Pasy na ścianie: dekoracyjne malowanie

Pionowe pasy na ścianie to bardzo dobry sposób na optyczne powiększenie niskich pomieszczeń.
  • Pasy na ścianie

    Para

Dzięki dekoracji ściany w postaci pionowych pasów możemy w łatwy i stosunkowo szybki sposób wizualnie powiększyć wysokość niskich pokoi. W tej roli sprawdzą się zarówno tapety jak i farby.

Wykańczanie ścian dwukolorowymi pasami ma na celu optyczne wydłużenie rozmiarów pokoju. Efekt można spotęgować stosując farby o dwóch różnych stopniach połysku (np. perłowym i półmatowym). Różnica widoczna jest przede wszystkim wieczorem przy sztucznym oświetleniu. Wnętrze nabiera wówczas niesamowitego klimatu. Powinniśmy pamiętać, że efekt zastosowania pasów zależy od ich ułożenia. Pionowe wydłużają pomieszczenie, a poziome dadzą wrażenie „obniżonego sufitu".

Podstawą przy malowaniu ściany jest odpowiednie zagruntowanie jej powierzchni. Na tym etapie często lekceważy się narożniki i kąty przy suficie. Tymczasem są one najbardziej narażone na oderwanie farby podczas odklejania taśmy. Dlatego warto wybrać taśmę przeznaczoną wyłącznie do malowania. Ta o słabym kleju spowoduje podciekanie farby pod spód. Natomiast taśma zbyt mocna, mimo solidnego zagruntowania, może oderwać farbę od ściany. Pamiętajmy również, że taśmę malarską odklejamy nie później niż po upływie godziny od ukońćzenia malowania. Pracę przy wykonywaniu pasów zaczynamy od nakładania farby w odcieniu ciemnym, ponieważ wbrew pozorom trudniej zakryć kolor jasny. 

Autor: mk
Współpraca: Para
0komentarzy

Polecamy