Jak pozbyć się pleśni i grzyba z łazienki. Poradnik

Wysoka temperatura i duża wilgotność sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów w łazience. Nie tylko brzydko wyglądają, ale szkodzą naszemu zdrowiu. Radzimy, jak je trwale usunąć.
Grzyb i pleśń
Usunięcie zajętych pleśnią fug i dokładne zaimpregnowanie tych miejsc przeznaczonym do tego środkiem pozwoli uporać się z problemem.

fot. Den Braven

  • Grzyb i pleśń
  • Usuwanie pleśni
  • Grzyb w łazience

Efektem wadliwie działającej wentylacji, słabego ogrzewania lub źle wietrzonej łazienki może być grzyb. Widać czarny, zielony, brązowy albo biały nalot na fugach glazury i w rogach wanny lub kabiny prysznicowej. Specjalne preparaty chemiczne pomogą wyeliminować go raz na zawsze. 

Przetarcie szmatką nie wystarczy, żeby pozbyć się grzyba

Bez zlokalizowania przyczyny i usunięcia całej grzybni nalot powróci i to szybko. - Zewnętrze ślady pleśni są jedynie objawem tego, co dzieje się w środku. Zazwyczaj zainfekowane są całe fugi, silikonowe uszczelnienia, a w niektórych przypadkach nawet mur. Pojawienie się na powierzchni widocznych plam jest efektem rozwijającej się wewnątrz już od dłuższego czasu pleśni lub grzyba - wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, ekspert z firmy Den Braven.

Poczytaj też: Pleśnie i grzyby w domach 

Reagować trzeba szybko, zanim grzyby i pleść rozprzestrzenią się w domu. Pierwsze działanie to dokładne usunięcie zajętych pleśnią miejsc. W tym celu fugę trzeba w całości wydłubać, a silikonowe uszczelnienia jak najgłębiej wyciąć nożem. Drugi krok: pokrycie tych części specjalnym preparatem pleśniobójczym lub grzybobójczym. - Pozostawienie choćby odrobiny grzyba lub pleśni stanie się siedliskiem następnych wykwitów. Dlatego tak ważne jest użycie specjalnego środka, który na dobre usunie wszelkie pozostałości, pomocny jest choćby Sili-Kill firmy Den Braven. Oczyszczane miejsca zazwyczaj są blisko armatury i ceramiki łazienkowej, należy więc wybrać preparat, który nie zniszczy powierzchni glazurowanych, szkliwionych itp. – dodaje Mazurkiewicz.

Miejsca narażone na częsty kontakt z wodą trzeba uszczelnić

Wówczas unikniemy zaciekania i tym samym powstawania wilgoci. Pomocne będzie usunięcie fug, które pokryła pleśń i dokładne zaimpregnowanie tych miejsc przeznaczonym do tego środkiem. W łazience, w które kiedyś były grzyby, mogą się one pokazywać na nowo. Sposobem na uniknięcie nowych wykwitów jest zastosowanie materiałów odpornych na działanie pleśni i grzybów. Przyda się wypełnić oczyszczone spoiny specjalną fugą (np. Fuga Spectrum-Fill). Ta jest odporna na wnikanie wody i brudu. Łatwiej będzie po każdej kąpieli osuszyć te miejsca.

Warto wiedzieć: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian 

Silikony sanitarne przydadzą się do różnego rodzaju uszczelnienia. Silikony te, odporne na pleśń i grzyby, przeznaczone są do łazienek i toalet. W ofercie dostępne są aromatyzowane preparaty (np. Aromasil) albo uniwersalny klej-uszczelniacz (choćby Uni-fix Orginal). Można z niego korzystać także w innych naprawach w domu.

Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

AgaP, 18.04.2013, 11:50
Po pierwsze trzeba znać przyczynę. Później spokojnie można wezwać firmę, która zajmuje się profesjonalnie osuszaniem (w Warszawie mogę polecić firmę Green Style http://greenstyle.com.pl/) bo z doświadczenia wiem, że osuszanie na własną rękę, egzaminu nie zdaje :(
maine, 05.10.2013, 01:03
Podstawowa rzecz chcąc uniknąć grzyba na fugach sylikonowych.Po każdej kąpieli czy to w wannie czy pod natryskiem należy te miejsca opłukać .Pozostający żel po kąpieli a nawet mydliny pozostawione są ogniskiem grzyba.Nie potrzeba chemii to takich zabiegów.Chemia jest przyczyną tego że fugi jak i sylikon jest osłabiany i szybciej ulega degradacji
IRYS, 08.12.2013, 20:03