Jak stosować farby strukturalne i jakie efekty można uzyskać

Farby strukturalne doskonale maskują nierówności ściany. Są z reguły trwałe i odporne na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Przedstawiamy zalety i wady farb strukturalnych przypominających trójwymiarowe.
 • Farba strukturalna

  Farba strukturalna pokrywa nierówności ściany i ma niebanalny wygląd. Ten rodzaj farb pozwala ozdabiać ściany kolorem, nadając im jednocześnie niezwykłe wzory.

  Benjamin Moore
 • Farba strukturalna

  Farba strukturalna może wyglądać jak cienie na ścianie. Wzór na ścianie zależy od techniki nakładania – może to być imitacja szczelin, kropki, grudki lub spiralne uwypuklenia.

  Obi
 • Farba strukturalna

  Farba strukturalna to zamierzony misz-masz na ścianie. Może ona kontrastowo ozdobić część mieszkania (np. wybraną ścianę).

  Benjamin Moore
 • Farba strukturalna

  Farba strukturalna jest tańsza niż tynk strukturalny.

  Magnat
 • Farba strukturalna

  Farba strukturalna prezentuje się elegancko w każdym pomieszczeniu.

  Primacol
 • Farba strukturalna

  Farba strukturalna pasuje przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz.

  Śnieżka
 • Farba strukturalna

  Farba strukturalna stanowi sama w sobie ozdobę w ścianie. Tynk strukturalny - tak samo.

  Tikkurila

Farby strukturalne łatwo nakłada się praktycznie na każdą powierzchnię. Mogą to być ściany otynkowane i nieotynkowane, płyty gipsowo-kartonowe (tzw. regipsy), beton czy ściany wcześniej malowane bez konieczności zdrapywania starej powłoki farby. Powierzchnia ściany nie musi być idealnie gładka. Farba strukturalna bowiem maskuje jej niedoskonałości. Nakładanie farby strukturalnej jest podobne do aplikacji tynku strukturalnego. Tyle że taka farba jest zdecydowanie tańsza niż tynk. Przykładowo: 8-kilogramowe opakowanie tynku strukturalnego kosztuje około 180 złotych, a samo położenie jego jednej warstwy to średni wydatek 70 zł za metr kwadratowy, natomiast 5-litrowa farba strukturalna kosztuje 75 złotych i można nią samemu pomalować ściany.

 Przeczytaj poradnik: Jak malować mieszkanie zimą

Przygotowanie ściany do malowania farbą strukturalną

Przed malowaniem nie trzeba więc uzupełniać ubytków w ścianie czy jej wygładzać. Wystarczy ją wytrzeć z kurzu i przesmarować preparatem odtłuszczającym. Zamiast preparatu może być płyn do mycia naczyń. W ten sposób oczyszczoną ścianę warto potraktować środkiem gruntującym. Farba strukturalna może być od razu gotowa do użytku lub trzeba ją wymieszać. Instrukcja jest podana przez producenta na opakowaniu farby.

Malowanie farbą strukturalną nie tylko pędzlem

Podczas malowania nie powinno się zamaczać pędzla w wiadrze tylko trzeba przelać część farby do pojemniczka (tzw. rynienki) i z niego nabierać farbę na pędzel. Zamiast pędzla można użyć też szpachelki albo wałka. Podczas malowania należy pamiętać o regularnym mieszaniu rozrobionej farby, bo inaczej drobinki piasku czy inne ziarenka szybko opadną na dno i nałożenie farby nie przyniesie zamierzonego efektu dekoracyjnego.

 


Nakładanie farby strukturalnej
Farby strukturalne to połączenie farby akrylowej ze specjalnym ziarnem. Jej nałożenie wymaga odpowiedniego doświadczenia w wykonawstwie. Farby strukturalne są często popisowym numerem dobrego fachowca.Fot.: Arsanit

 

 

Najpierw gładko, potem nierówno

Nie od razu tworzone są nierówności. Istnieją dwie metody: najpierw kładzie się farbę strukturalną tak samo, jak tradycyjną (czyli pionowymi pasami) lub od razu nieregularnymi ruchami wałka, choćby po przekątnej albo jak esy-floresy. Trzeba uważać, bo gdy nabierzemy zbyt dużo farby na pędzel, drobinki zawarte w farbie zaczną spływać po powierzchni, tworząc skupiska na dole ściany, podczas gdy górna jej część będzie wyglądała na taką, jakby była pomalowana zwykłą farbą.

Zanim farba strukturalna wyschnie, przy użyciu różnych narzędzi można robić na niej tzw. przecierki, załamania, zwane barankami, nieregularne linie czy nawet wzorki. Te ostatnie uzyskuje się dzięki specjalnym szablonom przeznaczonym do farb strukturalnych. Gdy powierzchnia zrobi się twarda, czyli zazwyczaj po 3–6 godzinach, można nałożyć drugą warstwę i odczekać tyle samo, aż wyschnie. Wydajność takiej farby to np. 3 metry kwadratowe z litra (podczas gdy wydajność zwykłej farby to nawet 9–15 mkw./litr) . Gdy farba strukturalna wyschnie, można ją jeszcze pomalować bezbarwnym lakierem ochronnym matowym albo – dla podkreślenia efektu – z połyskiem. Ten ostatni wariant spowoduje, że przy oświetleniu ściana będzie się mieniła dzięki nierównościom farby.

 Więcej na temat: Farby strukturalne 

Minusy farb strukturalnych

Do wad farb strukturalnych zalicza się przede wszystkim ich cenę. Zdarza się, że farba strukturalna jest 10-krotnie droższa niż zwykła. Niektórzy użytkownicy twierdzą także, że trudno jest taką farbę usunąć ze ściany. Konieczne jest zazwyczaj solidne szlifowanie. Ciężko jest też czyścić takie ściany, ponieważ gąbka czy szmatka haczą się o nierówną powierzchnię. Ta powierzchnia, niekiedy mająca nawet ostre brzegi, może też zadrapać lub skaleczyć. 

Autor: Sławomir Bobbe
4komentarzy