Malowanie mieszkania: chroń powierzchnie przed brudem i uszkodzeniami

Przygotowując się do malowania mieszkania lub remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu podłogi, okien, drzwi oraz elementów przytwierdzonych do ścian na stałe. Podstawowym kryterium doboru materiałów ochronnych jest rodzaj zabezpieczanej powierzchni.
 • Przygotowanie pomieszczenia do malowania

  Mocowanie tektury falistej w celu zabezpieczenia podłogi przed malowaniem mieszkania.

  Global Point

Jak zabezpieczyć powierzchnie szykując się do remontu radzi Wojciech Rybiński, ekspert z firmy Global
Point.

Zabezpiecz podłogę przed rozpoczęciem malowania ścian

Remont należy rozpocząć od odpowiedniego zabezpieczenia podłogi, która jest najbardziej narażona zarówno na zabrudzenia, jak i uszkodzenia mechaniczne. Jest duży wybór materiałów przeznaczonych do tego celu. Z powodzeniem można użyć:

 • tektury litej,
 • tektury falistej,
 • grubej folii ochronnej.

Tektura lita doskonale sprawdza się jako ochrona podłóg drewnianych, ponieważ są one podatne na zarysowania, a piasek lub kurz, który wypełnia całe pomieszczenie podczas prac remontowych, łatwo osadza się na ich powierzchni.

Podczas przytwierdzania tektury do podłoża należy podzielić ją na kilka pasów, które później układamy równolegle do siebie. Warto pamiętać, że przy podłogach z drewna, świeżo lakierowanych lub nowych, należy przymocować tekturę litą lub falistą, z czego tę drugą karbowaną stroną do góry.

Każdy odcinek tektury ochronnej przyklejamy osobno. To zaoszczędzi nam pracy, jeżeli np. pod jeden kawałek materiału dostanie się zabrudzenie. W takiej sytuacji oderwiemy tylko jeden pas tektury, a pozostała warstwa ochronna podłogi pozostanie nienaruszona.

Do pozostałych rodzajów podłóg, jak np. wykonanych z gresów lub kafli ceramicznych, możemy wykorzystać tekturę litą oraz falistą lub grubą folię ochronną. Tak jak w przypadku tektury litej należy przygotować warstwę ochronną składająca się z kilku, osobno przymocowanych do podłoża, pasów. Zwróćmy uwagę, aby tektura, bądź folia, nie stykały się z dolną krawędzią ściany. Zaleca się zostawić 2–3-milimetrową szczelinę, która zostanie później zamaskowana paskiem z papierowej taśmy.  

Warto przeczytać: Tapeta natryskowa: malowanie ścian pistoletem

Folia budowlana dobra na wszystko podczas remontu

Przed gruntownym remontem pomieszczenia wynieśmy z niego wszystkie przedmioty, które można zdemontować. Jeżeli jednak nie możemy ich czasowo usunąć, koniecznie zabezpieczmy je specjalną folią. Najcieńszą stosujemy na przedmioty o łagodnych, zaokrąglonych brzegach oraz tych, których nie będziemy później przesuwać (np. na żyrandol).

Jeśli chcemy zabezpieczyć meble, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie grubsza folia. Zmniejszamy ryzyko jej rozerwania w miejscu ostrych krawędzi mebli.

Równie istotne jest, aby dobrać folię w zależności od charakteru prac, jakie mamy zamiar przeprowadzić. Jeśli jedynie malujemyy ścian na nowy kolor, wystarczy zaopatrzyć się w tzw. folię malarską. Jest ona cienka i idealnie sprawdzi się w roli ochrony przed niewielkim zabrudzeniem.

Planując gruntowny remont mieszkania, wraz ze skuwaniem tynków, gładzeniem ścian itp., lepiej zaopatrzyć się w znacznie grubszą folię ochronną. Nawet podczas kontaktu z gruzem, pozostanie ona nienaruszona.

Taśma do zadań specjalnych

Taśmy są praktycznym elementem usprawniającym remont. Przede wszystkim służą one do przymocowania materiałów ochronnych do podłogi, stolarki otworowej i przedmiotów, których nie możemy wynieść z remontowanego pomieszczenia.

Jak zabezpieczyć elementy pozostałe w mieszkaniu?

 1. Gdy chcemy zabezpieczyć framugi, należy dokładnie okleić je taśmą malarską, która skutecznie chroni przed zabrudzeniem.
 2. Z kolei plastikowe oprawy gniazdek oraz włączników należy bezwzględnie wcześniej zdemontować.
 3. Z powodu promieni UV, ramy okien warto ochronić taśmą 7-dniową. W przeciwieństwie do zwykłej taśmy, nie zwulkanizuje się ona pod wpływem promieni.
 4. W przypadku malowania grzejnika musimy konieczne pamiętać, by go wcześniej zakręcić. W przeciwnym razie taśma przyklei się do gorącego metalu, bądź żeliwa, co może doprowadzić do tego, że się zwulkanizuje i pozostawi ślad. 

Przed malowaniem ścian należy dokładnie rozpoznać podłoże, do którego chcemy przymocować tekturę lub folię ochronną, żeby podczas odklejania nie uszkodzić powierzchni. Wykorzystując taśmę np. do malowania białego paska przy suficie, należy oderwać ją tuż po pomalowaniu powierzchni. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że odejdzie ona wraz z wyschniętą farbą.

Jeżeli podczas malowania mieszkania lub jego remontu zastosujemy się do powyższych wskazówek, to skrócimy czas późniejszego sprzątania oraz zminimalizujemy ryzyko wystąpienia szkód. 

Autor: Edyta Hanszke
Współpraca: Global Point
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Przepraszam najmocniej ale od kiedy pan Rybiński jest ekspertem od budowlanki a już tematu chemii budowlanej??!!!!!!
Znam tego pana i pamiętam że zajmował się czymś innym.
HHHaaaa a tu nagle eskpert od malowania .To niezła firma też musi być!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
RObert Maloczek, 07.04.2013, 16:43
Komentarz został usunięty.
Best 0DAY MP3 Server, Electronic Music Private Server 126 TB. http://0daymusic.org Regards,
0DAY Music
DJCecilcic, 07.10.2019, 07:53