Stare płytki na nowo. Zmiana wyglądu łazienki niskim kosztem

Remont łazienki często stanowi wyzwanie tak dla fachowców, jak i dla naszego portfela. Można jednak obniżyć koszty, nie rezygnując z upiększenia i unowocześnienia łazienki. Jednym z rozwiązań jest renowacja płytek ściennych.
  • Stare płytki ścienne

    Stare płytki zyskają na wyglądzie, jeśli wymienimy lub odnowimy fugi

    sxc.hu

Zazwyczaj remont łazienki trwa długo, szczególnie gdy w grę wchodzi wymiana płytek. Wiele osób zastanawia się, jak zmienić wystrój łazienki by był mniej uciążliwy dla domowników i niedrogi. Okazuje się, że zrywanie starych płytek i kupowanie nowych wcale nie jest konieczne. Można spróbować odnowić stare płytki samemu, stosując specjalne impregnaty, preparaty olejowe lub po prostu silnie skoncentrowane detergenty. Warto również przemyśleć o odświeżeniu lub zmianie koloru fug. W tym celu należy zaopatrzyć się w renowator do spoin w wybranym przez nas kolorze. W sklepach budowlanych dostępne są również specjalne preparaty do czyszczenia zabrudzonych fug. Cierpliwe osoby mogą wymienić stare spoiny na nowe – jest to jednak bardzo żmudna praca.

Jeśli jednak zależy nam na wymianie płytek, ale przeraża nas bałagan, jaki powstanie przy skuwaniu starych, możemy zdecydować się na ułożenie nowych na już istniejących płytkach. Jednak najpierw trzeba sprawdzić, opukując stare płytki, czy dobrze trzymają się podłoża.

Zobacz również: Wymiana pękniętej płytki na nową

Kolejnym sposobem na tanie odnowienie wnętrza łazienki jest wymiana tylko uszkodzonych płytek i uzupełnienie ich nowymi. Daje to naprawdę ciekawy efekt. A dla odważniejszych zalecamy malowanie płytek specjalnymi farbkami. Ciekawe motywy dekoracyjne można wymyśleć samemu albo poprosić o pomoc dziecko, które dodatkowo będzie miało dużo radości i zabawy. Wykorzystanie szablonów malarskich jest również dobrym pomysłem.

Wygląd łazienki można również zmienić przemalowując na inny kolor lub wykładając tapetą wodoodporną ściany nad płytkami. Jednak chyba najszybszym i najtańszym sposobem na nowy wygląd starych płytek będą naklejki. Obecnie na rynku pojawiły się specjalne naklejki na płytki wykonane z wytrzymałej, matowej folii samoprzylepnej. Są one bardzo łatwe w zastosowaniu, do tego odporne na wodę i wilgoć. W ciągu 5 minut można pięknie ozdobić płytki ceramiczne. I co najważniejsze – są tanie.

A może ktoś z Was zna jakieś inne, ciekawe sposoby na odnowienie wnętrza łazienki? Zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Ale porada O_O na stare płytki położyć nowe. No rewelacja ...
Ania, 08.11.2011, 17:18
sam zdecydowałem się na położenie nowych płytek na stare; spróbuj skuć płytki w łazience i zobacz w jak opłakanym stanie będzie reszta mieszkania - kurz, kurz... wszędzie; ja zrobiłem błąd odnawiając mieszkanie; nie sądziłem, że znajdę kasę na remont łazienki, a jendak się udało, dlatego wybrałem opcję płytki na płytki bo szkoda mi było nowo pomalowanych ścian
bart, 09.11.2011, 09:57
Co za denny tekst. Kompletnie nic nie wnosi. Brawo dla autora/ki.
heh, 09.11.2011, 09:43
kurcze....pisząc taki artykuł trzeba trochę poszperać, poczytać, posprawdzać.....co to znaczy pomalować płytki "specjalnymi farbami" - to chyba nic nie mówi...a no i te "ciekawe motywy dekoracyjne"- zainspirowały mnie nie ma co
alpina, 09.11.2011, 11:18
są na tyle ciekawe, na ile starczy Ci wyobraźni; a uwierz mi satysfakcja z efektu końcowego jest ogromna :) ja użyłam też takich farb do dekoracji lustra, ktore w czasie przyklejania do ściany pękło :(
:), 15.11.2011, 10:33
to tak jakbyś ubrał ,nowe gacie na stare he he
baba, 22.11.2011, 16:36
a czy ktoś wie jaką farbą pomalować płytki
Jabłońska, 09.09.2013, 08:39
ja to mam i niejestem zadowolona tylko wodom myc niewolno nic naklejac na plytki bo farba zejdzie:(
asia, 20.12.2013, 19:13