Mozaika - małe kostki, a tak wiele możliwości

Mozaika to mała kosteczka, a potrafi zrobić wielki efekt. Stanowi jeden z najstarszych sposobów dekoracji ścian, ale nadal jest modna.
 • Mozaika

  Teraz z mieniącej się mozaiki można układać np. rośliny, pejzaże, „zdjęcia", krajobrazy czy esy floresy. Ta w jednym odcieniu też efektownie się prezentuje.

  Praktiker
 • Wykończenie ścian

  Mozaikę układa się podobnie, jak glazurę, ale prace w przypadku tej pierwszej wymagają większej uwagi.

  Tubądzin
 • Mozaika dekoracyjna

  Montaż mozaiki do prostych nie należy i z tego względu powinien być zlecony nieprzypadkowemu glazurnikowi.

  Vetrovivo
 • Wykończenie ścian

  Mozaika wilgoci się nie boi, więc można ją zastosować nad wanną czy zlewem, czyli jako obudowa ceramiki łazienkowej.

  Barwolf
 • Płytki jako wykończenie ścian

  Mało kolorów, a efekt wielki, Wszystko zależy od pomysłu.

  Ceramstic
 • Oryginalna mozaika

  Tutaj pomysł zaczerpnięty ze sztuki.

  Bisazza

Starożytni Grecy układali mozaiki z kamieni znalezionych na brzegu morza. W Bizancjum mozaiki stanowiły ozdobę wielkich budowli. Obecnie mozaiki często spotkać można jako wykończenie ścian, głównie w łazience i kuchni. Przed laty były popularne zazwyczaj te jednokolorowe. Wyglądały nudno.

Teraz z mieniącej się mozaiki można układać np. rośliny, pejzaże, krajobrazy czy esy floresy. Można nawet zamówić sobie mozaikę, która będzie wyglądała na portret (choćby rodziny) czy reprodukcje sławnych obrazów.

Mozaika, czyli co to takiego

To drobna, przeważnie mieniąca się kosteczka, której ścianki mają przeważnie długość od 1 do 5 centymetrów. Popularne są kwadratowe, ale spotkać można także prostokątne, trójkątne czy o nieregularnych kształtach. Te delikatne okładziny na ścianę są produkowane z różnych materiałów. Można kupić kosteczki ceramiczne, metalowe, gresowe, kamienne czy szklane. Coraz popularniejsze są też mozaiki drewniane i bambusowe.

Poczytaj więcej: Mozaika i jej rodzaje 

Mozaika jest praktyczna w miejscach, gdzie ściana styka się z sufitem, na nietypowych powierzchniach, choćby na łukach, filarach, wybrzuszeniach. Mozaika wilgoci się nie boi, więc można ją zastosować nad wanną czy zlewem oraz jako obudowę ceramiki łazienkowej.

Układanie mozaiki

Mozaikę układa się podobnie, jak glazurę, ale prace w przypadku tej pierwszej wymagają większej uwagi, zwłaszcza wtedy, gdy mozaika ma tworzyć wzór. Wybór materiału np. kleju lub fugi do montażu mozaiki zależy m.in. od przeznaczenia mozaiki, czyli pomieszczenia, w jakim ona ma się pojawić, a także materiału podłoża i instalacji, jakie będą w pobliżu kosteczek. Do różnych rodzajów mozaiki nadają się zawsze jednak kleje o zwiększonej elastyczności. To dlatego, że posadzka mozaikowa jest narażona na naprężenia i odkształcenia, więc spoina musi pracować razem z nią.

Przygotowanie powierzchni pod mozaikę

Powierzchnia, na którą zostaną przymocowane elementy mozaiki, musi być gładka i równa. Mozaikę nakłada się na cienką warstwę kleju. Drobne elementy łączone są w plastry. Plastry te są podklejane od dołu specjalną siateczką. Ta siatka wykonana jest przeważnie z papieru albo innego tworzywa. Siatka powoduje, że kosteczki nie przesuwają się. Plastry mozaiki należy docisnąć delikatnie gumową packą. Nadmiar kleju między kostkami trzeba od razu usunąć. Do rozprowadzenia fugi warto użyć gumowej szpachelki. Gdy fuga podeschnie, też trzeba usunąć resztki. Potem należy jeszcze usunąć pozostałości z całej powierzchni.

Drugi sposób to ten z użyciem foliowego arkusza. Fachowcy uważają, że podstawowy plus takiego arkusza to gwarancja ochrony powierzchni kostek przed zarysowaniem np. podczas przewożenia mozaiki ze sklepu do domu. Na plastry, od strony lica, nakleja się pełne arkusze z folii. Mogą to być również arkusze wykonane z tworzywa czy papieru. Arkusze należy zerwać od razu po przyklejeniu mozaiki do ściany, ale przed fugowaniem.

Dobre rady: Jak za pomocą mozaiki szklanej niedrogo odnowić łazienkę 

Montaż mozaiki do prostych nie należy i z tego względu powinien być zlecony nieprzypadkowemu glazurnikowi. Zwłaszcza wtedy, gdy dekoracyjna mozaika ma pojawić się w miejscach nietypowych, np. ma okrywać łuki lub filary.

Autor: Katarzyna Piojda
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Znacznie tańszą alternatywą jest tapeta, jeśli ktoś nie chce mieć mozaiki na podłodze. Są przecież takie do łazienek i w ogóle, a ceny sa nieporównywalne, np. w sklepie www.tapetuj.pl
Borys, 07.10.2013, 11:25
Tapeta zamiast mozaiki to tak jak woda od ogórków zamiast Coli do drinka,czasami nic nie mówić brzmi lepiej opowiadać dyrdymałki ....
Einstein Michał, 15.05.2015, 11:44
Tapeta zamiast mozaiki to tak jak woda od ogórków zamiast Coli do drinka,czasami nic nie mówić brzmi lepiej opowiadać dyrdymałki ....
Einstein Michał, 15.05.2015, 11:44
Mozaika to malarstwo, malarstwo monumentalne - mozaya.republika.pl - TO jest mozaika. Na zdjęciu widzimy tynkarstwo, tynkarstwo monumentalne :)
Baya Mozaya, 05.11.2013, 11:01