Okładziny kamieniopodobne na ścianach. Zobacz, jak można je wkomponować (zdjęcia)

Kamień ozdobny we wnętrzu pozwala zaaranżować wnętrze na nowo. Dodaje mu elegancji. Jest efektowny i niekoniecznie drogi – jeśli zastosujemy jego imitację, czyli płytki kamieniopodobne.
 • Kamieniopodobne płytki dekoracyjne

  Okładziny to ważny element aranżacji współczesnych wnętrz. Co w nich lubimy najbardziej? Architekci cenią w nich bogactwo dostępnych wzorów, wykonawcy łatwy montaż, a klienci bezproblemową eksploatację i walory estetyczne.

  Stegu
 • Salon z kominkiem

  Zanim zamontujemy płytki wokół kominka, powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki: temperaturę powietrza w przedziale od 5 do 25 stopni Celsjusza. Musimy też przygotować podłoże - powinno być ono suche, mocne i nadające się do obciążenia. Przed nałożeniem płytek konieczne jest zamontowanie na powierzchni kominka specjalnej płyty izolacyjnej, która dzięki odporności na wysokie temperatury zwiększy trwałość całej instalacji. Zaprawę najlepiej nakładać na płytkę szpachlą zębatą o rozstawie zębów 2-3 mm. Po naniesieniu kleju na płytkę należy ją docisnąć do podłoża aż do momentu wypłynięcia nadmiaru zaprawy. Korekty można wykonywać w ciągu 10 minut, dopóki klej nie zacznie zasychać.

  Stegu
 • Płytki kamieniopodobne na ścianie w salonie

  Płytki kamieniopodobne spodobają się cenią osobom, które lubią poczucie luksusu i elegancji. Szary czy kremowy kamień w towarzystwie czerni i bieli, podkreślony jedną intensywną barwą będzie centralną ale nie nachalną ozdobą pomieszczenia i wprowadzi klasyczne piękno w najlepszym wydaniu.

  Stegu
 • Okładzina kamieniopodobna

  Przypominające kamień okładziny dodają wnętrzom elegancji.

  Stegu
 • Aranżacja kominka i salonu z użyciem płytki kamieniopodobnej

  Zastosowanie kamienia dekoracyjnego lub płytek cegłopodobnych może z jednej strony podkreślić swojskość domowego paleniska, z drugiej nadać mu zupełnie inny, nowoczesny.

  Stegu
 • Okładzina kamieniopodobna na ścianie

  Imitacja kamienia może zdobić fragment ściany lub wnękę w gabinecie.

  Stegu
 • Okładzina kamieniopodobna

  Świetnie sprawdzają się w korytarzach, gdzie chronią ściany przed uszkodzeniami.

  Stegu
 • Okładziny kamieniopodobne

  Takie okładziny są lekkie, łatwe w montażu i dużo tańsze niż z naturalnego kamienia.

  Stegu

Wielość kolorów i form płytek kaminiopodobnych – ostatnio bardzo popularnych – daje duże możliwości przy projektowaniu wystroju pomieszczeń. 

Pozwala na to wielość odcieni i rozmiarów elementów kamieniopodobnych, inspirowanych architekturą wielu zakątków świata, od mroźnej Północy aż po rozgrzane słońcem uliczki śródziemnomorskich miast.

Co przemawia za zastosowaniem płytek kamiennych

– Struktury imitujące charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu wapienne bloki czy drobno cięty piaskowiec wprowadzą do nowoczesnych wnętrz delikatne ciepło – podpowiada ekspert z firmy Stegu. – Z kolei, tworzące układ szlifowanych łupków jasne kamienie dekoracyjne o surowym, północnym charakterze, doskonale harmonizują również z „chłodnymi" materiałami, takimi jak szkło i metal. Natomiast kamienie wewnętrzne o wyraźnej, wypukłej strukturze starego kamiennego muru inspirowanego kulturą śródziemnomorską, pozwolą na wyraźne zaakcentowanie reprezentacyjnych części pomieszczeń.

Zaletą okładzin jest ich lekkość, stosunkowo łatwy montaż, który pozwala na szybką metamorfozę wnętrz  i demontaż (jeśli już nam się znudzą) i niska – w porównaniu z naturalnym kamieniem – cena. Takie okładziny wytłumiają też pomieszczenia.

Zobacz: Bajkowe tapety w dziecięcym pokoju

Płytki kamieniopodobne wykonane są z naturalnych kruszyw (gipsu) i barwników. Oprócz pełnienia funkcji ozdobnej chronią ściany przed uszkodzeniami i trudniej na załamanych formach dostrzec zabrudzenia niż na gładkiej, pomalowanej w jednolitym kolorze powierzchni. To ważny atut w często używanych pomieszczeniach takich, jak domowe salony czy korytarze.

Okładziny kamieniopodobne sprawdzą się też w sypialniach, bibliotekach, domowych gabinetach jako ciekawy, surowy dodatek we wnętrzu. Natomiast nie są polecane do kuchni czy łazienki, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. 

Płytki kamieniopodobne dobrze zabezpieczone

Płytki dekoracyjne z gipsu należy zaimpregnować. Można to zrobić na dwa sposoby: metodą natryskową lub pędzlem. Spryskiwacz pozwala na uzyskanie większej wydajności i równomierne pokrycie powierzchni. Impregnat ułatwia czyszczenie gipsowej powierzchni i chroni ją przed uszkodzeniami.

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności sprawdzą się natomiast panele ścienne imitujące kamień, a wykonane z tłucznia marmurowego i poliuretanu. Możne je instalować nawet na zewnątrz. Nie dość, że ładnie wyglądają, to jeszcze ocieplają pomieszczenie, wytłumiają i zabezpieczają przed wilgocią. Nie wymagają też konserwacji i w niewielkim stopniu się ścierają.

Zobacz: Jak malować sufity i ściany

W sklepach dostępne są też imitujące kamień okładziny z betonu artystycznego lub keramzytobetonu. Są one bardziej wytrzymałe mechanicznie niż wykonane z gipsu. 

Uzupełnieniem dla płytek okładzinowych są narożniki i dodatkowe elementy dekoracyjne, np. imitujące malowidła czy płaskorzeźby.

Wybierając barwę i fakturę okładziny powinniśmy dopasować ją do innych elementów wnętrza, np. obudowy kominka czy parapetów. 

Wykonywanie okładzin wewnętrznych ścian z materiału kamieniopodobnego jest łatwiejsze niż w przypadku naturalnego kamienia – przede wszystkim są lżejsze i nie wymagają takiej precyzji. Możemy to wykonać nawet we własnym zakresie, jeśli mamy smykałkę do takich prac.

Okładziny kamieniopodobne montuje się tak jak inne płytki: na czyste, suche i wyrównane podłoże. Mocuje się je na cienkiej warstwie specjalnej zaprawy lub kleju mineralnego. Szczeliny między płytkami wypełnia się specjalną fugą.

Zobacz: Wybieramy płytki. Jakie do jakich pomieszczeń?

Płytki powinno się układać w temperaturze nie wyższej niż 20 stopni Celsjusza i nie niższej niż 5 i przy wilgotności powietrza nie większej niż 50 procent.

Autor: Edyta Hanszke
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Komentarz został usunięty.
U nas położyliśmy na ścianie Travertino - www.e-travertino.com, który wiernie imituje trawertyn, jest odporny na ścieranie, brudzenie, no i wygląda fantastycznie!
Agnes, 28.05.2016, 10:04