Nowoczesne tapety, czyli jakie. Czym się charakteryzują i ile kosztują (ZDJĘCIA)

Papierowa, winylowa, a może taka z drewnianymi wiórkami między warstwami? Wyjaśniamy, jakie są nowoczesne tapety.
 • Ekskluzywna tapeta

  Ta ekskluzywna tapeta stanowi połączenie naturalnego lnu z metalicznymi nićmi.

  Dekorian
 • Tapeta

  Tapeta wraca do łask. Jej wygląd i właściwości są jednak inne niż w przypadku tapet modnych 30 lat temu.

  Dekorian
 • Tapeta papierowa

  W pokoju dziecięcym tapety też się sprawdzają.

  Esprit
 • Tapeta papierowa

  Tapeta papierowa wykonana jest przeważnie z dwóch albo trzech warstw.

  Aquarelle
 • Tapeta winylowa

  Tapeta winylowa sprawdzi się nie tylko w salonie, ale także w kuchni czy łazience.

  Wlies
 • Tapeta winylowa na flizelinie

  Tapeta winylowa na flizelinie nadaje się do wielokrotnego użytku.

  Ugepa
 • Tapeta z włókna szklanego

  Tapeta z włókna szklanego jest zalecana nawet na pękające tynki.

  Castorama
 • Tapeta raufaza

  Tapeta raufaza ma przeważnie chropowatą powierzchnię.

  Grandeco

Tapety były modne w latach 80-tych. Obecnie wracają jednak do łask. Tyle że nowoczesne tapety prawie w niczym nie przypominają tapet sprzed lat. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tapet.

Tapeta papierowa

Tapety papierowe wykonane są z dwóch albo trzech warstw papieru, przy czym wierzchnia to ta z nadrukiem. Tapety papierowe jednowarstwowe odchodzą do lamusa. Największy plus tapety papierowej to jej niska cena. Rolka kosztuje już od około 12 złotych. Główny minus to jej nietrwałość. Papierowy brzeg łatwo zahaczyć. Takie ściany dosyć szybko się brudzą, bo papier „wchłania" kurz. Większość tapet papierowych nie jest zmywalna. Wystarczy jedno delikatne przetarcie plamy szmatką i już widać, że struktura tapety została naruszona.

Zostań profesjonalistą: Tapetujemy mieszkanie 

Tapeta winylowa

Jest bardziej trwała od papierowej. Spód tapety winylowej jest tak samo, jak w przypadku swojej poprzedniczki, wykonany z papieru, ale na wierzchu znajduje się już folia. Cienka folia występuje w tzw. twardych tapetach winylowych. Grubsza folia to ta w tzw. spienionych tapetach winylowych. Zabezpiecza ona przed uszkodzeniami mechanicznymi i osadzaniem się kurzu, wycisza pomieszczenie. Taka tapeta maskuje nierówności ścian. Tapety winylowe są przeznaczone również do kuchni czy łazienki i innych pomieszczeń, narażonych na wyższą wilgotność i podwyższoną temperaturę. Powinny wystarczyć na kilka lat. Cena za rolkę zaczyna się od około 50 złotych.

Rodzajem tapety winylowej jest ta na flizelinie. Tapety flizelinowe ocieplają pomieszczenie i je wyciszają. Kosztują zwykle o kilka złotych więcej niż rolka zwykłej tapety winylowej, ale układa się je szybciej. To dlatego, że klej należy nanieść jedynie na ścianę, a nie, jak w przypadku tradycyjnych tapet, jeszcze na papier. Dzięki flizelinie na tapecie nie robią się fałdki i inne nierówności. Mówi się, że flizelina nadaje się do kilkukrotnego użytku. I to prawda, bo działa podobnie, jak naklejka. Można usunąć starą tapetę na flizelinie. Na ścianie pozostaje warstwa flizeliny, do której można dokleić nową tapetę, również tę na flizelinie.

Tapeta z włókna szklanego

Na pierwszy rzut oka wygląda, jak tkanina. Jest wodoodporna, odporna na zmywanie oraz szorowanie. Można ją wielokrotnie malować i nie będzie widać przebarwień. Jest zalecana nawet na pękające tynki, z tym, że gdy się ją wtedy zrywa, tynk może odchodzić razem z tapetą. Odstrasza jej cena. Rolka kosztuje nawet około 300 złotych. Kolejny minus: tapetowanie lepiej zlecić fachowcowi, ponieważ włókno szklane może zniszczyć dłonie.

Warto poczytać też: Modne ściany na 2015 rok 

Tapeta typu raufaza

Nazywana jest także okładziną ścienną. Jej powierzchnia jest przeważnie chropowata. Posiada wypukłości, przez co tapeta typu raufaza (albo: raufhaser) może wyglądać, jak popularny baranek na elewacji domu. Wykonana jest z paru warstw papieru, ale w odróżnieniu od tradycyjnej papierowej tapety, także z dodatkiem wiórków drzewnych. Dzięki nim tapeta „oddycha", ma też właściwości regulacji temperatury. Cena jest jednak wyższa niż w przypadku standardowych papierowych rolek. Za sztukę trzeba dać około 40 złotych. 

Ekskluzywne tapety

Najbardziej wytworne tapety to te wykonane z tkanin i włókien naturalnych, takich jak: jedwab, satyna, len czy aksamit. 

Ekskluzywna tapeta
fot. Dekorian

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy