Remont mieszkania. Zatrudnić ekipę, czy przeprowadzić go samemu? Poradnik

Samodzielne wykonany remont to zazwyczaj satysfakcja gwarantowana. Czasem warto jednak zatrudnić fachowców. W czym mogą oni nam pomóc?
  • Remont

    Stawiając na fachowców, musimy mieć pewność, że faktycznie znają się na rzeczy. Najlepiej wybrać tych, z których usług korzystali krewni czy znajomi.

    Bolix

Przed rozpoczęciem prac samemu należy przeprowadzić rzetelną ocenę możliwości i potrzeb. Pod uwagę weźmy: doświadczenie i zaplecze materiałowe. Jeśli nie dysponujemy wolnym czasem, remont może przeciągać się w nieskończoność. Impuls do rozważenia zatrudnienia fachowców może stanowić prosta refleksja, że natłok obowiązków przerasta nasze zdolności. Wskazane jest także zwrócenie uwagi na detale, wpływające na sprawny przebieg robót.

Zakres prac remontowych

Zgodnie z prawem czynności związane z instalacjami gazowymi, wodno-kanalizacyjnymi albo przynajmniej niektórymi elektrycznymi, powinny być wykonane przez lub w porozumieniu ze specjalistą. Chodzi o finalne osiągnięcie rozwiązania. Zdarza się jednak, że również „wykończeniówka" ścian i podłóg wymaga konkretnych kwalifikacji.

Dobrze wiedzieć: Gdzie szukać pieniędzy na remont

- Do prawidłowego nałożenia farby lub tynku wystarczą na ogół podstawowe zdolności manualne i zastosowanie się do ogólnie przyjętych zaleceń wykonawczych – mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej. – Większe doświadczenie przyda się przy wieloetapowych realizacjach związanych np. z renowacją i zabezpieczeniem konstrukcji balkonu, ociepleniem elewacji, a niekiedy nawet z kładzeniem płytek czy parkietów. Doświadczenie może opłacić się już na etapie kompletowania materiałów.

Materiały do remontu

Fachowcy korzystają często ze zniżek w hurtowniach budowlanych. To może wpłynąć korzystnie na nasz budżet remontowy. Tyle, że wówczas faktura wystawiana jest zazwyczaj właśnie na nich. Trzeba z góry ustalić szczegóły rozliczeń za zakup towaru – zwrot za benzynę lub np. poświęcony czas.

W każdym przypadku zaletą korzystania ze wsparcia zawodowców jest ich znajomość trendów i technologii, a przede wszystkim produktów. Nie zaszkodzi więc choćby ograniczenie się do prośby zaprzyjaźnionych wykonawców o poradę. Nawet, gdy wielu z nich preferuje tylko określone marki. Argumenty poparte wiedzą są ważniejsze niż przyzwyczajenia.

Narzędzia do prac remontowych

Ważny jest sprzęt. Niektóre narzędzia są w większości domów. Innych można poszukać u znajomych lub w specjalnych wypożyczalniach. Usługa z zewnątrz też powinna gwarantować zaplecze. Przykładowo cyklinowanie podłóg rozpisane jest już często z uwzględnieniem maszyn, lakierów, akcesoriów malarskich i samej pracy. Tym samym łatwo porównać ceny oferowane przez fachowców z wydatkami, jakie sami byśmy ponieśli na remont. Więcej trudności może przynieść dodanie do tego zestawienia naszych umiejętności i czasu.

Harmonogram prac

Musimy mieć pewność, że ekipa faktycznie zna się na rzeczy. To dlatego popularna jest praktyka poleceń przy wybieraniu ekipy. Niektóre zadania można podzielić między osoby, zwłaszcza, gdy remont przebiega planowo.

Poczytaj też: Dobrze przemyślany remont mieszkania i domu 

Należy uważać, aby każdy punkt harmonogramu robót był kompletnym, zamkniętym etapem i nie kolidował z innymi. – Prace powinny być realizowane w jednym, konsekwentnym ciągu wykonawczym, zapewniającym optymalne wykorzystanie materiałów i uzyskanie jednolitego efektu – dodaje Marek Zając. 

Katarzyna Piojda

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Bolix
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Komentarz został usunięty.
ELEKTYRYK , 26.07.2013, 08:20
Wszystko zależy od rozmiaru remontu jaki jest przed nami, a także naszych umiejętności. Na pewno są takie czynności remontowe, które możemy wykonać samodzielnie i zatrudnianie ekipy remontowej nie jest konieczne. Z pewnością każdy poradzi sobie np. z malowaniem ścian. Wystarczy wybrać odpowiednie materiały i zapoznać się z instrukcją do nich załączoną. Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo porady jak przeprowadzić niektóre czynności remontowe w domu, służymy także pomocą i chętnie odpowiemy na pytania.
FarbyKabe, 08.08.2013, 14:57
Ja powiem wam, że uważam, że remont samemu to nie jest kosztowny wbrew pozorom.. dopiero później okazuje się, że nie było warto samemu..
Dlatego ja zdecydowałem się na współpracę z firmą Valent z Krakowa.
Adam Jankowski, 18.08.2016, 04:40
My przeprowadzamy z mężem remont sami, ucząc się zresztą na własnych błędach. Przy pierwszym remoncie zapomnieliśmy o folii ochronnej, z pomocą przyszedł nam Pakart, ale od tamtej pory pamiętamy już o wszystkim.
Ofelia, 14.11.2016, 10:28
Polecam lampy firmy https://studioswiatla.pl/pl_PL/producer/Elstead/66 Mają bardzo ładne modele, które przeniosą Was w świat prawdziwego luksusu :) Mi bardzo pasują do wnętrz tworzonych na wzór starodawnego przepychu :)
Monika, 05.01.2018, 19:57