Psychologia barw w aranżacji wnętrz

To samo wnętrze w zależności od zastosowanych w nim kolorów możemy odbierać na skrajnie różne sposoby. Podpowiadamy, jak kreować charakter pomieszczenia za pomocą barw.
 • Błękit na chwilę relaksu

  Kolor niebieski działa uspokajająco i pobudza twórcze myślenie. To po co nam książki!

  Pexels (pixabay.com)
 • Zielony w aranżacji wnętrza

  Zielony kolor we wnętrzu pomoże ukoić nerwy.

  Malfarb
 • Zielony w aranżacji wnętrza

  Zielona sypialnia jest miejscem oderwania od stresu i zgiełku. Ten kolor jest szczególnie polecany dla tych, którzy mają problem z zasypianiem.

  GregoryButler (pixabay.com)
 • Zółty w aranżacji wnętrz

  Głębokie żółcie sprzyjają kreatywności. Jednak nie należy z nimi przesadzać, ponieważ szybko męczą oczy. Warto postawić na pastelowe odcienie tego koloru.

  keresi72
 • Pastelowe ściany w aranżacji wnętrza

  Malfarb
 • Pastelowa żółć w gabinecie

  Żółć świetnie sprawi się w gabinetach czy pokojach dziecięcych, ponieważ sprzyja szybkiemu uczeniu i utrzymaniu koncentracji.

  JamesDeMers (pixabay.com)
 • Brąz w aranżacji wnętrza

  Brąz sprzyja odprężeniu. Byle nie był zbyt ciemny.

  keresi72
 • Jasne kolory w aranżacji wnętrz

  Czyste i jasne wnętrza sprawiają, że łatwiej jest się nam odprężyć i skupić.

  jeanvdmeulen (pixabay.pl)
 • Pastelowe kolory w aranżacji wnętrz

  Wnętrza w pastelowych kolorach nie muszą być nudne. Wystarczy kilka ciemniejszych dodatków, żeby nadać mu wyrazistości. Nie trzeba używać drażniących i pstrokatych kolorów.

  MemoryCatcher (pixabay.pl)
 • Neutralne kolory w aranżacji wnętrz

  Barwy neutralne mają tą zaletę, że wpasowują się w każdy styl aranżacyjny. Gdy kolor ścian jest spokojny można poszaleć z dodatkami.

  Pexels (pixabay.com)

Psycholodzy już dawno temu udowodnili, że kolorystyka otoczenia bardzo wyraźnie wpływa na nasze zachowanie – niektóre barwy wprawiają nas w dobry nastrój, inne sprzyjają odpoczynkowi, a jeszcze inne pomagają w nauce i koncentracji.

Przeczytaj poradnik: Jak malować sufit i ściany? Malowanie krok po kroku 

– Psychologiczny aspekt kolorów to kwestia, o której zazwyczaj zapominamy podczas remontowania ścian w domu. W rzeczywistości zamiast kierować się modą lepiej jest postawić na barwy, w otoczeniu których będziemy czuć się naprawdę dobrze. Np. spokojna zieleń zdecydowanie lepiej sprawdzi się w sypialni niż krzykliwy fiolet – pomaga ona bowiem odprężyć się i wyciszyć po całym dniu. Podobnie w pokoju ucznia warto zastosować nieco stonowanego żółtego, gdyż ułatwia on koncentrację i przyswajanie wiedzy – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Zobaczymy, jak poszczególne rodzaje barw wpływają na nasze samopoczucie, a także czym kierować się podczas dobierania kolorów do różnorodnych typów pomieszczeń.

Kolory neutralne

Biel oraz szarość to barwy neutralne – nie wpływają na nas w wyraźny sposób, co sprawia, że z powodzeniem sprawdzają się w różnych rodzajach pomieszczeń. Mogą jednak pomagać w oczyszczeniu umysłu, a tym samym dawać nam poczucie spokoju. Jednocześnie neutralny charakter sprawia, że stanowią dobre tło dla innych odcieni. Stanowią też niejako „bezpieczne rozwiązanie" – jeśli mamy problem z doborem konkretnego koloru do wnętrza, zastosowanie barwy neutralnej stanowić będzie kompromisowe rozwiązanie, którego raczej nie będziemy żałować.

Poznaj też: Malarskie sztuczki i triki, by ukryć wady wnętrza 

Kolorowy relaks

Po ciężkim dniu w pracy każdy z nas marzy o odrobinie relaksu. Prawdziwe odprężenie zapewnią nam przede wszystkim jasne, spokojne odcienie – m.in. stonowane zielenie, niezbyt ciemne brązy oraz czyste błękity.

Zieleń obniża ciśnienie krwi i daje poczucie spokoju i harmonii. Natomiast brązy sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Z tego powodu obydwa kolory okażą się dobrym wyborem np. w salonie. Z kolei błękity pomagają nam uspokoić myśli i ułatwiają zasypianie, co sprawia, że warto je wprowadzić do sypialni. Podobnie jak błękity, działają na nas pastelowe odcienie różu oraz jasne fiolety.

Te kolory poprawią nam humor

Jeśli chcemy mieć dom tętniący życiem, w którym panuje radosna atmosfera, sięgnijmy po bardziej pobudzające kolory. Jasny, wyrazisty żółty poprawia nasz humor i sprawia, że mamy mnóstwo energii. Z kolei pomarańczowy z powodzeniem sprawdza się wszędzie tam, gdzie spotykają się ludzie – wprawia nas w dobry nastrój, zachęca do zabawy, a dodatkowo poprawia apetyt (z tego powodu będzie też idealny do kuchni i jadalni).

Równie mocno działa na nas czerwień. Kolor ten podnosi ciśnienie krwi i wyraźnie pobudza do działania. Jednak w dużej ilości czerwień może wpływać na odbiorców przytłaczająco i drażniąco, dlatego lepiej stosować ją z umiarem lub w towarzystwie spokojniejszych odcieni. Jest to także kolor namiętności, dlatego można w tym odcieniu pomalować choć jedną ze ścian w sypialni. 

Kolory pomagające w pracy i nauce

Aranżując pomieszczenie, w którym będziemy pracować lub się uczyć, dobrze jest chwilę zastanowić się nad charakterem wykonywanych w nim czynności. W przypadku nauki najlepiej sprawdzi się pastelowa żółć, ułatwiająca koncentrację i szybkie przyswajanie wiedzy. Z kolei do prac analitycznych i wymagających skupienia poleca się neutralne biele, beże, szarości i błękity. Natomiast cytrynowy, nasycony żółty sprawdzi się tam, gdzie praca powiązana jest z kreatywnością (dla urozmaicenia możemy go połączyć z intensywnym zielonym). 

Polecamy poradnik: Etapy i kolejność prac wykończeniowych w domu 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Malfarb
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Jak mawiała moja projektantka z firmy decoroom: kolorystyka to jeden z najbardziej, jeśli nie najbardziej subiektywny element wykończenia mieszkań i domów.
pitupitu, 25.09.2013, 19:45
Zwracajmy też uwagę, czy nasz kolor utrzyma się w jednakowej tonacji przez dłuższy czas. Teraz wreszcie pomalowałem śnieżką i ani brud jej niestraszny ani silne słońce
daden, 30.09.2013, 11:23
Ja mam pomarańczowo-zielony salon. Trudno o bardziej energetyczne zestawienie, w jesienią i zima jest bardzo przytulnie, bo optycznie cieplej, w lato może nie do końca jest to szczęśliwe, ale na pewno jest wesoło i pozytywnie. Mam tapety, ze sklepu www.tapetuj.pl
Alicia, 07.10.2013, 10:55