Jak rozmieszczać obrazy na ścianie

Nawet pomiędzy zdjęciami musi zapanować jakiś porządek. Radzimy, jak umieścić zdjęcia, na ścianie by zdobiły.
 • Obraz na półce

  Obrazy moga również stać na półce. Tłem może być ściana o wyrazistym kolorze lub w modnych szarościach.

  Anita Koszałkowska
 • Krajobraz na ścianie

  Robert Lodziński
 • Obrazy w jednej płaszczyźnie

  Anita Koszałkowska
 • Obrazki na surowej ścianie

  Justyna Janus

Kiedy mieszkanie jest już umeblowane, wtedy dekorujemy ściany. Marzymy o oryginalnym obrazie
uznanego artysty i jeśli już uda się go kupić, bezradnie biegamy po domu wśród pustych ścian.  – Jeżeli obraz ma dla nas prestiżowe znaczenie i chcemy go wyeksponować, to należy mu stworzyć odpowiednie miejsce, nawet kosztem przemeblowania pokoju – sugeruje Cezary Marek, projektant wnętrz z Opola.  Musi to być miejsce eksponowane i takie, które pozwoli podziwiać go z fotela. Staramy się, by obraz nie miał konkurencji – na przykład w postaci pięknego, starego mebla pod nim lub obok.

Warto zobaczyć: Ramka do zdjęć, która unosi się w powietrzu 

Zdjęcia i obrazy mogą stać na półce

Ludziom, którzy lubią zmiany, na pewno przypadnie do gustu nowy trend dekoratorski, w myśl którego obrazy czy grafiki nie muszą wisieć, lecz mogą stać.
– Oczywiście muszą stać w miejscu bezpiecznym, do którego nie będą mieć dostępu dzieci - przestrzega Cezary Marek. – Najlepiej zaprezentują się na długiej półce na eksponowanej ścianie. Ciemna, szara ściana będzie dobrym tłem dla skromnie oprawionych grafik, plakatów czy modnej obecnie czarno-białej fotografii. Tego typu sztuka jest często  monochromatyczna, posługuje się zaledwie kilkoma kolorami (czerń, biel, szarość) i dla jej dobrej ekspozycji potrzebne jest tak zwane światło. 

Marylin lub Wenecja na ścianie

Nie trzeba już wstydliwie ukrywać swojego zauroczenia hollywoodzką gwiazdą. Ponieważ modne są obecnie dekoracje wielkoformatowe, można sobie zamówić w firmie reklamowej olbrzymie czarno-białe zdjęcie Leonardo di Caprio albo Audrey Hebpurn czy Marylin Monroe.

Jeśli treść zdjęcia jest nam szczególnie bliska, można powiesić je nie tylko na eksponowanym miejscu w pokoju dziennym, ale także w sypialni, by wzrok padał na nie od razu po przebudzeniu. Kto jest przywiązany do kolekcji zdjęć rodzinnych, może z nich zrobić dekorację na ścianie, umieszczając w dobrze wyeksponowanym miejscu.

– Wykonanie takiej dekoracji wymaga sporo zachodu – zwraca uwagę Cezary Marek. Zdjęcia powinny
być albo czarnobiałe, albo w sepii, oprawione w ramki identycznego koloru. Ich kształt może się różnić, ale coś je musi łączyć (frez, grubość,materiał, z którego zostały zrobione). Kolor zdjęć, a także te ramki, będą stanowiły element porządkujący całość ekspozycji.

Uwaga na chaos w układzie zdjęć i grafik

Najtrudniej będzie zapanować nad chaosem kolekcjonerom osobliwości, którzy nie chcą trzymać swoich zbiorów w pudłach na strychu. Można na to przeznaczyć ścianę we własnym pokoju lub sypialni. Elementem porządkującym może być nasycony kolor tła (zielony, ciemnoczerwony, fioletowy). Na takim tle mogą zawisnąć (ale nie w szeregach) rozrzucone zbiory: serwetka za szkłem, miniaturowa torebeczka, zdjęcie rodzinne, widokówka od dziecka z wakacji, a nawet święty obrazek od babci. 

Przeczytaj również: Wieszanie szafek i obrazów na ścianach. Poradnik 

Autor: Anita Koszałkowska
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Tam gdzie są gwoździki tam się wiesza.Proste.
Ola, 06.08.2011, 08:21
MMhhh... cegła jak u mnie na sztorc kładziona tzw..dziurawka:))też mam zbity tynk...super
kasia, 11.03.2013, 12:19
This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
you presented it. Too cool!
QN, 18.06.2019, 23:30