilgoć, łatwy w obróbce oraz montażu, nie jest jednak trwały, chociaż elementy styropianowe (zwłaszcza te używane na zewnątrz) pokrywa się dodatkowo warstwą ochronną wzmocnioną włóknem szklanym. Dlatego styropianowe sztukaterie najlepiej montować w miejscach najmniej narażonych na uszkodzenia, na przykład na suficie. Inaczej prędzej czy później popsują się, choćby w trakcie sprzątania, a raz uszkodzone nie nadają się już do naprawy. Trwalszym materiałem są listwy z polistyrenu ekstrudowanego i utwardzonej pianki poliuretanowej. Montuje się je tak samo, ale są o wiele twardsze i odporniejsze na ukruszenia. Trzeba pamiętać, aby po zamontowaniu pomalować je farbą do ścian, inaczej będzie widać, że są z innego materiału niż ściana czy sufit.

Zabieg malowania dotyczy zresztą wszystkich sztukaterii. Do gipsowych i styropianowych elelmentów nadaje się najlepiej farba emulsyjna (w przypadku gipsu pamiętajmy o wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni). Sztukaterie same w sobie są ozdobą, dlatego najczęściej malujemy je na ten sam kolor co ściany. Nie będą wtedy dominować we wnętrzu, a dyskretnie nadadzą mu eleganckiego charakteru.  

Zakup i montaż sztukaterii

Jeżeli zależy nam na czasie, możemy kupić gotowe elementy i zamontować je sami. Nie jest to trudne. Potrzebny będzie jedynie dobry klej do tynku. Ściana przed nałożeniem sztukaterii powinna być dokładnie wyrównana, wygładzona i odpylona. Dopiero po naklejeniu elementów malujemy całość. Na rynku jest bardzo dużo firm produkujących gotowe sztukaterie. Możemy je zamówić w dowolnym stylu, pamiętajmy jedank, żeby korespondowały one z architekturą mieszkania. Kiedy zależy nam, żeby efekt był naprawdę wyjątkowy, a sztukaterie cieszyły nas przez wiele lat, warto zwrócić się o wykonanie projektu  i montaż do profesjonalnego sztukatora. Możemy też poprosić go o zrobienie odlewów gipsowych według naszego pomysłu. 

Do jakich wnętrz pasują sztukaterie

Sztukaterie to bardzo stara metoda dekorowania ścian. Najlepiej będą prezentowały się we wnętrzach historycznych, albo na przykład w starej kamienicy. Nie polecamy ich do niskich mieszkań w bloku, mogą wyglądać karykaturalnie i dodatkowo wizualnie pomniejszać pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że również nie wszystkie meble oraz sprzęty będą dobrze prezebtowały się w towarzystwie sztukaterii. Dlatego zanim zdecydujemy się na tę formę dekorowania ścian, warto wcześniej zastanowić się nad pomysłem na urządzenie wnętrza. Zawsze można zasięgnąć rady profesjonalisty, na przykład projektanta wnętrz.

Autor: J. Kornecka
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
Ja z własnego doświadczenia mogę polecić panele 3D do dekoracji ścian :) mam je od Loft Design System i wyglądają super w mojej sypialni, nawet mąż jest zadowolony :) polecam obejrzeć ich galerię na stronie i przekonać się jak te panele wyglądają :)
KasiaP, 23.10.2015, 09:16
@KasiaP - muszę się zgodzić, że wyglądają ładnie. jak będę robiła remont w domu to zastanowię się nad nimi :P
Iwona, 29.10.2015, 13:02