Remont mieszkania - sposoby na wykończenie ścian

Ściany w naszym mieszkaniu mogą wyglądać oryginalnie. Ich faktura – gładka lub porowata i kolor, przy którego wyborze mamy nieograniczone możliwości, to pierwsze zmiany, które przychodzą na myśl. Oczywiście, aby osiągnąć oryginalny efekt, konieczny jest remont.
  • Dekoracja ścienna w pokoju dziecka

    Decydując się na remont, pamiętajmy, że równe podłoże jest niezbędne dla uzyskania spektakularnego efektu dekoracyjnego, który docelowo osiągniemy stosując farbę, tapetę czy fototapetę. Przygotowana we właściwy sposób powierzchnia wydobędzie urok niebanalnej dekoracji, a jej nowatorski design ma szansę wywrzeć oszałamiające wrażenie...

    jjulian812 (morguefile.com)

Czy, aby zmienić wygląd ścian, wystarczy tylko puścić wodze fantazji? A może, aby cieszyć się efektownymi wnętrzami, potrzeba czegoś więcej?

Jeśli znudziły się nam aktualne dekoracje ścienne, albo też stan ścian wymaga odświeżenia, to konieczny jest remont. Niektórych może to przerażać. Jest jednak szansa na to, że myśląc nad wymarzoną aranżacją, i oni wpadną w sidła designu.

Dostępny obecnie wybór rozwiązań do wykańczania ścian jest przeogromny. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu możemy stworzyć jedyne w swoim rodzaju dekoracje.  A na co zwrócić uwagę wybierając ścienne aranżacje?

– Klasycznym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbą. Natomiast już jej wybór nie zawsze musi sprowadzać się do standardowych barw – możemy bowiem pokusić się o farbę z wypełniaczem, np. brokat. Ciekawym rozwiązaniem będą wszelkie oryginalne efekty dekoracyjne, powstałe wskutek modelowania podłoża – przecierki, wyżłobienia, zatarcia uzyskane specjalnymi narzędziami: szpachelkami, pędzlami, gąbkami, szmatkami, itp. Dostępne na rynku palety gotowych odcieni wielu producentów stwarzają duże pole do popisu. Możemy też zdecydować się na dobór koloru według własnego uznania, wtedy jednak może być problem w uzyskaniu identycznej barwy przy kolejnym mieszaniu. Opieranie się na zdefiniowanej palecie barw, daje pewność powtarzalności koloru – uważa Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit.

Jak otrzymać wygląd ściany zgodny z naszym gustem?

Wybierając farbę do malowania ścian, poza walorami estetycznymi, należy zwrócić uwagę także na to, czego nie widać: czy produkt nie będzie uciążliwy dla alergików, jak zachowuje się w kontakcie z wilgocią, czy łatwo będzie usunąć zabrudzenia z pomalowanej tą farbą ściany. W tych rozważaniach pomoże podział powłok malarskich zgodnie z ich przeznaczeniem i właściwościami.

– Dyspersyjne farby emulsyjne są trwałe i odporne na ścieranie. Ich zaletą jest też duża wydajność oraz krótki czas schnięcia. Cechuje je gęsta konsystencja, dzięki czemu dobrze pokrywają powierzchnię. Z kolei lateksowe farby sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą, jak łazienka i kuchnia. Ich cechą charakterystyczną jest trwałość pod względem zachowania koloru, więc nadają się do wielokrotnego czyszczenia i zmywania z ich powierzchni zabrudzeń. W niewymagających pomieszczeniach wystarczy zastosować farby akrylowe – radzi ekspert.

Malowanie ścian farbą, to tylko jedno z możliwymi oczekiwaniami

Stylizując wnętrza w wybranym stylu, możemy wybrać jeden kolor i wzór lub zestawiać zróżnicowane, czy kontrastujące ze sobą motywy. To nie tylko kwestia aktualnych trendów, ale przede wszystkim tego, co nam się podoba i w jakim otoczeniu czujemy się dobrze. Prześciganie się producentów w wymyślaniu coraz większej liczby wzorów, faktur i zestawów barw, ułatwia nam zabawę modą i designem w naszych wnętrzach.

– Przy wyborze tapety nie ograniczajmy się jedynie do jej walorów estetycznych, ale zwróćmy uwagę także na jej zakres zastosowań i materiał, z którego tapeta jest wykonana. Możliwości są szerokie: dostępne są tapety papierowe, winylowe, z włókna szklanego, tekstylne czy flokowane. Materiał przekłada się na jakość tapety i trwałość jej użytkowania, warto więc przyjrzeć się bliżej parametrom wybranego produktu – mówi Maciej Iwaniec.

Ekspert zwraca również uwagę na rosnące zainteresowanie modnym w ostatnim czasie rozwiązaniem dekoracyjnym, jakim są fototapety.

Zobacz również: Podkreśl styl w mieszkaniu fototapetą

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zdobienie ścian fototapetami, pozostawionymi jako produkt końcowy lub pokrytymi dodatkowo taflą laminowanego szkła hartowanego, które umożliwia stosowanie fototapety w miejscach stałego kontaktu z wodą czy wysoką temperaturą, na przykład w kuchni.

