Kolor wnętrza – czym się kierować przy jego wyborze

Kolor ścian nie musi być nudny, ale w tym roku powinien być jasny! Zobacz, jakie barwy ścian wybrać, by być na topie z kolorystyką wnętrza.
 • Ściany kolorowe

  Ściany w mieszkaniu nie muszą być nudne. Postaw na kolor i styl!

  Decomania.pl
 • Jasne ściany

  Jasne wnętrza przyciągają wzrok. Warto zastosować w pomieszczeniach jasnych kilka kontrastowych elementów dekoracyjnych.

  Decomania.pl
 • Fototapeta na ścianie

  Fototapeta na ścianie to idealne rozwiązanie.

  Decomania.pl
 • Tapeta na ścianie

  Modne kolory na ścianie sprawdzą się także w biurze.

  Decomania.pl
 • Łazienka i fototapeta

  Nawet w łazience ściany nie muszą być tylko jasne. Można urozmaicić je fototapetą.

  Decomania.pl
 • Jasny kolor ścian

  Brązy na ścianie to ciepłe rozwiązanie na chłodne dni.

  Decomania.pl
 • Fototapeta na ścianie

  Fototapeta na ścianie może przypominać nam o lecie.

  Decomania.pl

Z każdym rokiem powoli odchodzimy od ciemnych barw, zastępując je szarościami, bielą, kawą z mlekiem i hitem ostatnich miesięcy – kolorem złocistym.

Trendy i style z wiodącymi kolorami 

W modzie jest biel! To właśnie dlatego najczęściej w naszych mieszkaniach spotkać można styl skandynawski, minimalistyczny i industrialny. Style te charakteryzują się nie tylko przestrzennymi układami kompozycyjnymi, ale także swoistego rodzaju jasną kolorystyką nie tylko mebli, ale ścian!

W większości wnętrza nowoczesne są jasne, świetliste, dominują barwy, takie jak biele: i szarości, czasem kontrastowo zestawiane z ciemnymi kolorami. Ale czy zawsze? 

Czym kierować się przy wyborze koloru ścian

Przede wszystkim zacznijmy od siebie. Liczy się to, czego ja chcę i w otoczeniu jakich kolorów będę czuł się swobodnie i dobrze. Wybierajmy zatem kolor, który pasuje do nas i do naszej osobowości, a zarazem taki, na który będzie nam się przyjemnie patrzyło. Ale czy tylko biel i szarości mają szansę być trendy? Otóż, nie! Jasna może być tylko oprawa ścian, a reszta wypełniona kolorami, nowoczesną tapetą. Designu nadadzą także fantazyjne obrazy. Bo kolor wcale nie wyszedł z mody!

Czytaj teżDywan z charakterem szybko zmieni aranżację wnętrza (ZDJĘCIA) 

W drugiej kolejności kierujmy się wielkością mieszkania i pomieszczeń. Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenia. Ale nie tylko, sprawiają także, że w pomieszczeniu o jasnych barwach jest więcej światła. Kolory go nie pochłaniają. Inaczej w przypadku dużych pomieszczeń, te mogą być kolorystycznie fantazyjne. Najnowszym trendem są ściany całe pokryte „bajkową" tapetą w pięknych, żywych kolorach.

Ważne jest oświetlenie. Im pomieszczenie bardziej jasne, tym ciemniejszy kolor do niego możemy dobrać. Nie eksperymentujmy w kolorach ścian w tzw. kawalarkach. Te stanowczo powinny być organizowane w jasnych barwach. Inaczej w domach jednorodzinnych o dużej przestrzeni i sporej ilości okien. Tu możemy poddać się wirowi kolorystycznemu.

Kolor ścian powinien współgrać z dodatkami. Wiadomo, że dodatki powinny być dobierane zgodnie ze stylem, bez tworzenia chaosu. Ale co zrobić najpierw, kupić dodatki, czy pomalować ściany? Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta! Najpierw powinniśmy skompletować wyposażenie, a potem zastanowić się nad doborem koloru farby.

Zwróćmy także uwagę na nasze pociechy. Przy wyborze koloru farby, powinniśmy zastanowić się, czy nasz mały szkrab nie będzie przypadkiem brudził rękoma lśniąco białych ścian? Nie łatwo będzie uniknąć odbitych dłoni dziecka na jasnej ścianie! 

Przeczytaj poradnikJak malować sufit i ściany

Autor: Agata Kaźmierczak
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Może porą roku? niezły projekt : http://www.housemarket.pl/wnetrza/106/wiosenne_wnetrze_inspirowane_natur... niekoniecznie może to wiązać się z nakładem finansowym, czasem kilka elementów nowa farba i zmieniamy styl:)
Michalina, 31.03.2016, 13:35