Fototapeta to efektowna ozdoba, która potrafi zaczarować wnętrza i wprowadzić niepowtarzalny klimat do salonu, sypialni, ale też do kuchni czy łazienki. Dobierając fototapety kolorowe, czarno-białe albo w sepii, nadamy ścianom wyrazisty charakter. Na fototapetę możemy wykorzystać własnoręcznie wykonane zdjęcie lub propozycje katalogowe. Bogaty wybór wzorów pozwala na swobodę aranżacji i dobór zarówno koloru fototapety, jak i tła, do naszych upodobań i efektu, jaki chcemy osiągnąć we wnętrzu.


Fototapeta na ścianie
Fototapeta z ogromną panoramą Nowego Jorku narzuci wnętrzu styl.fot. kidstown.pl

 

Co zrobić, by farba, tapeta czy fototapeta rzeczywiście zdobiły ściany 

Kiedy już oczami wyobraźni widzimy efekt końcowy w remontowanym wnętrzu, to musimy odpowiednio przygotować ścianę. Tylko wtedy nasze designerskie koncepcje będą się na niej dobrze prezentować. Zwracamy uwagę na kilka prostych zasad.

– Rozpoczynając remont, musimy przede wszystkim usunąć ze ścian stare powłoki malarskie i dekoracyjne oraz odpowiednio przygotować podłoże. Nawet najbardziej wyszukany wzór tapety, czy kolor farby, nie zatuszuje nierówności i ubytków na dekorowanej powierzchni, a dodatkowo może uwydatnić mankamenty ściany. Niewielkie nierówności ścian, do ok. 5 mm, najlepiej wyrównać gładzią szpachlową. Większe krzywizny wymagają już grubszej warstwy gipsu tynkarskiego, aplikowanej po uprzednim nałożeniu gruntu. Gips tynkarski należy przed wyschnięciem wygładzić szpachlą do gipsu (cykliną). Jest to stosunkowo twardy surowiec i z tego względu trudny do późniejszej obróbki. Kolejnym etapem jest szlifowanie ścian pacą z naciągniętą siatką lub papierem ściernym. Po ukończeniu etapu prac związanych z nakładaniem warstwy gipsu, całą ścianę należy ponownie zagruntować i odczekać, aż wyschnie. Dopiero wtedy na ścianę nakłada się gładź, a po jej wyschnięciu, wyrównane ściany możemy poddać dalszym zabiegom – radzi ekspert.

 


Dekoracja ścian
Eksponowana w pomieszczeniu ściana powinna nie mieć wad.fot. Kasia Bialasiewicz/Fotolia.com 

 

Do przygotowania odpowiedniej bazy pod wykończenie ścian można również zastosować zaprawę cementowo-wapienną do nakładania maszynowego.

– To rozwiązanie zdaje egzamin zwłaszcza przy wykonywaniu tradycyjnych tynków na zupełnie „gołych" ścianach. Gotowe tynki maszynowe są szczególnie polecane na podłoża z materiałów o wysokiej izolacyjności cieplnej, takich jak, np. pustaki, bloczki lub inne elementy z betonu komórkowego. Mogą być również stosowane na powierzchnie z elementów ceramicznych i wapienno-piaskowych (silikatów) oraz z betonu. Tynk maszynowy występuje w postaci gotowej, suchej, cementowo-wapiennej mieszanki tynkarskiej. Nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń, również tych o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka. Nakłada się go na ściany lub sufity metodą mechaniczną używając agregatu tynkarskiego. Jednak z powodzeniem można go narzucać także ręcznie. Podłoże powinno być, nieprzemarznięte, odpylone, wolne od wykwitów i lekko zwilżone wodą. Tynk maszynowy natryskuje się zazwyczaj pasmami, dwukrotnie, a następnie ściąga łatą. Po stwardnieniu wystarczy już tylko zatrzeć powierzchnię pacą styropianową, gąbką lub filcówką. Podczas zacierania zaprawy, czy to gipsowej, czy cementowo-wapiennej, pamiętajmy, że im bardziej będzie chropowata, tym lepsza będzie przyczepność kolejnej warstwy. Dlatego nie zacierajmy jej na gładko, jeśli zamierzamy do niej kleić różnego rodzaju elementy dekoracyjne – wyjaśnia ekspert.

Radzimy również: Jak zdobyć pieniądze na remont mieszkania 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

fajnym pomysłem jest ten, który my wcieliliśmy w trakcie ostatniego remontu: kupuje się glinkę wenecką Magnata w dwóch kolorach, jaśniejszym i ciemniejszym, glinkę trzeba oczywiście zabarwić odpowiednimi pigmentami, potem nakłada jedną warstwę ruchami zamaszystymi, choć nie należy tu przesadzać :-) Jak pierwsza warstwa glinki wyschnie, to od razu kładziemy drugą i pędzelkiem delikatnie mieszamy kolory. Efekt końcowy jest super - kolory przenikają się i jak idziemy do znajomych to mamy pewność, że nie zobaczymy tej samej farby na ścianie co u nas :-)
salomea, 27.12.2013, 19:52
Tak się zastanawiam, po nowym roku chciałabym jakieś małe zmiany wprowadzić do mojego salonu. Mam taki katalog magnata i podoba mi się w nim stiuk wenecki "efekt tęczy". Zastanawiam się czy będzie pasował do klasycznego wystroju mojego dużego pokoju, gdzie meble są stare (aczkolwiek odświeżone), stylowe i bardzo klasyczne... co myślicie?
Nosowska, 29.12.2013, 15:11